Koszykarze Arki Gdynia bez litości dla HydroTruck Radom. Trzecia "setka" w sezonie

Asseco Arka Gdynia

Deividas Dulkys był najskuteczniejszym koszykarze Arki. Zdobył 17 punktów, z czego 14 już w pierwszej kwarcie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pewne zwycięstwo koszykarzy Arki Gdynia nad HydroTruck Radom 100:73 (31:15, 14:20, 29:15, 26:23). Żółto-niebiescy mieli tylko jedną kwartę, w której oddali rywalom inicjatywę. Przez resztę spotkania dominowali nad przebiegiem gry. Trzeci raz w sezonie 2018/2019 gdynianie zakończyli mecz Energa Basket Ligi rzucając co najmniej 100 punktów.

Trefl Sopot przegrał ze Spójnią Stargard i jest ostatni w lidze. Przeczytaj relację z meczu

ARKA: Dulkys 17 (4x3), Bostic 16 (3x3), Florence 12 (2x3), Dylewicz 7 (1x3, 6 zb.), Łapeta 7 oraz Szubarga 14 (23, 8 zb., 5 as.), Garbacz 9 (2x3), Wyka 9 (1x3), Ponitka 6, Kamiński 3 (1x3), Leszczyński 0

HydroTruck: Sanadze 24 (2x3, 6 zb.), Trotter 16 (2x3), Parzeński 8 (5 zb.), Lindbom 5 (7 zb.), Piechowicz 0 oraz Neal 13, Mielczarek 7 (1x3), Wątroba 0, Wall 0, Szczypiński 0

Wyniki ostatnich meczów sprawiły, że przed niedzielnym starciem w Gdynia Arenie koszykarze Arki wiedzieli, że mogą zostać na szczycie ligi już tylko z jedną drużyną. Trzy porażki ma bowiem Stelmet Zielona Góra.

Żółto-niebiescy już w pierwszej kwarcie mocno naruszyli HydroTruck Radom, czyli zespół prowadzony przez ich byłego koszykarza, Roberta Witkę. W świetnej dyspozycji był Deividas Dulkys, który w tej części gry ani na chwilę nie usiadł na ławce rezerwowych. Litwin zaczął spotkanie do dwóch celnych rzutów za trzy punkty oraz trafienia za dwa, po których gdynianie prowadzili 8:4. Dopiero w 4. minucie trafienie dla Arki zaliczył inny z koszykarzy - James Florence. W połowie kwarty za trzy trafił Josh Bostic i gospodarze prowadzili 17:6. Pierwszą kwartę również trójką zamknął Dulkys (31:15), który dzięki temu miał na koncie 14 pkt.

5 pkt z rzędu Jakuba Garbacza i w 13. min. mieliśmy już 38:19 dla Arki. Niespodziewanie gdynianie zapomnieli jak się trafia do kosza. Ich niemoc trwała do 16. min, kiedy z linii rzutów wolnych jeden raz trafił Dulkys (39:27). W 17. min. po celnym rzucie za trzy dobrze pilnowanego wcześniej lidera przyjezdnych Dudy Sanadze było już 39:32 dla Arki. Akcją trzypunktową odpowiedział jednak Bostic, punkty dołożył Dariusz Wyka i ponowie żółto-niebiescy mieli dwucyfrową przewagę (44:32). Udało się ją utrzymać do połowy (45:35).

Goście mogli mieć nadzieję na korzystny wynik jeszcze na początku trzeciej kwarcie, ponieważ w grze utrzymywały ich trójki Artura Mielczarka, Obiego Trottera czy Sanadze (55:44). Przez kolejne 2 min. gry Dulkys, Florence, Wyka oraz Filip Dylewicz sprawili, że zostały one rozwiane. Po punktach wymienionej czwórki zrobiło się 64:44 dla Arki. Dylewczi zamknął kwartę trafienie za trzy dzięki czemu było już 74:50 dla gospodarzy.

Czwarta odsłona meczu wydawała się być formalnością. I już w pierwszej minucie kwarty gospodarze to potwierdzili. Po trójce trafili Krzysztof Szubarga oraz Grzegorz Kamiński a przewaga urosła do 30 pkt (80:50). Nic już nie było w stanie odebrać żółto-niebieskim kolejnego, ligowego zwycięstwa.

Wyniki 17 kolejki:

• Trefl Sopot - Spójnia Stargard 96:98 (31:28, 20:29, 23:16, 22:25)
  • Arka Gdynia - HydroTruck Radom 100:73 (31:15, 14:20, 29:15, 26:23)
  • Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin 89:65 (16:22, 29:6, 21:17, 23:20)
  • GTK Gliwice - Stelmet Enea BC Zielona Góra 74:79 (21:19, 12:17, 24:15, 17:28)
  • Polpharma Starogard Gd. - MKS Dąbrowa Górnicza 99:105 (24:23, 24:30, 23:25, 28:27)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Legia Warszawa 84:62 (19:20, 23:10, 28:14, 14:18)
  • TBV Start Lublin - Miasto Szkła Krosno 83:75 (17:20, 19:21, 23:18, 24:16)
  • King Szczecin - Anwil Włocławek (przełożony na 5.03)
  • Awansem z 19. kolejki:
  • Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 80:89 (17:23, 15:24, 16:21, 32:21)