W finale zagrają drugoligowcy

25 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Start Gdynia pożegnał się z turniejem w Ostrowie Wielkopolskim. Nz. Piotr Śmigielski. Start Gdynia pożegnał się z turniejem w Ostrowie Wielkopolskim. Nz. Piotr Śmigielski.

Skuteczna gra i wysoka przewaga z pierwszej kwarty nie wystarczyły koszykarzom Startu do awans do meczu finałowego Pucharu Polskiego Związku Koszykówki. Gdynianie po emocjonującym spotkaniu przegrali w Ostrowie Wielkopolskim z II-ligowym Śląskiem Wrocław 89:93 (33:22, 17:24, 24:27, 15:20). Kluczowe były rzuty za trzy punkty oraz brak Grzegorza Mordzaka.

START: Śmigielski 21, Wojdyła 14 (7 zbiórek), Kostrzewski 13, Szpyrka 10, Lisewski 3 - Andrzejewski 9, Malczyk 7, Młynarski 5, Nowakowski 4, Bach 3.

ŚLĄSK: Hyży 27, Mroczek-Truskowski 21 (9 zbiórek), Grygiel 14, Glapiński 8, Płatek 0 - Łopatka 8, Kowalski 3, Bochenkiewicz 2.

Gdynianie w Ostrowie Wlkp. zagrali bez swojego kapitana. Doświadczony Grzegorz Mordzak narzekał na uraz po ligowym zwycięstwie w Stargardzie Szczecińskim (czytaj więcej). Od początku spotkania dobrze spisywał się jednak Piotr Śmigielski, a Start w pierwszej kwarcie nie tylko rzucił aż 33 punkty, ale osiągnął też zdecydowaną przewagę.

Koszykarze trenera Pawła Turkiewicza roztrwonili ją jednak w kolejnych kwartach. W drugich dziesięciu minutach uzyskali niemal dwukrotnie niższą zdobycz niż w pierwszej partii, a przed przerwą ich wysokie prowadzenie stopniało do zaledwie 4 punktów.

Po 5 punktach z rzędu autorstwa Śmigielskiego (58:50) wydawało się, że gdynianie na nowo przejmą inicjatywę. Nic takiego nie miało jednak miejsca. Zaledwie 2 minuty później wrocławianie po rzucie zza łuku w wykonaniu Norberta Kulona zbliżyli się już na 1 punkt.

Moment skutecznej gry zanotował rezerwowy obrońca Startu Marcin Malczyk trafiając jeden rzut za trzy i oba rzuty wolne, ale szybkie dwie trójki Artura GrygielaRadosława Hyżego doprowadziły do remisu (73:73). Następnie jeden z dwóch rzutów wolnych wykorzystał Malczyk i na 10 minut przed końcem spotkania Start prowadził tylko 1 punktem.

Wraz z rozpoczęciem ostatniej kwarty Śląsk objął prowadzenie po trafieniu Hyżego. Do rzutowej ofensywy przystąpił jednak Śmigielski, który zdołał ponownie wypracować przewagę dla Startu (79:75). Po celnej trójce Mroczka-Truskowskiego wrocławianie po raz kolejny doprowadzili do remisu (85:85).

Na 2,5 minuty przed końcem spotkania oba zespoły miały na swoim koncie po 86 punktów, ale w grze nerwów lepszy okazał się Śląsk. Gdynianie w końcowych sekundach ostrzeliwali jak mogli kosz swoich rywali, ale jedynym celnym trafieniem popisał się rzucający zza łuku Kacper Młynarski.

To właśnie rzuty za 3 punkty okazały się kluczem do końcowego sukcesu Śląska. O ile generalnie w rzutach z gry skuteczność obu zespołów prezentowała się podobnie (około 50 procent celnych trafień), a w walce na tablicach nieznacznie lepszy był Start, o tyle wrocławianie zza łuku trafili 12 na 25 prób. Zespół z Gdyni wykorzystał tylko 7 na 24.

W finale Śląsk zmierzy się z zespołem gospodarzy turnieju Final Four, BM Węgiel Stal Ostrów Wlkp., który w drugim sobotnim meczu pokonał Open Florentynę Pleszew 71:63.

Gdynianom pozostaje zadowolić się dodatkowym dniem na przygotowania do starcia z liderem I ligi, Sokołem Łańcut, który w hali GOSiR stawi się w środę. Początek spotkania o godzinie 15.00.