Lotos Trefl idzie po rekord PlusLigi

22 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Trefl Gdańsk

Siatkarze Lotosu Trefla czasami sami nie dowierzają, że muszą rozstrzygać losy spotkania w piątym secie. Przez to ich mecze trwają średnio dłużej niż 2 godziny. Siatkarze Lotosu Trefla czasami sami nie dowierzają, że muszą rozstrzygać losy spotkania w piątym secie. Przez to ich mecze trwają średnio dłużej niż 2 godziny.

Lotos Trefl stał się w tym sezonie drużyną tie-breaków. Z 11 meczów w PlusLidze aż 6 kończył po piątym secie. Przegrał tylko raz, więc najdłuższe z możliwych spotkań można jakoś przeboleć. Żółto-czarni zbliżają się rekordu ligi. Od sezonu 2008/2009 kiedy siatkarze grają pod szyldem PlusLigi dwukrotnie zdarzyło się, aby jeden zespół zaliczył w rundzie zasadniczej 9 tie-breaków.

Dlaczego Lotos Trefl gra tak dużo tie-breaków w PlusLidze?

Przez 7 sezonów PlusLigi rekordziści rozgrywek w fazie zasadniczej mieli od 7 do 9 tie-breaków. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszych pięciu tabela składała się z 10 drużyn. Wtedy też padł rekord PlusLigi w 5-setowych starciach.

W sezonie 2010/2011 aż połowę z 18 meczów po tie-breaku kończyła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Co ciekawe tylko cztery z nich padły łupem tego zespołu. ZAKSA awansowała jednak później do finału play-off, po którym została wicemistrzem Polski.

W następnym sezonie jej wyczyn powtórzyła AZS Politechnika Warszawska. Ta także zagrała w rundzie zasadniczej dziewięć pięciosetowych meczów. I tak jak ZAKSA wygrała tylko cztery. Zespół ze stolicy udział w walce o medale zakończył na ćwierćfinale play-off.

W pierwszym sezonie PlusLigi - 2008/2009 aż trzy zespoły miały po rundzie zasadniczej 8 rozegranych tie-breaków. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała 5, a na koniec sezonu była 4. AZS Częstochowa i AZS Politechnika Warszawska wygrały kolejno 5 i 2 takie starcia. Obie drużyny odpadły po 1. rundzie play-off.

Po siedem zaliczyły w sezonach 2009/2010 AZS Częstochowa - 4 wygrane oraz 2012/2013 ZAKSA - 3 wygrane. Od kiedy PlusLiga została powiększona kolekcjonerem tie-breaków jest Jastrzębski Węgiel. Przy 12 zespołach w tabeli, w sezonie 2013/2014 zagrał siedem 5-setówek i wygrał 5. Na koniec sezonu miał brązowy medal. W poprzednich rozgrywkach, przy 14 drużynach w PlusLidze zagrał 8 tie-breaków, wygrał 5, a zmagania skończył na 4. pozycji.

LOTOS TREFL PRZEGRAŁ PIERWSZEGO TIE-BREAKA W SEZONIE 2015/2016

Lotos Trefl zagrał w niedzielę 6. w tym sezonie ligowym tie-breaka. Indykpol AZS Olsztyn okazał się drużyną, która jako pierwsza wygrała z żółto-czarnymi 5 seta - 15:13.

- W ostatnim meczu nasza gra, jak i rywali trochę falowała. Najpierw mieliśmy zaciętego seta, następnie rywal boleśnie pokazał nam jak grać w siatkówkę. Zrewanżowaliśmy się tym samym w trzeciej partii, czwarta była ponownie w miarę równa, a piąta to już loteria - mówi Damian Schulz, atakujący Lotosu Trefla.
ŻÓŁTO-CZARNI ZACZĘLI LIGĘ OD PIĘCIU SETÓW

Właśnie nierówna gra sprawia, że gdańszczanie wciąż wchodzą w tie-breaki. Potrafią pokazać świetną siatkówkę, aby w kolejnym secie psuć co drugą piłkę i dać się zdominować rywalom.

PIERWSZY TIE-BREAK W SUPERPUCHARZE

- Mamy problem z ustabilizowaniem formy i pracujemy nad tym. A co tie-breaków, to tak zaczęliśmy sezon już w Superpucharze Polski i tak się za nami ciągną. Są one męczące i przed każdym kolejnym meczem myślimy o tym, aby nie grać już piątego seta - mówi Andrea Anastasi, trener Lotosu Trefla.
Gdańszczanie nie są jednak osamotnieni w "miłości" do tie-breaków. Sześć rozegrali ich w tym sezonie także siatkarze Cuprum Lublin - 2 wygrane i tradycyjnie Jastrzębskiego Węgla - 4 wygrane. Oczywiście gdy Lotos Trefl spotykał się z tymi zespołami, to mecze kończyły się po pięciu setach. Oba padły łupem drużyny Anastasiego.

Jak radził sobie Lotos Trefl w 5-setówkach w sezonach PlusLigi?

Wyniki 11 kolejki

• Indykpol AZS Olsztyn - LOTOS Trefl Gdańsk 3:2 (21:25, 25:11, 16:25, 25:23, 15:13)
  • ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - AZS Częstochowa 3:0 (25:18, 25:14, 25:23)
  • Cuprum Lubin - Łuczniczka Bydgoszcz 3:0 (25:21, 25:19, 25:20)
  • Effector Kielce - BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:15, 25:20, 20:25, 25:19)
  • Cerrad Czarni Radom - PGE Skra Bełchatów 1:3 (21:25, 21:25, 26:24, 23:25)
  • MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (12:25, 16:25, 19:25)
  • AZS Politechnika Warszawska - Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 25:21, 25:19)