AZS UG Gdańsk - Wisła Kraków 71:60. Pierwsza wygrana w Energa Basket Lidze Kobiet

AZS Uniwersytet Gdański

Tierra Ruffin-Pratt (z lewej) i Olga Frolkina poprowadziły AZS UG do pierwszej wygranej w Energa Basket Lidze Kobiet. Beniaminkowi przyszło na to czekać do 18. kolejki. Akademiczki pokonały Wisłę Kraków, która dopiero co wygrała z mistrzem Polski CCC Polkowice. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Koszykarki AZS UG Gdańsk pokonały w Hali 100-lecia Sopotu Wisłę Kraków 71:60 (22:13, 10:15, 17:13, 22:19). Tym samym w osiemnastym meczu w Energa Basket Lidze beniaminek odniósł pierwsze zwycięstwo. Poprowadziły do niego Tierra Ruffin-Pratt i Olga Frolkina. Ten duet zanotował wspólnie 41 pkt i 24 zbiórki.

AZS UG: Ruffin-Pratt 22 pkt (12 zb.), Frolkina 19 (3x3, 12 zb.), Ortiz 14 (4x3, 7 zb.), Samburska 9 (1x3), Pachurina 4 oraz Kosalewicz 3, Stępień 0, A.Kuras 0

Wisła: Wells 22 (5x3), Lass 16 (10 zb.), Żurowska-Cegielska 4, Meskonyte 3 (1x3), Ziętara 0 oraz Jakubiuk 8 (9 zb.), Grzenkowicz 3, Puter 2, Trzeciak 2

Do sobotniego meczu AZS UG przystąpiło z kompletem siedemnastu ligowych porażek, z kolei wiślaczki przyjechały do Trójmiasta podbudowane wygraną z mistrzem Polski CCC Polkowice.

Gdańszczanki po serii wzmocnień zawodniczkami zagranicznymi udowodniły jednak progres a trener Mirosław Orczyk przekonywał, że wierzy w swój zespół.

- Musimy pokazać ludziom, że się staramy i robimy krok do przodu. To jest dla nas wojna, na której zazwyczaj giną saperzy, ale my nie możemy sobie na to pozwolić i się pomylić. Proces wymaga czasu, by wyrobić automatyzmy. Życie pokazało, że potrafimy się postawić nawet najlepszym, więc nie zwieszamy głów i walczymy dalej - wyjaśniał szkoleniowiec.

AZS UG Gdańsk - Wisła Kraków zapowiedź meczu

Pierwsza kwarta pokazała, że jego słowa nie mijały się z prawdą. Akademiczki weszły w spotkanie serią 5:0 po trójce Gabbi Ortiz. Krakowianki odbiły prowadzenie zdobywając 6 pkt z rzędu, ale Tierra Ruffin-Pratt odpowiedziała akcją 2 plus 1.

Kluczowe dla pierwszej partii były ostatnie 3 minuty. Zza łuku trafiły Ortiz i  Olga Frolkina a gdańszczanki zaliczyły serię 10:1. Po kolejnej trójce Frolkiny na początku drugiej kwarty było już 30:19 dla AZS UG. Akademiczki na 4 minuty przed przerwą zablokowały się jednak rzutowo i przyjezdne zniwelowały straty do zalewie 28:32.

Gospodynie po powrocie z szatni szybko odbudowały jednak bezpieczną przewagę. Kolejne trójki trafiły Frolkina i Ortiz dzięki czemu było już 49:38. Sygnał do walki dała krakowiankom jeszcze Justyna Żurowska-Cegielska, ale seria 8:0 gdańszczanek na otwarcie ostatniej partii praktycznie zamknęła temat.

AZS UG po trafieniu Ruffin-Pratt prowadziło już 57:41 i tej przewagi już nie roztrwoniło. Gdy rywalki zbliżyły się na 51:61 4 minuty przed końcem spotkania, trener Orczyk wziął czas. Za 3 pkt trafiła wprawdzie Gabija Meskonyte (54:63), ale udanym wejściem pod kosz odpowiedziała Ruffin-Pratt a następnie 5 pkt z rzędu zdobyła Frolkina.

Te dwie zawodniczki nie tylko skutecznie punktowały, ale i rozstawiały rywalki po kątach pod bronioną tablicą. Dzięki temu obie zanotowały double-double a AZS UG odniosło pierwszy triumf w Energa Basket Lidze Kobiet.

12 AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI 18 1 17 1096:1418 19

W sezonie zasadniczym każdy z każdym mecz i rewanż. Drużyny, które zajmą miejsca 1-8, będą uczestniczyć w play-off. Pozostałe kończą rozgrywki, a zespół z 12. miejsca jest degradowany.

Tabela wprowadzona: 2020-02-23

Wyniki 18 kolejki:

• ARKA GDYNIA - DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA 101:48 (25:16, 26:10, 22:9, 28:13)
  • AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI - Wisła Kraków 71:60 (22:13, 10:15, 17:13, 22:19)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp - Enea AZS Poznań 85:42 (12:14, 29:11, 24:11, 20:6)
  • CosinusMED Widzew Łódź - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 81:89 (19:19, 23:25, 12:22, 27:23)
  • Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 76:94 (15:21, 21:26, 19:25, 21:22)
  • CCC Polkowice - Ślęza Wrocław 84:76 (23:14, 19:18, 12:19, 30:25)