Euroliga: Piąta porażka Prokomu w Top16

kfk - PMedia.info
25 marca 2005 (artykuł sprzed 19 lat)

Platforma medialna PMEDIA.pl informuje o sytuacji na koszykarskich parkietach. Osłabiony kontuzjami Prokom Trefl Sopot przegrał w Atenach z AEK 70:81 w meczu piątej kolejki fazy Top16 Euroligi. Mimo przyzwoitej grze, sopocianie odnieśli piątą porażkę w grupie G.

Prokom poleciał do Aten bez najlepszego strzelca drużyny, kontuzjowanego Słoweńca Gorana Jagodnika, ale z powracającym po trzymiesięcznej dyskwalifikacji Filipem Dylewiczem.

Na greckim parkiecie zabrakło także Serba Andrija Cirica, który jest w trakcie przedłużającej się rehabilitacji złamanej ręki oraz Marka Millera. Amerykanin obecnie przebywa w USA na konsultacji lekarskiej. Mimo kontuzji stawu skokowego doznanej w ubiegłotygodniowej konfrontacji z Efesem Stambuł w meczu z AEK wystąpił Tomas Pacesas.

Początkowo koszykarze Prokomu Trefla Sopot nieźle sobie radzili w defensywie. Od pierwszych minut goście grali z zaangażowaniem i mimo przewagi Greków nie pozwolili uzyskać gospodarzom tak wysokiego prowadzenia jak w pierwszym spotkaniu z AEK w Gdańsku. Przegrana w Atenach różnicą 11 punktów to dotychczas najniższa porażka sopocian w tej fazie rozgrywek.

Po raz drugi Prokom w pierwszej kwarcie doprowadził do remisu. Dzięki skutecznym akcjom Węgra Istvana Nemetha i Adama Wójcika mistrzowie Polski w piątej minucie remisowali 10:10. A już kilkadziesiąt sekund później, po rzucie Tomasa Masiulisa za trzy punkty, drużyna z Sopotu wygrywała 14:11.

W drugiej odsłonie spotkania Prokom ponownie wyszedł na prowadzenie 24:23. Tym razem po popisowej akcji najskuteczniejszego zawodnika gości Desmona Farmera. Przewagę powiększył po rzucie wolnym Filip Dylewicz, któremu termin dyskwalifikacji upłynął dzień wcześniej. Słaba gra sopocian w ataku i cztery straty z rzędu w drugiej części tej kwarty spowodowały, że w 18 minucie AEK prowadziło 37:29.

Jeszcze w połowie trzeciej kwarty Prokom przegrywał tylko 45:50 po trzypunktowej akcji Tomasa Masiulisa i rzucie zza linii 6,25 m Nemetha, ale kolejne minuty stały pod znakiem przewagi gospodarzy. Nieskuteczne akcje w ataku Farmera i straty Prokomu (w tym po pięć Tomasa Pacesasa grającego z kontuzją i Aleksandra Radojevica) przesądziły o losach meczu. Pod koniec trzeciej kwarty zespół AEK po rzucie Nikosa Chatzisa za trzy punkty uzyskał najwyższą przewagę w meczu 65:49.

Czwarta część spotkania była najlepszą w wykonaniu Prokomu. Sopocianie po raz pierwszy wygrali bitwę 17:15 ale przegrali wojnę. Będąc lepszymi w ostatniej kwarcie ostatecznie ulegli Grekom 81:70. Najwięcej problemów sprawiał mistrzom Polski najlepszy zawodnik tego meczu, Amerykanin Quadre Lollis (202 cm wzrostu), który był nie do zatrzymania pod koszem ogrywając dużo wyższych rywali. Dopiero w ostatniej minucie spotkania zszedł on z parkietu po piątym przewinieniu. Gościom udało się zniwelować przewagę gospodarzy do 11 "oczek".

AEK Ateny - Prokom Trefl Sopot 81:70 (20:19, 23:15, 23:19, 15:17)
AEK: Quadre Lollis 21, Nikos Chatzis 15, Nikolaos Zisis 10, Sandro Nicevic 10, John-Garfield Bailey 6, Davor Kus 5, Michalis Pelekanos 5, Pero Antik 5, Andreas Glyniadakis 2, Sotiris Nikolaidis 2, Ioannis Bourousis 0.
Prokom: Desmon Farmer 14, Istvan Nemeth 13, Aleksandar Radojevic 12, Tomas Masiulis 10, Adam Wójcik 9, Filip Dylewicz 6, Darius Maskoliunas 4, Tomas Pacesas 2.

Za tydzień 30 marca Prokom Trefl w ostatnim meczu drugiej fazy rozgrywek zmierzy się w hali Olivia w Gdańsku z Benettonem Treviso.