Zwycięstwo nad USA na pożegnanie Gdyni

Krzysztof Klinkosz
8 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Polskie siatkarki z kompletem zwycięstw i punktów wygrały inauguracyjny turniej World Grand Prix. W trzecim spotkaniu podczas rozgrywek w Gdyni biało-czerwone pokonany aktualne wicemistrzynie olimpijskie - USA 3:1 (16:25, 26:24, 25:19, 25:23). Teraz biało-czerwone przenoszą się na dwa kolejne turnieje do Azji. Ich celem jest awans do rozgrywek finałowych, w których zagra pięć najlepszych z dwunastu zespołów oraz gospodarz - Chiny.

POLSKA: Sadurek, Kosek, Bednarek-Kasza, Skowrońska-Dolata, Barańska, Gajgał, Maj (libero) oraz Kaczor, Skorupa, Okuniewska, Zenik.

USA: Glass, Bown, Akinradewo, Hodge, Larson, Hooker, Davis (libero) oraz Barboza, Spicer, Nnamani.

Polki rozpoczęły w takim samym składzie jak z Dominikaną i niestety również jak w sobotę dały się zdominować przez rywalki. Amerykanki grały dokładniej, ich silnie bite piłki raz po raz lądowały po polskiej stronie siatki.

Przy stanie 5:1 dla USA trener Jerzy Matlak wziął czas. Słowa selekcjonera podziałały tylko na chwilę a i tak na pierwszą przerwę techniczną gospodynie schodziły przegrywając 4:8.

Amerykanki zdobywały punkty głównie po silnych atakach, Polki szukały swojej szansy w zagraniach technicznych, obijaniu bloku, kilka takich akcji udało się Polkom, było 9:12 ale po chwili rywalki znów "uciekły" na 9:15 i 9:16.

Nasze reprezentantki zbyt często popełniały błędy, wychodziły im tylko pojedyncze akcje. Reprezentacja USA objęła prowadzenie 22:14 i pewnie wygrała inauguracyjnego seta do 16. Ostatni punkt w tej partii Amerykanki zdobyły po autowym ataku Katarzyny Skowrońskiej - Dolaty.

Zupełnie "inna" reprezentacja Polski wyszła do drugiego seta. "Biało-czerwone" poprawiły dokładność rozegrania, zaryzykowały kilkoma silnymi atakami i przyniosło to efekt w postaci prowadzenia 3:1, 7:4 i przy pierwszej przerwie technicznej 8:4. Ósmy punkt zresztą zdobyła asem serwisowym wychowanka Gedanii, Berenika Okuniewska.

Niestety po przerwie Amerykanki uporządkowały szyki i błyskawicznie dogoniły Polki, które zaczęły znów robić błędy. Z czteropunktowego prowadzenia Polek zrobił się remis 9:9. Passę rywalek przerwał dopiero Jerzy Matlak biorąc czas. Po przerwie obydwa zespoły zaczęły grać punkt za punkt a niektóre wymiany stały na najwyższym poziomie.

Siatkarki USA w końcówce seta objęły wyraźniejsze prowadzenie (22:18) jednak emocje w drugiej partii dopiero się rozpoczynały.

Polki zniwelowały straty na 20:22, później jednak rywalki wyszły na 24:20, wówczas skoncentrowane Polki obroniły aż 4 piłki setowe. Do remisu doprowadziła Anna Barańska która szybującą zagrywką zaskoczyła rywalki i asem zdobyła 24 punkt.

Polki na tym nie poprzestały, po kolejnych dwóch piłkach, umieszczanych już na liniach kończących plac gry, wygrały drugą partię 26:24.

Dobrą postawę z końcówki drugiego seta Polki kontynuowały również w trzeciej odsłonie. Rozpoczęło się od prowadzenia 3;1, później było jeszcze 7:3 a po ataku Anny Barańskiej 8:4. Polki grały odważnie i to one dyktowały warunki gry. Amerykanki nie miały pomysłu w jaki sposób bronić się przed kombinowanymi akcjami Polek.

