Gedania 1922 Gdańsk - Unia Janikowo 2:1. Dwa nieuznane gole dla gości

dak.
29 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Gedania 1922 Gdańsk

Adam Duda ustalił wynik spotkania w meczu z Unią Janikowo. Napastnik Gedanii pokonał między słupkami Wojciecha Pawłowskiego, z którym w przeszłości grał w Lechii Gdańsk. Adam Duda ustalił wynik spotkania w meczu z Unią Janikowo. Napastnik Gedanii pokonał między słupkami Wojciecha Pawłowskiego, z którym w przeszłości grał w Lechii Gdańsk.

Gedania 1922 Gdańsk wygrała u siebie z Unią Janikowo 2:1 (1:0) w 14. kolejce grupy drugiej III ligi. Wynik spotkania już 7. minucie otworzył Wojciech Zyska, a 76. ustalił go Adam Duda, który pokonał Wojciecha Pawłowskiego, czyli kolegę z czasów wspólnej gry w... Lechii Gdańsk. Przedostatnia drużyna tabeli strzeliła wprawdzie trzy gole, ale sędzia uznał tylko jednego z nich. W pozostałych sytuacjach faulowany był bramkarz Jakub Zieliński.

Sokół Kleczew - Bałtyk Gdynia 2:1. Przeczytaj relację

Bramka:
Zyska 7, Duda 76 - Matuszewski 56

GEDANIA: Zieliński - Molga, Bąk, Flis - Szymański, Sumiński (65 Gorwa), Zyska, Gajewski (65 Pogorzalski) - Zalewski (84 Apostołowicz), Sosnowski - Duda

Trener Gedanii ma więcej żółtych kartek niż piłkarze. Sprawdź, jak się do tego odnosi

Gedania 1922 Gdańsk do meczu z przedostatnią w tabeli grupy drugiej III ligi Unią Janikowo przystępowała jako faworyt. I z tej roli wywiązała się w 100 proc., bo wygrała już 10. mecz w tym sezonie i wciąż pozostaje liderem.

Spotkanie po myśli gdańszczan zaczęło się układać dość szybko, bo już w 7. minucie wynik otworzył Wojciech Zyska. Maciej Gajewski przejął piłkę przed polem karnym rywala, podał do Filipa Sosnowskiego, a ten wyłożył piłkę na 16. metr do Wojtka, który uderzył precyzyjnie obok słupka.

To tylko rozochociło podopiecznych Krystiana Ryczkowskiego, którzy dążyli do podwyższenia. Swoich szans szukali m.in.: Bartosz Zalewski, Adam Duda czy Filip Sosnowski, ale ich strzały były niecelne lub bronił je... Wojciech Pawłowski, były bramkarz Lechii Gdańsk, który w 2012 roku trafił do włoskiego Udinese. Jednak i Jakub Zieliński nie pozostawał bierny, bo gospodarze przetestowali jego czujność.

Zawisza Bydgoszcz - Gedania 1922 Gdańsk 1:3. Przeczytaj relację z ostatniego meczu

Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:0, ale przed jej końcem mieliśmy jeszcze kontrowersyjną sytuację. Po zagraniu Mateusza Szymańskiego, jeden z obrońców w polu karnym dotknął piłki ręką. Jednak w tej sytuacji gwizdek sędziego milczał.

W drugiej części spotkania miejscowi musieli niemal od nowa budować swoją przewagę, bo co prawda od groźnego strzału z rzutu wolnego zaczął Gajewski, ale po chwili mieliśmy remis po bramce Miłosza Matuszewskiego. Goście wykorzystali swój moment i 3 minuty później strzelili kolejnego gola, ale na szczęście Gedanii, arbiter dopatrzył się przewinienia na Zielińskim i anulował trafienie.

Z pewnością dla sędziego nie było to łatwe spotkanie, bo niedługo potem znów doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Zawodnik Unii pomagał sobie ręką przy przyjęciu piłki w polu karnym, ale i tym razem nie było wskazania na "wapno".

Przekonaj się, ile zarabiają piłkarze w najniższych ligach?

Tyle wystarczyło, by podopieczni trenera Ryczkowskiego się otrząsnęli. Powoli budowali optyczną przewagę, a zwieńczeniem tego była bramka Adama Dudy w 76. minucie. Napastnik dobrze odnalazł się po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i głową skierował piłkę do siatki.

Gorąco zrobiło się w samej końcówce. Unia cieszyła się po wyrównaniu w 89. minucie, ale ta radość została przerwana przez sędziego. Podobnie jak wcześniej, tak i w tej sytuacji dopatrzył się faulu na Zielińskim i ponownie anulował trafienie. Goście oddali jeszcze groźny strzał w doliczonym czasie gry, ale bramkarz Gedanii zachował zimną krew, ratując tym samym swój zespół przed stratą punktów.

- Tak, jak się spodziewaliśmy był to ciężki mecz z trudnym przeciwnikiem. Mimo, że to przedostatnia drużyna tabeli, to było dużo walki i zaangażowania. Na końcu najważniejsze są trzy punkty i to się liczy najbardziej, a gry za 2-3 miesiące nikt nie będzie pamiętał - podsumował Krzysztof Bąk, obrońca Gedanii, na klubowym Instagramie.
- Bardzo ciężki mecz, agresywny, na "styku", ale byliśmy skoncentrowani - dodał Jakub Zieliński, bramkarz zwycięskiego zespołu.

18 Bałtyk Gdynia 14 0 3 11 11:32 3
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów będzie powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-10-30