Wiadomości

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Drew Kemp przywróci renomę angielskim żużlowcom?

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Drew Kemp na Wyspach Brytyjskich uchodzi za wielki talent. Anglik nie może się doczekać pierwszych startów w polskich rozgrywkach, które uchodzą za najsilniejsze na świecie.
Drew Kemp na Wyspach Brytyjskich uchodzi za wielki talent. Anglik nie może się doczekać pierwszych startów w polskich rozgrywkach, które uchodzą za najsilniejsze na świecie. fot. Jeff Higgott/drewkempracing.com

- Musiałem w tym roku mocniej zainwestować, ale wierzę, że było warto. Słyszałem, że sprzęt był tym, co często zawodziło Brytyjczyków w Polsce i nie zamierzam do tego dopuścić w moim przypadku. Ciężko trenuję i jestem w perfekcyjnej formie. W marcu będę gotowy do sezonu jak nigdy przedtem - zapewnia Drew Kemp. Choć dwukrotny indywidualny mistrz Wielkiej Brytanii na żużlu do lat 19 na Wyspach uchodzi za wielki talent, w naszym kraju dopiero rozpoczyna karierę. W Zdunek Wybrzeże podpisał 2-letni kontrakt i jest bardzo zdeterminowany, aby w Gdańsku przywrócić Anglikom dobrą renomę.Kluby żużlowe muszą skrócić nazwy. Nietypowy przepis w 1. lidzeRafał Sumowski: Zdunek Wybrzeże będzie pana pierwszym klubem poza Wyspami. Wydaje mi się, że dwukrotnego mistrza Wielkiej Brytanii do lat 19 mogło mieć chrapkę przynajmniej kilka klubów. Dlaczego wybrał pan akurat Gdańsk, gdzie raczej nie ma pan gwarancji startów?

Drew Kemp: Słyszałem wiele dobrych rzeczy o Gdańsku i o Wybrzeżu. Popytałem trochę, mam wokół siebie wielu dobrych ludzi, także z kontaktami w Polsce. Wskazano mi ten klub jako ten, który się odpowiednio mną zaopiekuje. Wiem, że ścigało się dla niego wielu znakomitych zawodników. To klub z aspiracjami i wiernymi kibicami, ale jednocześnie I-ligowy, co bardzo mi odpowiadało. Nie chciałem się od razu porywać na Ekstraligę.

Brytyjscy żużlowcy swego czasu odegrali ważną rolę w Gdańsku. Do dziś dla wielu tutejszych kibiców legendami są Marvyn Cox, Steve Schofield czy John Davis. Od lat jednak żaden z pana rodaków tutaj nie błysnął. Będzie pan w stanie nawiązać do dobrych tradycji?

Chciałbym w ogóle mocniej zaznaczyć obecność brytyjskich zawodników w Polsce. Bardzo chcę się ścigać w waszym kraju i pokazać na co mnie stać. Podpisałem w Gdańsku kontrakt na 2 lata, a to znaczy, że naprawdę chciałbym się zapisać w historii klubu i zdobywać dla niego mnóstwo punktów.

Brytyjscy żużlowcy w gdańskich barwach (kolejność alfabetyczna)
 kolejno sezony, wyścigi, punkty z bonusami, średnia biegowa
Josh Auty 2008-10 3 5 1,667
Marvyn Cox 1991-96 269 651 2,420
John Davis 1991 81 207 2,556
Chris Louis 2007 9 7 0,778
David Norris 1995-96 24 49 2,041
Steve Schofield 1992-96 103 259 2,515
Andy Smith 2006-07 50 100 2,000


W Anglii uchodzi pan za wielki talent. Ściganie w Polsce to jednak inne tory, inne ustawienia i zupełnie inna presja. Dużo będzie musiał pan się nauczyć, aby zaadaptować się do jazdy w naszym kraju?

Na pewno będzie inaczej, ale nie ma innej drogi niż po prostu się sprawdzić. Odkąd zacząłem się ścigać, zawsze mówiłem, że starty w Polsce to jeden z moich celów, więc jestem na to przygotowany. Rzeczywiście, tory są zupełnie inne niż na Wyspach. Są dłuższe a i sama nawierzchnia jest różna. Kupiłem specjalnie nowy silnik na polskie tory, a do tego mam jeszcze kilka dotychczasowych, które postaram się przygotować w najlepszy możliwy sposób. Przede mną wiele nauki. Ile dokładnie oraz jak szybko będę tę wiedzę przyswajał, przekonam się sam, gdy tylko wyjadę na tor.