Gospodynie wyszły na prowadzenie 18:11, później było jeszcze 21:15. Amerykanki odrobiły nieco straty (21:17) ale siatkarki Jerzego Matlaka nie dały sobie odebrać zwycięstwa w secie, wygrywając ostatecznie 25:19.

Czwarta odsłona rozpoczęła się od prowadzenie ekipy polskiej 3:1, 5:4 i 7:4. Jednak rywalki nie myślały się poddawać. Dość szybko wyrównały i na pierwszą przerwę techniczną schodziły przy prowadzeniu 8:7.

To była chyba najbardziej wyrównana partia, ze wszystkich rozegranych w meczu. Na minimalne prowadzenie wychodziły raz Polki a raz reprezentantki USA. W końcówce było już 22:20 dla USA, wówczas jednak nasze siatkarki popisały się finiszem podobnym do tego z drugiego seta. Wygrały 4 kolejne piłki i to one miały meczbola. Pierwszą piłkę meczową Amerykanki obroniły ale przy drugiej po ataku Agnieszki Bednarek - Kaszy były bezradne.

W ostatnim meczu gdyńskiego turnieju Dominikana niespodziewanie pokonała Niemcy 3:2 (25:19, 22:25, 31:29, 16:25, 19:17).

• 4 2

• tak się gra z klasą, brawo dziewczyny !!!

• dlaczego Atom Sopot pod tytułem???

Co ma piernik do wiatraka???? O co tu chodzi?

• 1 1

• brawo dziewczyny, Świat jest wasz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• 12 1

• 3:1

Nasze Siatkarki Najlepsze Są!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• 12 1

• graty!

• 3 2

• Brak biletów (2)

Niestety nie miałem okazji obejrzeć dzisiejszego meczu na żywo - zabrakło biletów, mimo wielu wolnych miejsc w hali podczas meczu. Jeszcze wczoraj przed spotkaniem z Dominikaną sytuacja była odwrotna - biletów mieli sporo, można było kupić też od przypadkowych ludzi na parkingu Reala. Dziś niestety nie została ani jedna sztuka, zatem spotkanie oglądałem we własnym domu na ekranie. Bardzo żałuję, a Polki spisały się znakomicie. Szkoda że podobne rozgrywki naszych "złotek" są tutaj tak rzadko :(

• 8 1

• (1)

to nie kupuj w ostatniej chwili

• 1 1

• Sobotnie spotkanie z Dominikaną zmyliło. Bilety dostałem na 30 min. przed rozpoczęciem meczu, natomiast podczas meczu wolnych miejsc na hali było około 200. Dziś zapełnienie oscylowało w granicach 90 proc., aczkolwiek mimo usilnych starań nabycie biletu było niemożliwe. Oprócz mnie z powodu braku biletów nie weszło około 200 kibiców. W zaistniałej sytuacji organizatorzy mogli ustawić telebim przed halą, wydzielić specjalny sektor gdzie bilety byłyby po znacznie niższej cenie bądź bezpłatne, a emocje bylyby znacznie większe niż podczas oglądania meczu na domowej kanapie.

• 1 0

• kubeł zminej wody na łby tych, którzy chca mecze ligowe grać w hali na 12tys., jak nie można na reprezentację kompletu 4 tys.

zebrać!

• 9 11

• właśnie co z biletami?! (3)

w kasach brak biletów, a na trybunach wolne miejsca?!

• 6 0

• wcześniej spokojnie można było bilety kupić...jak sie czeka na ostatnią chwilę to można biletów już nie dostać

• 1 0

• (1)

Kupilismy bilety dla całej rodziny - dziecko się zwiesiło po pierwszym dniu i nie chciało iść w kolejne dni - zatem dwa puste miejsca ja i syn wytłumaczone :(