VBW GTK trzeci w gdyńskich mistrzostwach

Krzysztof Klinkosz
26 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Koszykarki VBW GTK Gdynia wywalczyły brązowy medal w mistrzostwach Polski lat 20. W "małym finale" turnieju rozgrywanego w hali GOSiR przy ul. Olimpijskiej podopieczne Andrzeja Curyla pokonały Basket 25 Bydgoszcz 75:55 (18:14, 24:15,25:14, 8:12), rewanżując się tym samym za porażkę w fazie grupowej. W finale zespół MUKS Poznań pokonał inną ekipę ze stolicy Wielkopolski - INEĘ AZS 56:48.

VBW GTK: Bandyk 18, Ziętara 17, Jakubiuk 9, Pabisiak 9, Witkowska 3 - Kiejdrowska 8, Stępień 7, Kimso 2, Sendlewska 2, Jachowska 0, Szmytkowska 0, Hanke 0.

BASKET: Kuras 19, Wilk 11, Faleńczyk 4, Szybała 4, Palacz 2 - Pytarczyk 6, Cilińdź 5, Wierzbicka 2, Ostrowska 2, Rudzińska 0, Putkamer 0, Szarecka 0.

Gdynianki, w porównaniu choćby do meczu półfinałowego poprawiły swoją skuteczność, co przy bardzo dobrej, jak w całym turnieju grze na tablicach i lepszej grze zespołowej od razu przyniosło efekt w postaci zwycięstwa.

Pierwsze minuty spotkania stały pod znakiem wyrównanej gry z obydwu stron. W 3 minucie w gdyńskiej hali GOSiR zanotowano remis 4:4, jednak później chwilowy kryzys zaczęły przeżywać gospodynie. Bydgoszczanki zagrały skuteczniej i szybko wyszły na prowadzenie 10:4 w 5 minucie. Wówczas nastąpił diametralny zwrot w przebiegu spotkania. To gdynianki, uszczelniły obronę i "przypomniały sobie" o zdobywaniu punktów. W efekcie tego już w 8 minucie po trafieniu Magdaleny Ziętary gospodynie turnieju wyszły na prowadzenie 11:10, po kolejnym trafieniu koszykarki, która ma już na koncie udane występy w Eurolidze było 15:10 dla VBW GTK.

Po 10 minutach gry było 18:14 dla gdynianek, które swoja skuteczną grę kontynuowały również w drugiej kwarcie. Pierwsze 3 minuty tej części meczu przypieczętowały one serią 8:0 i wyszły na prowadzenie 24:14. W tym okresie gry oprócz jak zwykle niezawodnych: Magdaleny Ziętary i Kingi Bandyk drużynie bydgoskiej dała się we znaki również m.in. Kaja Pabisiak, która w połowie drugiej kwarty miała na swoim koncie już 7 punktów i 7 zbiórek.

Dobra gra gospodyń przyniosła im w połowie meczu prowadzenie 42:29. Po przerwie na parkiecie także rządziła i dzieliła drużyna VBW GTK stopniowo powiększając swoje prowadzenie. Największy poziom osiągnęło ono w 31 minucie gry. Po trafieniu Pabisiak gdynianki prowadziły 69:43. Takiej różnicy zespół z Bydgoszczy już nie mógł zlikwidować zwłaszcza, że gdynianki, choć nieco zwolniły tempo gry to i tak kontrolowały jej przebieg. Ostatecznie młode gdyńskie koszykarki wygrały walkę o brązowy medal 75:55.

W wieńczącym gdyński turniej finale ekipa MUKS-u Poznań okazała się lepsza od INEI AZS 56:48 (14:10, 11:15, 13:11, 18:12)

MUKS: Owczarzak 16, Stelmach 12, Idziorek 9, Casimiro 8, Jackowska
7, Burandt 2, Koperwas 2, Babij 0, Kacperska 0, Tanasiejczuk 0.

INEA AZS: Woźniak 16, Marciniak 15, Mistygacz 6, Telenga 5,
Wiśniewska 2, Adamowicz 2, Dźwilewska 2.

Opinie (13)

• Brawo dla dziewcząt za ambicję i walkę!

Siódmy finał w tej kategorii i tylko nasz zespół zawsze był w czwórce najlepszych drużyn w Polsce: w pierwszym turnieju 4 a potem już tylko medale - 2 brązowe i 2 złote oraz ostatnie dwa lata 2011 i 2012 2 brązowe krążki.

