Gdynianie coraz bliżej lidera

Krzysztof Klinkosz
22 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarze Asseco Prokomu w ekspresowym tempie awansują w tabeli TLB. Gdynianie mają nadal trzy zaległe mecze, a już są na piątej pozycji. W sobotę na własnym parkiecie mistrzowie Polski męczyli się z Siarką Tarnobrzeg przez 27 minut. Jednak od wyniku 45:45 podopieczni Tomasa Pacesasa przejęli całkowitą kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie i wygrali wysoko 83:63 (16:23, 19:10, 21:14, 27:16).

ASSECO PROKOM: Hrycaniuk 13, Eldridge 7, Ewing 6, Burrell 5, Szczotka 4 - Widenow 19, Varda 14, Kostrzewski 6, Witka 6, Wilks 3, Seweryn 0.

SIARKA: Truscott 14, Miszczuk 13, Pringle 13, Krupa 6, Wall 0 - Deloach 9, Taylor 7, Juniak 1.

Wydawało się, że dla mistrzów Polski sobotni mecz z jedną z najsłabszych drużyn TBL będzie przysłowiowym spacerkiem. Tymczasem po kilku niecelnych rzutach na początku spotkania, w 2 minucie wreszcie do kosza trafił Daniel Ewing i gospodarze wyszli na prowadzenie 2:0.

Błyskawicznie goście odpowiedzieli jednak rzutem za trzy punkty Stanley'a Pringle'a i Siarka nieoczekiwanie wyszła na prowadzenie, które utrzymywała niemal przez cały czas aż do połowy drugiej kwarty. Tarnobrzeżanie w pierwszej kwarcie byli lepsi od gospodarzy na tablicach, trafiali z dystansu. W 5 min. było 13:6 dla Siarki a w 8 min. nawet 17:7.

Wówczas ciężar zdobywania punktów wziął na siebie Ratko Varda. Serb szybko zdobył 5 punktów z rzędu i było 17:12 dla Siarki. Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się prowadzeniem gości 23:16.

W połowie drugiej odsłony gospodarzom udało się dogonić gości (25:25 w 15 minucie po trafieniu Adama Hrycaniuka). Później długo punkty na przemian zdobywały obydwie drużyny. W 20 minucie goście prowadzili 32:30 ale w końcówce najpierw Ewing trafił za 2 punkty a po chwili Filip Widenow trafił pierwszą "trójkę" dla Asseco Prokomu i na przerwę gospodarze schodzili prowadząc 35:33.

Drugą połowę Siarka rozpoczęła od dwóch "trójek", Miszczuka i Prinlgle'a i ponownie wyszła na prowadzenie (39:35). Później goście prowadzili jeszcze w 41:37, ale gdynianie zaczęli nabierać rozpędu. Znów do walki pobudził ich Varda doprowadzając do remisu 43:43 a w 27 minucie Robert Witka trafił na 47:45.

Od tego momentu gdynianie zaczęli odjeżdżać rywalom niczym rozpędzony ekspres autu osobowemu. Po raz kolejny swoje snajperskie umiejętności zaprezentował Widenow, zdobywając 5 punktów z rzędu (54:46). Po 30 minutach było zaś 56:47 dla Asseco Prokomu.

Ostatnią kwartę gdynianie otworzyli wynikiem 5:0 (61:47). Rywalom udawały się już tylko pojedyncze akcje. Siarka nie była już tak skuteczna na tablicach i mimo, że była lepsza w rzutach z dystansu i z linii rzutów wolnych to jednak gospodarze byli o wiele lepsi w rzutach za 2 punkty.

Gospodarze z minuty na minutę powiększali dystans, dość szybko ich przewaga sięgnęła około 20 punktów (72:53), a ostatecznie mistrzowie Polski wygrali pewnie 83:63. Cztery minuty na parkiecie otrzymał Łukasz Seweryn, dla którego był to pierwszy występ w tym sezonie po wyleczeniu kontuzji.

Tabela wprowadzona: 2011-01-22

Polpharma Starogard Gdański - Trefl Sopot 87:81 (23:17, 21:16, 20:18, 23:30), Kotwica Kołobrzeg - Energa Czarni Słupsk 78:68 (12:18, 21:17, 14:17, 31:16), AZS Koszalin - Anwil Włocławek 78:85 (22:23, 14:25, 21:19, 21:18), Polonia Warszawa - PGE Turów Zgorzelec 71:76 (14:20, 15:17, 22:23, 20:16). Mecz Zastalu Zielona Góra z PBG Basketem przełożono na 16 lutego.

Opinie (22) 3 zablokowane

• Brawo APG

Szkoda mi tylko gry Trefla. Olewusy jakieś, żeby przegrać ze Starogardem. Coś złego zaczyna się dziać w tej drużynie. Do boju, kurde... do boju...

• 3 4

• dają radę te nasze cheerleaders

bez kitu

• 8 4

• Żeby nie "Gdynianie w żółtej koszulce na zdjęciu" oraz Litwini , Serbowie to nasza TBL wyglądałaby jeszcze bardziej żenująco. Dobrych polskich koszykarzy można policzyć na palcach i to widać na naszych parkietach. Nie jesteśmy koszykarskim mocarstwem jak np. Litwa, Serbia, Słowenia, Chorwacja gdzie kluby są oparte na zawodnikach krajowych uzupełnieni zagranicznymi koszykarzami np. Żalgiris Kowno, Partizan Belgrad, Cibona Zagrzeb. W Polsce aby nie przepis o 2 Polaków w piątce na parkiecie to Polaków byśmy nie zobaczyli.

• 8 3

• Dzieki takim Gdynianom jak ten

na zdjeciu w zoltej koszulce to Prokom wygrywa. Za moich czasow to takich Gdynian nie mozna bylo znalezc nawet ze swieca w reku.