King Szczecin - Trefl Sopot 79:84. Koszykarze zrewanżowali się mistrzowi Polski

mip.
1 stycznia 2024, godz. 21:35
Opinie (12)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia - Trefl Sopot Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia - Trefl Sopot

Trefl Sopot pokonał Kinga Szczecin 84:79 (24:16, 16:20, 19:14, 25:29) w meczu 15. kolejki Orlen Basket Ligi. Sopocianie udanie zrewanżowali się mistrzowi Polski za porażkę w Superpucharze i po 1. rundzie plasują się na fotelu wicelidera. Żółto-czarni aż 24 punkty zdobyli z rzutów osobistych, a double-double zaliczył Mikołaj Witliński.

Arka Gdynia -  Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 67:84. Porażka na zakończenie rundy Arka Gdynia - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 67:84. Porażka na zakończenie rundy

King: Udeze 19 pkt, Mazurczak 12 (1x3, 12 as.), Cuthbertson 8 (2x3, 9 zb.), Żołnierewicz 0, Meier 0 oraz Matczak 13 (3x3), Woodson 12 (1x3), Nowakowski 10 (2x3), Łabinowicz 4, Borowski 1, Żmudzki 0

TREFL: Van Vliet 22 (4x3), Best 14 (2x3), Witliński 13 (10 zb.), Schenk 3 (1x3), Barnes 3 (1x3) oraz Zyskowski 17, Scruggs5 (1x3, 5 as.), Varadi 4 (1x3, 6 zb.), Tomczak 3, Musiał 0

Koszykarze Trefla Sopot Nowy Rok przywitali w Szczecinie, gdzie zmierzyli się z Kingiem. Była to zatem okazja zarazem by pokonać mistrza Polski, a także zrewanżować się za porażkę w Superpucharze Polski. Pomóc w tym miał Benedek Varadi, który powrócił do składu po jednomeczowej absencji z uwagi na uraz.

Choć pierwsze punkty zdobył Morris Udeze to błyskawicznie "trójką" odpowiedział Aaron Best. Chwilę później znów trafił Udeze, ale sopocianie ponownie celnie rzucili "zza łuku" i wyszli na prowadzenie, które nie tylko utrzymali, ale i powiększyli do końca pierwszej kwarty.

Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 66:87. Powrót na zwycięską drogę Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 66:87. Powrót na zwycięską drogę

Po 10 minutach żółto-czarni prowadzili 24:16, wykorzystując 9 z 11 rzutów osobistych, gdyż szczecinianie często faulowali. W drugą kwartę weszli z serią 8:3, jeszcze bardziej budując swoją zaliczkę. Później jednak gra Trefla nieco przystopowała, a punktował jedynie Andy Van Vliet. Wydawało się, że pierwszą połowę sopocianie zakończą z 7-punktową zaliczką, ale równo ze syreną rzut "zza łuku" trafił Zac Cuthbertson i było 36:40.

Po przerwie dobrze punktowali wysocy gracze: Van Vliet i Mikołaj Witliński, ale pozostali koszykarze z Sopotu mieli problemy, by skutecznie rzucić z gry. Ponadto pojawiło się sporo niedokładności i strat, choć w tych i tak brylowali mistrzowie Polski. Przyjezdni dalej wykorzystywali to, że często stawali na linii rzutów wolnych i skutecznie je egzekwowali.

Przed czwartą partią Trefl prowadził 59:50 i musiał radzić sobie już bez Szymona Tomczaka, który 5 fauli popełnił w 5:39 minut! Z kolei 4 przewinienia miał na koncie najlepszy strzelec - Van Vliet.

W ostatniej kwarcie w końcu przełamał się Jakub Schenk, który do kosza trafił dopiero po 8. próbie. Po jego "trójce" goście prowadzili 69:59, a na zegarze pozostało ponad 6 minut gry. Obie drużyny postawiły głównie na rzuty z obwodu, ale przewaga Trefla nie ulegała zmniejszeniu. Dopiero na 75 sekund przed końcem King "doszedł" na 73:78 i o czas poprosił Żan Tabak.

W ostatnich sekundach na parkiecie sporo było chaosu, ale zwycięsko wyszli z tego koszykarze z Sopotu i to oni wygrali 84:79, pieczętując 2. miejsce po 1. rundzie OBL. Double-double popisał się Witliński, a Trefl aż 24 punkty zdobył z rzutów osobistych.

16 Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia 15 3 12 1219:1372 18
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-01-01

Wyniki 15 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk (20:18, 18:30, 15:23, 14:13)
  • King Szczecin - TREFL SOPOT 79:84 (16:24, 20:16, 14:19, 29:25)
  • PGE Spójnia Stargard - Dziki Warszawa 64:56 (19:14, 11:10, 15:14, 19:18)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 87:92 (19:25, 19:21, 21:23, 28:23)
  • Legia Warszawa - Polski Cukier Start Lublin 75:92 (24:22, 17:23, 19:22, 15:25)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Tauron GTK Gliwice 122:115 (23:19, 33:24, 19:28, 20:24, d: 27:20)
  • Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - Śląsk Wrocław 84:91 (20:22, 15:23, 20:19, 29:27)
  • Arriva Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 78:83 (19:26, 11:15, 26:23, 22:19)