Arka Gdynia - Arged BM Stal Ostrów 102:95. Sensacyjne zwycięstwo koszykarzy

dak.
26 stycznia 2024, godz. 21:45
Opinie (28)

• Pierwsza połowa meczu Krajowej Grupy Spożywczej Arka Gdynia z Arged BM Stal Ostrów Wlkp. przebiegła przez dopingu kibiców. Ten został zaaranżowany dopiero po przerwie.
  • Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia odniosła sensacyjne zwycięstwo.

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia sensacyjnie pokonała u siebie Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 102:95 (26:19, 22:18, 27:29, 27:29) w 19. kolejce Orlen Basket Ligi. Zwycięstwo gdyńskich koszykarzy to co najmniej zaskoczenie, bo jako ostatnia drużyna tabeli wygrała z zespołem aspirującym do medali. I to w pełni zasłużenie, bo od samego początku nie oddali prowadzenia. Jednym z ojców sukcesu był m.in. Stefan Kenić, zdobywca 17 pkt, który ze względu na kontuzję nie grał od ponad miesiąca i właściwie go już żegnano, gdy na jego miejsce trafił tu Seth Leday. Równie zaskakujące, ale jeszcze bardziej wymowne było zachowanie kibiców, którzy całkowicie zrezygnowali z dopingu w pierwszej połowie, a zaaranżowali go po przerwie. Po tym zwycięstwie gdynianie nie są już "czerwoną latarnią" ligi.

Dziki Warszawa - Trefl Sopot 75:80. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi Dziki Warszawa - Trefl Sopot 75:80. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA: Pluta 24 (4x3, 7 as.), Leday 15 (1x3, 12 zb.), Bogucki 12, Kamiński 8 (1x3), Szumert 3 oraz Alford 21 (3x3), Kenić 17 (2x3), Hrycaniuk 2, Marchewka

Stal: Skele 24 (4x3, 6 zb., 7 as.), Brembly 14 (4x3), Mikalauskas 14 (3x3), Silins 7 (1x3), Sulima 5 oraz Chatman 12 (1x3), Durisić 9 (1x3, 6 zb.), Kulig 8 (1x3), Chyliński 2, Sewioł, Załucki

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia wygrała z Arged BM Stal Ostów i odniosła piąte zwycięstwo w sezonie 2023/24. Jeśli jednak przed meczem ktoś powiedziałby, że będzie to oczywista oczywistość, to należałoby to traktować raczej w kategoriach nadużycia. Wszak do rywalizacji przystępowała ostatnia drużyna ligi i zespół z aspiracjami do medali. Tymczasem wygrana podopiecznych Krzysztofa Roszyka była przekonywująca i w pełni zasłużona! Pierwszy trener Wojciech Bychawski musiał opuścić mecz ze względu na rodzinną tragedię.

Łukasz Wiśniewski o koszykarzach Krajowej Grupy Spożywczej Arka Gdynia przed batalią o utrzymanie: Powinni dawać 110 proc. Łukasz Wiśniewski o koszykarzach Krajowej Grupy Spożywczej Arka Gdynia przed batalią o utrzymanie: Powinni dawać 110 proc.

Tego dnia w Polsat Plus Arenie można było zobaczyć jednak zobaczyć więcej zaskakujących obrazków. I wymownych, bo tak trzeba nazwać zachowanie kibiców, którzy w pierwszej połowie kibice zdecydowali się zrezygnować z dopingu. Atmosfera na trybunach przypominała więc bardziej tę ze sparingów, aniżeli z ligowych bojów.

Koszykarze z Gdyni dobrze prezentowali się już od pierwszej kwarty. Nie przestraszyła ich "trójka" Aigarsa Sķele, po której szybko odebrali prowadzenie i do końca go nie oddawali. Od początku dla żółto-niebieskich punktowali tylko Polacy: Andrzej Pluta Jr., Adrian BoguckiGrzegorz Kamiński, którzy doprowadzili do stanu 18:16.