• 6 1

• niedoceniona Magda Ziętara

Gdyby VBW GTK Gdynia zostało mistrzem to Magda zasłużenie została by MVP turnieju. A tak dostała "tylko" nagrodę jako zawodniczka najlepszej piątki All-Stars. Dobrze, że królem strzelców została Kinga Bandyk. Teraz czas by to potwierdzić w reprezentacji Polski U-20 i na parkietach seniorskich.

• 7 1

• Brawo Poznań (1)

Nie ma to jak zespół złożony z poznanianek z krwi i kości. Nie to co Bydgoszcz, co musiała się ratować importem z Kolbud.

• 1 5

• MUKS to chyba tak słabo z rodowitych poznanianek złożony :/ chyba nawet w 50 % nie był....

• 1 0

• I tak Was prezydent Grobelny połączy a my wskoczymy na podium (1)

Zgodnie z zapowiedzią pana prezydenta Grobelnego od nowego sezonu będziecie grali jako MUKS-AZS lub AZS-MUKS (wszystko jedno) żeby nie było wstydu w PLKK.
    A my wtedy wskoczymy na podium.

• 2 3

• Żadnego połączenia nie będzie! Nie mydl ludziom oczu!
      W Poznaniu tylko AZS:}

• 0 1

• awards (1)

Kto został MVP i znalazł się w piątce turnieju poza Ziętarą

• 0 0

• NAGRODA IM MAŁGORZATY DYDEK NAJLEPIEJ ZBIERAJĄCEJ I BLOKUJĄCEJ W TURNIEJU JUSTYNA OWCZAREK (MKK SOKOŁÓW SA SOKOŁÓW PODLASKI)

NAJLEPIEJ RZUCAJĄCA ZA 3 PKT. MAGDALENA IDZIOREK ( MUKS POZNAŃ)

KRÓL STRZELCÓW KINGA BANDYK ( VBW GTK Gdynia)

NAGRODA DLA NAJGŁOŚNIEJSZEGO KIBICA DROP JULIA

NAJLEPSZA KOSZYKARKA Z WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO PABISIAK KAJA ( VBW GTK Gdynia)

NAJLEPSZY TRENER IWONA JABŁOŃSKA (MUKS POZNAŃ)

- MAGDALENA ZIĘTARA (VBW GTK GDYNIA)
      - KAROLINA WILK ( KS BASKET 25 BYDGOSZCZ)
      - KINGA WOŹNIAK ( INEA AZS POZNAŃ)
      - DOMINIKA OWCZARZAK (MUKS POZNAŃ)
      - MARTYNA STELMACH (MUKS POZNAŃ)

MVP FINAŁÓW MISTRZOSTW POLSKI JUNIOREK STARSZYCH : Magdalena Idziorek MUKS Poznań

• 2 0

• bezsens....

Gdyby nie było ''kombinacji z kim warto przegrać ,żeby nie trafić....itp.""to grałyby w finale.Na naukę jeszcze jest czas. !!

• 3 3

• bezsensowna jest opinia mądrego kosza

gra i Gdyni i Bydgoszczy w ostatnim meczu grupowym była podyktowana z jednej strony chęcią wygranej, z drugiej oszczedzaniem czołowych zawodniczek przed meczami półfinałowymi. Skończyło się tak jak się skończyło. I VBW GTK i Basket 25 półfinał przegrały a w meczu o wszystko (w tym przypadku o brąz) zdecydowanie lepsze były gdynianki mające więcej sił i ambicji do wygrania małego finału. Jaki byłby wynik meczu VBW GTK - MUKS tego już się nie dowiemy. Ale dla mądrego mam pocieszenie - jest duża szansa, że te zespoły spotkają się w turnieju finałowym w kategorii juniorek U-18. A dużo zawodniczek, które wystąpiły w Gdyni jeszcze jest juniorkami i będą miały okazję do rewanżu.

• 4 1

• gwiazdy GTK

Przestancie osmieszac Gdynie,te smieszne gwiazdy koszykowki,sa tak slabe ze nieda sie na nie patrzec.Powinny zaczac sie uczyc koszykowki od zera bo to co graja jest antykoszykowka.Wciskacie kit ze sa najlepsze w Polsce a przegrywaja poraz kolejny z Poznanskim zespolem,nie pomogli sedziowie wiec widac co gra Gdynia,smiechu warte,sprowadzacie zawodniczki,ktore sa slabe,a robicie z nich wielkie gwiazdy. Jestem kibicem od kilkudziesieciu lat i takiej antykoszykowki jeszcze nie widzialem.

• 2 7

• słownika ortograficznego też nie widziałeś

• 3 1

• Brawo Madzia!

i tak byłaś najlepszą zawodniczką tego finału! Polot, fantazja i inteligencja, podobało mi się :)