Drew Kemp. Nadzieja brytyjskiego żużla w Zdunek Wybrzeże GdańskJak w ogóle zaczęła się pana przygoda z żużlem?

Od 4. roku życia jeździłem na motocrossie, ale na żużel przerzuciłem się dopiero jako 13-latek. Powiem jako ciekawostkę, że pierwszą przejażdżkę na motocyklu o pojemności 500 CC zaliczyłem na sprzęcie Jarka Hampela. Miało to miejsce na torze w Iwade, w hrabstwie Kent dzięki Johnowi Carpenterowi, który zajmuje się wyposażeniem żużlowców. Później jednak nawet nie spojrzałem na żużlowy motocykl aż do 2015 roku. Do tego czasu ścigałem się tylko w zawodach motocrossowych.

Drew Kemp (z prawej) z dziadkiem Jamesem Gantem, który również ścigał się na żużlu.
Drew Kemp (z prawej) z dziadkiem Jamesem Gantem, który również ścigał się na żużlu. fot. Facebook
Urodził się pan w niemieckim Osnnabruck, gdzie pana ojciec stacjonował jako wojskowy. Czuję się pan jakoś specjalnie związany z tym krajem?.

Na pewno, w końcu tam przyszedłem na świat, choć wyprowadziliśmy się stamtąd, gdy jeszcze byłem małym dzieciakiem. Nikt w mojej rodzinie nie jest Niemcem, ale mieć taką historię to zawsze jakaś fajna ciekawostka, która mnie wyróżnia. Może przez to mogę liczyć na jakąś większą uwagę uwagę ze strony niemieckich kibiców. Sam kraj też bardzo mi się podoba, gdy przejeżdżam przez Niemcy.

Kto jest pana żużlowym idolem?

Tony Rickardsson i wiem, że na pewnym etapie kariery też jeździł w Gdańsku. Marzę o tym, aby zostać mistrzem świata. Tony dokonał tego sześciokrotnie i to jest dla mnie coś niesamowitego.

Jak okazała będzie pana baza sprzętowa na Polskę?

Na Polskę szykuję dwa motocykle i trzy silniki. Musiałem w tym roku mocniej zainwestować, ale wierzę, że było warto i wygram dla Wybrzeża trochę wyścigów. Słyszałem, że sprzęt był tym, co często zawodziło Brytyjczyków w Polsce i nie zamierzam do tego dopuścić w moim przypadku. W Gdańsku będę pracował zapewne z klubowym mechanikiem. Silniki przygotowują dla mnie Ashley HollowayFinn Rune Jensen, więc niełatwo o lepszych specjalistów. Oprócz dbania o sprzęt, dbam o swoje przygotowanie fizyczne. Ciężko trenuję i jestem w perfekcyjnej formie. W marcu będę gotowy do sezonu jak nigdy przedtem. Nie mogę się doczekać!

W jakich zagranicznych klubach pojadą żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk?Podpisał pan kontrakty w Ipswich Witches i Eastbourne Eagles, w obu brytyjskich klasach rozgrywkowych, więc będzie pan podróżował między Wyspami a Polską. Co jeśli ze względu na pandemię, sezon w Anglii nie ruszy? Słyszałem, że w takim przypadku, rozważy pan przeprowadzkę do Polski.

Mam nadzieję, że tym razem sezon w Wielkiej Brytanii ruszy. W takim wypadku będę podróżował w tę i z powrotem do Polski. Jeśli nie, rzeczywiście zamierzam przenieść się do Gdańska. Plany są takie, aby na Wyspach rozgrywki ruszyły dopiero w maju, więc możliwe, że i tak na jakiś przeprowadzę się do Polski.

Z jakimi celami zamierza pan rozpocząć starty dla Wybrzeża?

Docelowo zdobywać dużo punktów i wygrywać wiele wyścigów. Po prostu. Wiem, że nie będzie łatwo, więc nie ma co się nakręcać, że wszystko przyjedzie od razu. Jeśli jednak będę jeździł regularnie i co tydzień dorzucał kilku punktów z widocznymi postępami, będę zadowolony. Zobaczymy jak to będzie wyglądało z punktami. Chciałbym co tydzień przywozić komplet 15 pkt, ale trzeba być realista. Najważniejsze żeby z każdym kolejnym startem przychodził progres. Dam z siebie wszystko.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk szykuje się do sezonu

Opinie (18) 1 zablokowana

 • Mówi tak jakby zakładał że będzie jeździł. (2)

  Ma szanse wygryźć Gruchalskiego i Fienhange na u-24?