Następnie do gry włączyli się obcokrajowcy, bo Bryce Alford dorzucił dwie "trójki", a kwartę zamknął Stefan Kenić, po trafieniu którego było 26:19. Co ciekawe, Serb znalazł się w kadrze meczowej pierwszy raz od 20 grudnia, gdy wystąpił z Anwilem Włocławek. Przez kolejną kontuzję znów czekała go przerwa w grze i co ciekawe to miało sprawić, że właściwie się już żegnano. Dlatego w jego miejsce specjalnie pozyskano Amerykanina Setha LeDay'a. Jak jednak widać, koncepcja się zmieniła.

Gdynianie utrzymali tempo w drugiej kwarcie. Wyglądali na niezłamanych nawet, gdy rywale starali się zmniejszyć dystans. Wtedy na boisku nie było już jednak kontuzjowanego Damiana Kuliga. Miejscowi odpowiadali na rzuty rywali i po "trójce" Pluty na 3 sekundy przed przerwą to oni schodzili do szatni z korzystniejszym wynikiem (48:37).

Co ciekawe, po zmianie stron dać o sobie znali... kibice. Wzmógł się doping, co tylko dodało skrzydeł arkowcom. Co prawda w 25. minucie David Brembly zmniejszył różnicę do 3 punktów, ale podopieczni trenera Roszyka znów błyskawicznie odpowiedzi i odskoczyli na +10, utrzymując podobny dystans do końca trzeciej kwarty.

Ostatnia partia zaczęła się od efektownego alley-opa Pluty do Ledaya. Gra gdyńskiej drużyny mogła się podobać, ale w samej końcówce zrobiło się bardzo nerwowo. Na 73 sekundy przed końcem Stal zmniejszyła różnicę do 5 punktów. Na szczęście Alford zachowywał zimną krew na linii rzutów wolnych. W ostatnich sekundach wykorzystał 5 z 6 takich prób i to gospodarze cieszyli się ze zwycięstwa. Bardzo ważny był też blok Ledaya na Arunasie Mikalauskasie.

Arka Gdynia rozbita przez Śląsk Wrocław. Przeczytaj relację Arka Gdynia rozbita przez Śląsk Wrocław. Przeczytaj relację

To trzeci raz w tym sezonie, gdy gdynianie dobili do 100 punktów w trakcie meczu. Natomiast ostrowianie dopiero drugi raz pozwolili wrzucić sobie trzycyfrową sumę. Warto dodać, że aż pięciu koszykarzy nie dokończyło spotkania z uwagi na faule. Z Arki to Jakub Szumert, ale zdecydowanie więcej było ich po drugiej stronie, bo w Stali limit 5 przewinień osiągnęli: Brembly, Skele, Rodney ChatmanNemanja Durisić.

Najskuteczniejszy w Arce był Pluta - zdobywca 24 punktów. Dobre występy zaliczyli też: Alford (21 pkt), Kenić (17 pkt) i Leday z double-duble (15 pkt, 12 zb.). W sumie w zespole żółto-niebieskich zagrało 9 koszykarzy, z czego Kacper Marchewka zaliczył tylko 4,5 minuty. Nie zagrali za to: Kacper Gordon, Maksymilian WilczekBartłomiej Wołoszyn. Dlatego też forsowani byli inni. Leday i Pluta spędzili na parkiecie ponad 30 minut. Bliski tego wyniku był Bogucki i Kenić.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 19 4 15 1575:1705 23

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-01-31

Wyniki 19 kolejki

• Dziki Warszawa - TREFL SOPOT 75:80 (15:18, 16:23, 26:19, 18:20)
  • KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 102:95 (26:19, 22:18, 27:29, 27:29)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 86:84 (25:20, 22:21, 22:26, 17:17)
  • King Szczecin - Śląsk Wrocław 89:84 (20:28, 19:20, 21:10, 29:26)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Arriva Polski Cukier Toruń 90:65 (12:23, 27:15, 27:12, 24:15)
  • Anwil Włocławek - Tauron GTK Gliwice 96:73 (27:19, 24:12, 20:19, 25:23)
  • Legia Warszawa - PGE Spójnia Stargard 89:78 (19:14, 19:28, 22:19, 29:17)
  • Polski Cukier Start Lublin - MKS Dąbrowa Górnicza 114:102 (36:28, 26:24, 20:26, 32:24)