"Broda" nakryła koszykarzy Startu

1 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Start po raz drugi w tym sezonie "umoczył" z Jeziorem. Podobnie jak w Tarnobrzegu, we własnej hali gdynianie także przegrali spotkanie w końcowych minutach. Na zdjęciu Michał Jankowski, zdobywca 13 punktów. Start po raz drugi w tym sezonie "umoczył" z Jeziorem. Podobnie jak w Tarnobrzegu, we własnej hali gdynianie także przegrali spotkanie w końcowych minutach. Na zdjęciu Michał Jankowski, zdobywca 13 punktów.

Koszykarze Startu Gdynia przegrali we własnej hali z Jeziorem Tarnobrzeg 72:75 (16:17, 22:11, 17:22, 17:25). Podopieczni Davida Dedeka roztrwonili aż 12-punktową przewagę z początku trzeciej kwarty, a ich katem okazał się Jakub Dłoniak, który swoją najlepszą dyspozycję zachował na ostatnie pięć minut gry.

START: Jankowski 13 (2x3), Wojdyła 10, Mordzak 10, Malczyk 2 (5 zb.), Pełka 4 - Rothbart 25 (12 zb.), Kowalczyk 4, Kucharek 3, Andrzejewski 1 (5 zb.), Mokros 0.

JEZIORO: Dłoniak 24 (4x3, 5 zb.), Tiller 15 (6 zb., 6 as.), Doaks 14 (12 zb.), Alexander 6, Krajniewski 5 - Przybyszewski 6, Wall 4, Long 1, Patoka 0, Pyszniak 0.

Start w pierwszej części gry prezentował się lepiej niż goście, choć oba zespoły pożałowały na rzutowej skuteczności. Wynik spotkania otworzył po minucie gry Xavier Alexander, ale rzut zza łuku Michała Jankowskiego chwilę później wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. "Trójką" odpowiedział były skrzydłowy gdynian Krzysztof Krajniewski, a do remisu 5:5 doprowadził Patryk Pełka.

Następnie przez niemal dwie minuty żaden z zespołów nie był w stanie trafić do kosza. Posuchę wynagrodził kibicom Nicchaeus Doaks, który z powietrza wykończył podanie J.T. Tillera. Start poderwał do walki wprowadzony na parkiet w piątej minucie Robert Rothbart, który błyskawicznie zdobył cztery punkty i dał gdynianom prowadzenie 11:9.

Goście odrobili jednak stratę i po rzutach wolnych Jakuba Dłoniaka było 15:13 dla Jeziora. Dwa punkty zdobył jeszcze Krajniewski i o czas poprosił trener David Dedek. Przed końcem kwarty Start odrobił stratę po "trójce" Macieja Kucharka. Druga partia rozpoczęła się od pokazu nieskuteczności po obu stronach parkietu.

Pomiędzy celnym rzutem Dawida Przybyszewskiego, a trafieniem Dłoniaka minęły ponad dwie minuty. Nawiasem mówiąc "Broda" również nie był w tym momencie w najlepszej dyspozycji rzutowej (1/6 z gry w pierwszej połowie). Start pierwsze punkty w drugiej kwarcie zdobył przed upływem trzeciej minuty za sprawą Rothbarta (18:20).

Po chwili podkoszowy miał już na koncie dwucyfrowy dorobek, a Start odblokował się w ofensywie - dwoma trafieniami do 8:0 serię przedłużył Jankowski, a gospodarze odskoczyli na cztery "oczka" (24:20). Ospałość w ataku zniknęła na dobre i gdyńska drużyna zanotowała kolejną serię 8:0, osiągając już 10-punktowe prowadzenie po rzucie Tomasza Wojdyły (32:22).

Po przerwie Start utrzymywał sytuację pod kontrolą, bo jeszcze na minutę przed jej końcem miał o 11 "oczek" więcej niż rywale. Jezioro w ciągu niespełna 60 sekund zdobyło jednak sześć punktów z rzędu, zachowując szanse na pomyślny finał.

Właśnie w ostatnich dziesięciu, a w zasadzie pięciu końcowych minutach "odpalił" Dłoniak. Posiadacz najsłynniejszej brody w Tauron Basket Lidze (czytaj więcej o graczu Jeziora) w ciągu zaledwie dwóch minut wykorzystał dwa rzuty wolne, a następnie trzykrotnie z rzędu trafił zza łuku, wyprowadzając zespół z Tarnobrzegu na prowadzenie 67:61.

Gospodarze dwukrotnie zdołali doścignąć rywali na punkt (68:69 i 72:73), ale przy decydujących rzutach wolnych na dwie sekundy przed końcem gry ręce nie zadrżały Dłoniakowi. Powtórzył się więc scenariusz z pierwszego spotkania w Tarnobrzegu, gdy prowadzący przez większość meczu Start również przegrał go w samej końcówce (przeczytaj relację).

Wyniki 21 kolejki

• START GDYNIA - Jezioro Tarnobrzeg 72:75 (16:17, 22:11, 17:22, 17:25)
  • TREFL SOPOT - ASSECO PROKOM GDYNIA 78:65 (17:14, 16:13, 25:18, 20:20)
  • Polpharma Starogard Gdański - PGE Turów Zgorzelec 85:79 (21:28, 21:10, 24:18, 19:23)
  • Stelmet Zielona Góra - Rosa Radom 96:100 (15:26, 21:32, 28:20, 32:22)
  • Kotwica Kołobrzeg - Energa Czarni Słupsk 62:81 (10:16, 18:23, 19:21, 15:21)
  • AZS Koszalin - Anwil Włocławek 68:75 (12:17, 20:19, 14:22, 22:17)

START Gdynia
Jezioro Tanobrzeg

78% 359 typowań START Gdynia
22% 101 typowań Jezioro Tanobrzeg

Opinie (7)

• James Harden polskiego kosza pozamiatał!

• 5 0

• Panowie ze Startu ,kibicuję Wam,

ale dlaczego na 3 sek.przed końcem przegrywając trzema punktami robicie akcję za 2. O co chodzi????

• 5 1

• Start zaliczy spadek (2)

To jest pewne START sie nie utrzyma mimo ,ze Asseco odda jeden mecz

• 2 4

• (1)

nie ma spadków w lidze,tysiąc razy było pisane i mówione...

• 5 0

• No nie ma

Ale sensu też taka gra bez stawki i na takim poziomie nie ma.

• 1 1

• ja mam tylko małą uwagę do organizatora w kwestii mediów uczestniczących w imprezie...powinno się przypilnować aby kamerzyści nie biegali po hali samopas jak święte krowy ...mam na myśli konkretnie pana ubranego jak wędkarz który wchodził na balkon na ostatnie 5min. 2Q i pod koniec trzeciej i zasłaniał widoczność kibicom...są chyba stanowiska do tego specjalnie wyznaczone!!!