Trefl pokonał Energę Czarnych

Tautvydas Lydeka do przerwy zdobył 13 z 21 punktów Trefla. Na szczęście w dalszej części gry jego koledzy z zespołu również wzięli się na poważnie za powiększanie dorobku. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Koszykarze Trefla Sopot pokonali na wyjeździe Energę Czarnych Słupsk 70:65 (11:15, 10:14, 28:18, 21:18). Sopocianie zaczęli mecz fatalnie pudłując za wyjątkiem Tautvydasa Lydeki, większość rzutów. W drugiej połowie litewski podkoszowy otrzymał wsparcie od kolegów, z którymi sięgnął po trzeci triumf z rzędu w Tauron Basket Lidze.

ENERGA CZARNI: Shiloh 16 (1x3, 7 zb.), Gruszecki 14 (1x3), Franklin 12 Eziukwu 2 (6 zb.), Mokros 0 oraz Nowakowski 8 (2x3), Śnieg 2, Seweryn 5 (1x3), Trajkovski 6, Borowski 0, Włodarczyk 0

TREFL: Lydeka 17 (8 zb.), Vasiliauskas 12 (3x3), Michalak 11 (1x3), Dutkiewicz 8 (2x3, 6 zb.), Leończyk 7 (1x3) oraz Bendzius 14 (4x3), Kemp 1, Stefański 0, Włodarczyk 0

Niedzielne spotkanie w hali Gryfia rozpoczęła się od klasycznej wymiany ciosów. Tak było aż do stanu 11:11, gdy Trefl błyskawicznie nadrabiał każde prowadzenie gospodarzy. Ostatecznie słupszczanie odskoczyli przyjezdnym na 4 punkty, a po rozpoczęciu drugiej kwarty strata wynosiła już 6 "oczek".

Kompletnie nie "siedziały" rzuty Pawłowi Leończykowi, a nieskutecznością raził również Michał Michalak. Kiepska dyspozycja rzutowa sopocian szybko przełożyła się na stratę już 10 punktów (17:27). Na przerwę Trefl zszedł z dorobkiem zaledwie 21 punktów, z czego 13 zdobył jedyny wolny od strzeleckiej indolencji Tautvydas Lydeka (5/5 z gry w pierwszych 20 minutach).

Trener Darius Maskoliunas najwidoczniej dobrze wykorzystał czas w szatni by zapanować nad fatalną sytuacją. Na początku trzeciej kwarty najpierw zza łuku trafili Vasiliauskas i Eimantas Bendzius. Chwilę później Leończyk i Lydeka ustrzelili serię 9:0 i sopocianie wrócili z dalekiej podróży (36:38).

W całej kwarcie żółto-czarni zdobyli więcej punktów niż w dwóch poprzednich łącznie. Po "trójce" Marcina Dutkiewicza na 4 sekundy przed końcem partii wyszli na prowadzenie 49:47. To właśnie rzuty za 3 pkt okazały się głównym atutem Trefla w końcówce spotkania.

Ostatnią odsłonę meczu sopocianie rozpoczęli z jeszcze większym animuszem. Gdy dwa razy zza łuku trafił Bendzius wyprowadzając gości na prowadzenie 57:50, o czas poprosili miejscowi. Trener Dejan Mijatović wykorzystał go wzorcowo, bo jego podopieczni wrócili na parkiet serią 7:0.

Czarni odzyskali prowadzenie na minutę przed końcem meczu (65:64), ale po raz kolejny ważną "trójkę" upolował Bendzius i Trefl utrzymał przewagę do końca wygrywając trzeci mecz z rzędu.

Wyniki 8 kolejki:

• Polfarmex Kutno - ASSECO Gdynia 86:80 (13:24, 15:11, 19:19, 27:20, d. 12:6)
  • Energa Czarni Słupsk - TREFL Sopot 65:70 (15:11, 14:10, 18:28, 18:21)
  • Rosa Radom - Śląsk Wrocław 84:65 (29:24, 12:14, 20:16, 23:11)
  • Polpharma Starogard Gdański - MKS Dąbrowa Górnicza 77:81 (9:14, 27:19, 16:18, 25:30)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Zielona Góra 74:77 (27:17, 19:19, 13:19, 15:22
  • Jezioro Tarnobrzeg - King Wilki Morskie Szczecin 95:85 (16:22, 20:21, 34:23, 25:19)
  • Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin 89:96 (22:28, 18:30, 29:22, 20:16)
  • PGE Turów Zgorzelec - Wikana Start Lublin 98:82 (29:27, 20:15, 27:17, 22:23)