Dziki Warszawa - Trefl Sopot 75:80. Emocjonująca końcówka i wyszarpane zwycięstwo

mip.
25 stycznia 2024, godz. 19:25
Opinie (4)

Trefl Sopot po emocjonującej końcówce wyszarpał wygraną z Dzikami Warszawa, co było 5. wygraną sopocian z rzędu. Trefl Sopot po emocjonującej końcówce wyszarpał wygraną z Dzikami Warszawa, co było 5. wygraną sopocian z rzędu.

Trefl Sopot wygrał na wyjeździe z Dzikami Warszawa 80:75 (18:15, 23:16, 19:26, 20:18) w meczu 19. kolejki Orlen Basket Ligi. Sopocianie po bardzo dobrej pierwszej połowie, przez swoją nieskuteczność oddali gospodarzom pole gry w drugiej części, doprowadzając do emocjonującej końcówki. Żółto-czarni podnieśli się i na 78 sekund przed końcem odbili prowadzenie, którego nie oddali do końcowej syreny, wygrywając po raz 5. z rzędu.

Dziki: Green 13 pkt (2x3 pkt), Coleman 10 (5 as.), Czujkowski 9 (1x3), Mcglynn 7 (1x3), Aleksandrowicz 5 oraz Sanni 10 (1x3), Grochowski 9 (2x3, 5 as.), Crawley 6 (6 zb.), Bartosz 4 (6 zb.), Pamuła 2

TREFL: Groselle 13 (7 zb.), Musiał 12 (2x3), Zyskowski 11 (1x3), Varadi 11 (1x3), Barnes 3 (1x3) oraz Best 14 (1x3), Schenk 6 (5 as.), Scruggs 5, Van Vliet 3 (1x3), Tomczak 2

W czwartkowe popołudnie w hali Koło odbył się mecz jedynych niepokonanych drużyn w Orlen Basket Lidze w 2024 roku. Trefl przystępował do tego spotkania z czterema wygranymi z rzędu, a Dziki trzema. W składzie sopocian znów zabrakło Mikołaja Witlińskiego, którzy wprawdzie wrócił do treningów, ale ponownie przegrał z chorobą. Nie przeszkodziło to sopocianom w odniesieniu kolejnego zwycięstwa, choć łatwo nie było.

Trefl Sopot - Enea Zielona Góra 124:74. Cztery rekordy Orlen Basket Ligi 2023/24 Trefl Sopot - Enea Zielona Góra 124:74. Cztery rekordy Orlen Basket Ligi 2023/24

W pierwszej kwarcie obie ekipy grały bardzo uważnie i twardo w obronie. Wysoka była też intensywność, a trenerzy szybko i często korzystali ze zmian. Wprawdzie początkowo kilka punktów zaliczki wypracowali sobie sopocianie, ale Dziki potrafiły odpowiedzieć i cały czas trzymały się bardzo blisko żółto-czarnych.

Sopocianom nie przeszkodził fakt, że bardzo szybko przekroczyli limit fauli i prowadzili po 10. minutach 18:15. Aż połowę punktów dla Trefla zdobył kapitan Jarosław Zyskowski. Podobnie, już w połowie drugiej odsłony podopieczni Żana Tabaka umożliwili koszykarzom Dzików stawanie na linii rzutów osobistych po przewinieniach.

Ligowiec Roku 2023. Jarosław Zyskowski gra o trzy cele: puchar, liga, igrzyska Ligowiec Roku 2023. Jarosław Zyskowski gra o trzy cele: puchar, liga, igrzyska

Goście dobrze pilnowali jednak Dominic Green, lidera stołecznej ekipy. Jego niemoc skutkowała tym, że sopocianie mogli odskoczyć na 36:27 i o czas poprosił Krzysztof Szablowski. Do przerwy prowadzenie przyjezdnych się jednak nie zmniejszyło, bo na tablicy wyników było 31:41. Rolę lidera od Zyskowskiego przejął Jakub Musiał, który kontynuował dobrą passę z meczu z Zastalem i tylko w 1. połowie rzucił 12 punktów.

