Fatalna ostatnia kwarta

Marta
12 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Koszykarze Asseco Prokomu Sopot w niedzielnym meczu uczynili pierwszy krok w kierunku szóstego tytułu najlepszej drużyny w kraju, ale dziś przegrali pojedynek z PGE Turowem Zgorzelec, mimo, że prowadzili już różnicą 21 punktów! Gospodarze ulegli 84:93 (25:22, 25:22, 20:15, 14:34). Teraz rywalizacja przenosi się na południowy-zachód Polski. Kolejne spotkania w piątek i w niedzielę.

ASSECO PROKOM: Burke 19 (4x3), Ewing 15 (1x3), Woods 15 (2x3), Burrell 10 (2x3), Dylewicz 10 (1x3, 13 zb.), Logan 9 (1x3), Zamojski 6, Brazelton 0, Łapeta 0, Hrycaniuk 0.

TURÓW: Drobnjak 23 (2x3), Edney 17, Milijković 13 (1x3), Daniels 13, Harris 13 (3x3), Witka 12 (2x3), Roszyk 2, Bochno 0, Szymański 0, Turek 0.

W pierwszych akcjach meczu skuteczniejsi byli gracze Turowa, którzy prowadzili 2:0, 5:2 i 7:4. Punkty dla sopocian zdobywali Qyntel Woods i Ronnie Burrell. Wreszcie w 3 minucie "trójką" stan meczu na 7:7 wyrównał Daniel Ewing.

Sopocian na prowadzenie wyprowadził celnymi wolnymi Woods, było 9:7, później 11:7, rywale zagrali jednak z większą determinacją niż w niedzielę i doprowadzili do remisu po 11. Żadna z ekip nie potrafiła "odskoczyć" rywalowi a na tablicy najczęściej widniał wynik remisowy.

W końcówce kwarty punkty Filipa Dylewicza i wolne Burke'a dały mistrzom Polski prowadzenie po 10 minutach 25:22.

Drugą kwartę otworzyły rzuty za 3 punkty Burke'a i Dragisy Drobnjaka. Sopocianie jednak później oddali na chwilę inicjatywę i ekipa ze Zgorzelca objęła prowadzenie 29:28.

Druga w tej kwarcie "trójka" koszykarza z Irlandii dała gospodarzom prowadzenie 33:30, ten sam zawodnik w 15 minucie kolejną "trójką" poprawił na 38:34. Kolejne sekundy dekoncentracji Asseco Prokomu sprawiły, że goście wyrównali na 38:38.

W końcówce pierwszej połowy gospodarze nieco podkręcili tempo, po zbiórkach z własnej tablicy bądź przechwytach wyprowadzali szybkie kontry czego efektem było prowadzenie 44:38. Nie ustrzegli się jednak również kilku błędów i tak po 20 minutach sopocianie prowadzili 6 punktami 50:44.

Po pierwszej połowie najwięcej punktów w sopockiej ekipie zgromadzili: Burke - 13 i Ewing 11, choć gospodarze byli gorsi w rzutach za dwa punkty - 10 celnych na 21 prób przy 15 celnych na 24 próby Turowa - to jednak z nawiązką odrabiali to w rzutach zza linii 6,25. W ten sposób mistrzowie Polski zdobyli 15 "oczek" podczas gdy rywale zaledwie 3.

Drugą połowę lepiej otworzyli gospodarze, którzy po punktach Burke'a w 23 minucie prowadzili 57:47. Kolejne sekundy i kolejne akcje przyniosły powiększenie prowadzenia gospodarzy, którzy grali dokładnie i skutecznie. Po trzech "trójkach" z rzędu Woodsa, Logana i Dylewicza sopocianie w 25 minucie prowadzili 66:47.

Goście wreszcie przełamali swoją niemoc rzutową, jednak tylko w minimalnym stopniu odrobili różnicę punktową, w 28 minucie podopieczni Tomasa Pacesasa prowadzili 70:55.

W końcówce kwarty gospodarze stracili niestety cały impet z pierwszych minut po przerwie i zamiast budować przewagę na spokojną grę w ostatniej kwarcie prowadzili po 30 minutach 70:59.

Pogoń gości trwała nadal, poprawili oni obronę przez co sopocianie musieli rzucać z nieprzygotowanych pozycji. Koszykarze ze Zgorzelca przeprowadzali natomiast dokładne akcje, które kończyli celnymi rzutami. W 35 minucie po rzucie za 3 punkty Roberta Witki goście wyszli na prowadzenie 71:70.

W chwilę później po punktach Drobnjaka i Harrisa było już 76:71 dla Turowa. Dzięki kolejnej "trójce" Burkea Asseco Prokom na chwilę zmniejszył straty, jednak kolejne akcje: 2+1 Tyusa Edneya i "trójka" Harrisa dały prowadzenie gościom 82:74.