  • 23 1

  • Fienhange jak najbardziej (1)

   • 8 0

   • i o to chodzi.... o to chodzi

    • 0 0

 • Jeżeli jest jak mówi - że jest w perfekcyjnej formie i mocno zainwestował w sprzęt i chcę się uczyć na Brytyjczykach, którym nie za mocno się wiodło w Polsce z powodu zbyt małych nakładów na sprzęt - to jest szansa...

  • 24 1

 • Anglikow u nas było kilku, Stevie, John byli super, David w miarę dobry, ale jeden był wybitny i na zawsze jest w naszych (6)

  sercach, to Cox, Marvyn Cox!
  No to młody, do roboty!

  • 47 1

  • (5)

   Sorry mam duże paluchy i na tel. Mi się zaglosowalo łapka w dół,, Marvin to mój ulubieniec za gowniarza, dotego malutki wojownik Steve i śpiewający John. Eh to były czasy pomeczu śpiewy pod brama, czasem się popchalo motor do warsztatu

   • 13 0

   • pamiętacie debiut Davida Norrisa? 3,3,3,3,0 chyba w pape z toruniem, (4)

    koncowke zawalił, ale wczesniej jak gosc z innej planety

    • 10 0

    • Chyba z olsonem w 15 biegu jechał i przegraliśmy 1-5 albo olson 4 a on 0

     • 4 0

    • Prowadziliśmy przed ostatnim biegiem

     Wystarczyło zremisować, a przy Norrisie z kosmosu wydawało się to formalnością. Niestety, nie wyszło.

     • 4 0

    • 44:46 wtedy było. (1)

     W 15 biegu jechali na 3:3. Olszak, Loram, Krzyżaniak, Norris. Olszak dał się jednak objechać pod koniec, a Norris nawet nie zbliżył się do Krzyżaniaka...

     • 4 0

     • ale to byly czasy!

      • 4 0

 • (1)

  Zastanawia mnie jedno poco znowu tyle młodych, Niemiec anglik, i ten gruchalski nie lepiej, zainwestować 1-2 młodych i będą nasza przyszłością, już to przerabialisci, ilisc nie poszla w jakosc

  • 0 23

  • "już to przerabialismy, ilosc nie poszla w jakosc"

   Nie porównuj zeszłych lat, bo wtedy nie było planów i celu na awans.. jedyny cel na awans był w roku 2017, ale się wtedy nie udało.. a z "Duńską mafią" też nie mogło się udać, bo Duńczycy nie mieli wsparcia w polskich seniorach.. z Michałem Szczepaniakiem na czele..

   • 8 0

 • Któż, to wie?..

  może wystrzelić tak, jak Anglik Daniel Bewley.. wszystko możliwe..

  • 23 0

 • Seba jest nasz

  Kemp dobry ale nie aż tak dobry, Ułamek podszkoli troche naszych zawodników

  • 2 17

 • Kibic (2)

  Jak się nie mylę miało być juź oszacowane przez PGE ektraligę koszt modernizacji naszego stadionu i co cisza .?

  • 5 7

  • (1)

   Chyba przez miasto. PGE stawia warunki a miasto szacuje koszta.

   • 5 0

   • Coś wiadomo jakie warunki?

    Co konkretnie zmieni się na stadionie? Może chociaż część trybun na łuku do remontu bo to masakrycznie wygląda i grozi złamaniami.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Janusz Ciopcinski 16 27 62.5%
2. Sławek Surkont 16 26 62.5%
3. Marek Lamczyk 16 26 56.3%
4. Zdzisław Werner 16 25 50%
5. Radosław Dymkowski 16 24 62.5%

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2 Cellfast Wilki Krosno
3 ROW Rybnik
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
6 Orzeł Łódź
7 Aforti Start Gniezno
8 Unia Tarnów
 • Awans do ekstraligi: Arged Malesa
 • Spadek z ekstraligi: Falubaz Zielona Góra
 • Awans do I ligi: Trans MF Landshut Devils (Niemcy)
 • Spadek do II ligi: Unia Tarnów

Playoff

Półfinały
Cellfast Wilki Krosno
1 miejsce po rundzie zasadniczej
100
Arged Malesa Ostrów
2 miejsce po rundzie zasadniczej
104
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
4 miejsce po rundzie zasadniczej
80
ROW Rybnik
3 miejsce po rundzie zasadniczej
75
Finał
Cellfast Wilki Krosno
zwycięzca półfinału 1
79
Arged Malesa Ostrów
zwycięzca półfinału 2
100

Terminarz

11.09 (sob) godz.16:00 Cellfast Wilki Krosno 55:35 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.09 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
15.08 (nd) godz.16:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 49:41 Unia Tarnów LIVE!
31.07 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik 54:36 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
18.07 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane