GTK Gliwice - Trefl Sopot 71:99. Przełamanie koszykarzy

Sopocianie na zwycięstwo w lidze czekali od początku stycznia. Na zdjęciu: Cameron Ayers, Carlos Medlock i Paweł Leończyk. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe GTK Gliwice 99:71 (23:23, 22:16, 28:19, 26:13) i przerwał serię pięciu kolejnych porażek w Energa Basket Lidze. Podopieczni Marcina Stefańskiego na zwycięstwo czekali od 4 stycznia. Odnieśli je w rodzinnym mieście szkoleniowca.

GTK: Henson 25 (5x3) , Radwański 17 (2x3) , Mondy 6 (7 zb.), Furstinger 6, Mijović 7 (1x3) oraz Szlachetka 9 (1x3) , Diduszko 3, Majewski 0, Słupiński 0

TREFL: Medlock 17 (2x3) , Paliukenas 13 (1x3), Foulland 10 (6 zb.), Kowalenko 10 (2x3, 6 zb.) , M.Kolenda 5 (1x3) oraz Leończyk 13, Ł.Kolenda 13 (3x3) , Ayers 13 (3x3) , Kurpisz 5 (1x3) , Kulikowski 0, Rompa 0

Już pierwsze minuty spotkania w Gliwicach przyniosły sporo emocji. Kibice zobaczyli rzuty zza łuku, wsady i wyrównaną rywalizację. Gospodarze odskoczyli na 4 pkt, ale sopocianie odbili prowadzenie po trójkach Carlosa MedlockaMichała Kolendy.

Stal Ostrów Wlkp. - Asseco Arka Gdynia 63:62. Relacja, oceny

Kwarta skończyła się remisem, ale w drugiej partii po serii 5 pkt z rzędu Witalija Kowalenko Trefl wyszedł na prowadzenie 33:29. Na minutę przed przerwą po rzucie Pawła Leończyka sopocianie odskoczyli na 43:36.

Miejscowi zdołali odrobić punkt, ale w trzeciej kwarcie Trefl przejął inicjatywę. Po niecelnych trójkach Medlocka i Kowalenko, sopocianie odpuścili rzuty z dystansu i zaczęli powiększać prowadzenie notując serię 9:0. Na fali znalazł się skutecznie kończący akcje Medlock a po trójce Łukasza Kolendy żółto-czarni odskoczyli na 70:52.

Słabą kwartę próbował ratować gliwiczanom Payton Henson, ale na jego dwa rzuty zza łuku ponownie odpowiedział Kolenda. Trefl na ostatnie 10 minut wyszedł z 15-punktową przewagą i bynajmniej nie ograniczał się do jej utrzymania.

W tej części meczu za zdobywanie punktów wzięli się Ayers i Leończyk a przy bezpiecznym prowadzeniu szansę dostali gracze rezerwowi. Popisał się Mikołaj Kurpisz, który w niespełna 4 minuty zdobył 5 pkt, w tym trafiając jedyną próbę z dystansu.

Trefl na zwycięstwo czekał od 4 stycznia i meczu w Dąbrowie Górniczej. Przełamanie wypadło efektownie, bo zespół Marcina Stefańskiego omal nie zaliczył pierwszego spotkania w sezonie z trzycyfrowym dorobkiem. Aż siedmiu graczy w jego zespole popisało się zdobyczami 10 pkt lub więcej. Na pochwałę zasługuje też skuteczność zza łuku, sopocianie trafili 13 z 25 prób za 3 pkt.

Wyniki 21 kolejki:

• BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - ASSECO ARKA GDYNIA 63:62 (12:21, 20:15, 20:16, 11:10)
  • GTK Gliwice - TREFL SOPOT 71:99 (23:23, 16:22, 19:28, 13:26)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Enea BC Zielona Góra 79:95 (12:30, 23:16, 14:24, 30:25)
  • Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 90:83 (24:25, 13:21, 18:14, 35:23)
  • Śląsk Wrocław - PGE Spójnia Stargard 85:65 (23:19, 31:9, 15:19, 16:18)
  • Start Lublin - Polpharma Starogard Gd. 82:80 (22:24, 20:25, 22:11, 18:20)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - HydroTruck Radom 80:66 (24:23, 30:8, 12:22, 14:13)
  • Polski Cukier Toruń - King Szczecin 103:73 (21:21, 30:17, 27:14, 25:21)

Opinie (9)

• Kurpisz w te niecałe 4 minuty zdobył nie tylko 5 punktów.

Miał jeszcze 3 zbiórki i blok. No i.... 3 faule. Wejście smoka.

• 14 1

• Brawo Trefl!

• 16 0

• Gd

Brawo! Zespołowo i z dobra energia od początku! Hej Trefl!!

• 14 0

• W końcu zwycięstwo i to zdecydowane

Po ostatnich porażkach trochę bałem się o wynik, ale na szczęście w końcu przyszło to zwycięstwo. Teraz jeszcze ograć Śląsk u siebie i będzie można chwycić trochę oddechu - już nawet Stal Ostrów po tym zwycięstwie z Arką wyczuła szansę skończenia rundy zasadniczej powyżej 9 miejsca. Brawo za dzisiejszy triumf, ale czekamy na więcej, bo środek tabeli strasznie się skurczył.

• 18 0

• niestety nadal graja kolendy i zle to wyglada

• 1 26

• Gratulacje.

• 9 0

• Mam nadzieję, że to początek lepszej gry.

• 8 1

• Cieszy wygrana.

• 10 0

• będą derby w playoffach ?

• 3 0

10.12 (czw) godz.17:35 Zastal Enea BC Zielona Góra typuj bez publiczności TREFL Sopot
18.12 (pt) PGE Spójnia Stargard TREFL Sopot
26.12 (sob) TREFL Sopot Anwil Włocławek
30.12 (śr) ASSECO ARKA Gdynia TREFL Sopot
18.03.2021 (czw) Polski Cukier Toruń TREFL Sopot
16.11 (pon) godz.17:35 MKS Dąbrowa Górnicza 72:81 bez publiczności TREFL Sopot
10.11 (wt) godz.18:00 TREFL Sopot 79:60 bez publiczności Śląsk Wrocław
05.11 (czw) godz.17:35 Legia Warszawa 78:72 bez publiczności TREFL Sopot LIVE!

Wyniki 14 kolejki:

• Anwil Włocławek - ASSECO ARKA GDYNIA 86:78 (17:23, 24:19, 19:16, 26:20)
  • TREFL SOPOT - Polski Cukier Toruń 96:67 (24:12, 23:16, 28:23, 21:16)
  • HydroTruck Radom - King Szczecin 83:73 (17:23, 15:15, 19:25, 32:10)
  • Legia Warszawa - GTK Gliwice 95:85 (19:18, 20:22, 34:25, 22:20)
  • Zastal Enea BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 105:85 (29:18, 31:35, 21:12, 24:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Śląsk Wrocław 82:88 (15:16, 18:21, 17:27, 32:24)
  • PGE Spójnia Stargard - Polpharma Starogard Gd. 71:60 (26:15, 17:10, 15:20, 13:15)
  • Pszczółka Start Lublin - Enea Astoria Bydgoszcz (przełożony na 6.12)