Choć trzecią kwartę sopocianie rozpoczęli od powiększenia prowadzenia, trener Tabak poprosił o czas, gdyż nie był zadowolony z tego, że jego podopieczni pozwolili Dzikom na kilka łatwych akcji punktowych. Ten manewr napędził jednak gospodarzy, którzy ze stanu 40:53 doprowadzili do wyniku 57:60 na zakończenie tej części gry.

Treflowi brakowało choćby udanych rzutów za 3 punkty, które w tym sezonie są bardzo ważnym elementem gry sopocian. Tabak rotował składem, ale niewiele to dawało. W 33. minucie był już remis po 62, gdy "zza łuku" trafił Grzegorz Grochowski, a po rzutach osobistych Mateusza Bartosza, warszawianie prowadzili po raz pierwszy w tym meczu.

12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Kolejność na półmetku 12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Kolejność na półmetku

Trefl pudłował na potęgę i minimalne prowadzenie utrzymywała stołeczna ekipa. Na dodatek na ławce za 5 fauli musiał usiąść Andy Van Vliet, a żółto-czarnym brak było pomysłów na przełamanie defensywy Dzików.

Sytuację zmienił przechwyt Paula Scruggsa, po którym faul niesportowy odgwizdano Matthew Colemanowi. Dodatkowe posiadanie na "trójkę" zamienił Benedek Varadi i na 78 sekund przed końcem to Trefl prowadził 74:72. Sopocianie dołożyli jeszcze 3 "oczka", ale "zza łuku" trafił Green, a na zegarze pozostało 16 sekund (75:77). Później z linii rzutów wolnych punktowali Scruggs i Varadi, co przełożyło się na wygraną 75:80.

Różnicę na korzyść sopocian zrobiło aż 12 zbiórek ofensywnych przy czterech Dzików, co przełożyło się na 11 punktów z ponowienia. Na koniec dodajmy, że Treflowi w hali Koło kibicowali m.in. Jacek Karnowski oraz Michał Kolenda.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 19 4 15 1575:1705 23
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-01-31

Wyniki 19 kolejki

• Dziki Warszawa - TREFL SOPOT 75:80 (15:18, 16:23, 26:19, 18:20)
  • KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 102:95 (26:19, 22:18, 27:29, 27:29)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 86:84 (25:20, 22:21, 22:26, 17:17)
  • King Szczecin - Śląsk Wrocław 89:84 (20:28, 19:20, 21:10, 29:26)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Arriva Polski Cukier Toruń 90:65 (12:23, 27:15, 27:12, 24:15)
  • Anwil Włocławek - Tauron GTK Gliwice 96:73 (27:19, 24:12, 20:19, 25:23)
  • Legia Warszawa - PGE Spójnia Stargard 89:78 (19:14, 19:28, 22:19, 29:17)
  • Polski Cukier Start Lublin - MKS Dąbrowa Górnicza 114:102 (36:28, 26:24, 20:26, 32:24)
mip.

Opinie (4)

• Jean Tabaque

Ciężki mecz, Dziki u siebie są mocnym rywalem. Szkoda tej nerwowej drugiej połowy, w drugiej kwarcie fantastyczna kontrola, Kuba Musiał gra coraz lepiej, aż się micha cieszy patrząc na jego grę. W końcu wrócił rzucający Best. Groselle i Varadi pociągnęli końcówkę. Andy musi zacząć grać pod kosz ze swoim wzrostem, bo trójki nie będą zawsze wpadać jak z Zastalem. 2 punkty najważniejsze, doganiamy Anwil, a w PP walczymy o obronę tytułu

• 33 1

• Cieszy wygrana pomimo problemów w ofensywie.

Wiadomo że takie mecze jak ostatni z zielonką się tylko zdarzają a i dziki to inny przeciwnik niż zielonka.
    Stara koszykarska zasada, jak nie idzie w ataku to przynajmniej daj wszystko co masz w obronie i może przeciwnik cię nie przerzuci. Tak też było dziś, pomimo stosunkowo łatwo wypracowanej kilkunastopunktowej przewagi druga połowa diametralnie inna. Dobry finisz głównie w wykonaniu Scruggsa, Varadiego i Grosella dał wygraną i to jest najważniejsze.
    Szeroki skład daje pewien komfort, ni ejesteśmy uzależnienia od jednego czy dwóch zawodników, którzy mogą mieć słabszy dzień. jest kilku graczy, którzy pociągną wynik.