Koszykarze Trefla ulegli MKS Dąbrowie Górniczej

Willie Kemp zdobył dla Trefla najwięcej, bo 17 punktów. Najlepszy w zespole MKS Myles McKay zapisał na swoim koncie ponad dwa razy więcej "oczek". fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/trojmiasto.pl

Koszykarze Trefla Sopot niespodziewanie przegrali w Ergo Arenie z MKS Dąbrowa Górnicza 84:87 (26:14, 17:20, 17:21, 24:32). Żółto-czarny prowadzili przez trzy i pół kwarty, ale końcówka należała do beniaminka TBL. Do wygranej poprowadził go Myles McKay, zdobywca 35 punktów. To drugi najlepszy indywidualny wynik w tym sezonie.

SPRAWDŹ, GDZIE W TEN WEEKEND MOŻESZ JESZCZE PÓJŚĆ W TRÓJMIEŚCIE NA MECZE KOSZYKÓWKI

TREFL: Kemp 17 (3x3), Leończyk 16 (1x3, 8 zb.), Lydeka 15 (3x3, 17 zb.), Michalak 13 (1x3, 5 zb., 5 as.), Vasiliauskas 12 (4x3, 8 as.) oraz Bendzius 7 (1x3), Kulka 4, Włodarczyk 0, Dzierżak 0, Dutkiewicz 0.

MKS: McKay 35 (3x3), Brown 21 (2x3), Metelski 4, Pepper 4, Zmarlak 2 oraz Dziemba 9 (1x3), Szymański 6 (7 zb.), Weaver 4, Piechowicz 2.

Sopocianie liczyli na to, że sobotni mecz będzie dla nich czwartym wygranym z rzędu i czwartym kolejnym, w którym przekroczą granicę 100 punktów. Podopieczni Dariusa Maskoliunasa do pracy zabrali się błyskawicznie, bo już po niespełna 3. minutach prowadzili 13:2, mając na koncie trzy celne rzuty zza łuku.

Po rzutach wolnych Pawła Leończyka Trefl prowadził już 20:7. Ostatecznie sopocianie zakończyli premierową kwartę z przewagą 12 pkt, ale goście w drugiej partii zaczęli odrabiać straty i zniwelowali je o połowę po serii trzech kolejnych trafień.

Sporo problemów w tej części gry przysporzył żółto-czarnym Myles McKay. Amerykanin zapisał w niej na swoim koncie 10 "oczek", a MKS wygrał partię. Po przerwie goście poszli za ciosem i po serii 6 pkt. z rzędu zbliżyli się na 45:50. Trefl złapał na chwilę oddech dzięki punktom Leończyka i Michała Michalaka (57:47), ale dzięki rzutom wolnym przyjezdni znów zbliżyli się na 5 pkt. Co więcej, przed ostatnią kwartą cztery przewinienia miał już na koncie Eimantas Bendzius.

Naprawdę gorąco w Ergo Arenie zrobiło się jednak w czwartej partii. Akcją dwa plus jeden rozpoczął ją Adam Metelski i przewaga sopocian stopniała do 2 pkt. Chwilę później po rzucie dobrze dysponowanego Kena Browna zespół z Dąbrowy Górniczej przegrywał tylko 63:64, na co prośbą o przerwę zareagował trener Maskoliunas.

Po niej dwukrotnie utratę prowadzenia przez gospodarzy zażegnywał Willie Kemp. Pierwszą w meczu przewagę dla gości wywalczył jednak niezmordowany McKay, który najpierw trafił zza łuku, a następnie wykorzystał akcję dwa plus jeden (71:68). Do końca meczu pozostały 4 minuty i choć na chwilę do remisu doprowadził Leończyk, McKay i Brown wyprowadzili MKS na prowadzenie 82:76. Ostatnia minuta gry to już pojedynek na rzuty osobiste. Po trafieniach Leończyka Trefl zbliżył się na 81:83 i o czas poprosił trener gości Wojciech Wieczorek.

Chwilę później dwa rzuty wolne wykorzystał Przemysław Szymański, ale trafieniem zza łuku odpowiedział Kemp i gospodarze przegrywali 84:85. Dwa rzuty wolne wykorzystał jednak Brown. W ostatniej sekundzie zza łuku do dogrywki próbował doprowadzić Vasiliauskas, ale nie trafił i Trefl stracił szansę na czwarte kolejne zwycięstwo.

Wygrana MKS w Ergo Arenie to duża niespodzianka. Nie była by ona możliwa, gdyby nie znakomita dyspozycja McKaya. Obrońca gości zdobył 35 pkt. (13/19 celnych rzutów z gry), co jest drugim indywidualnym wynikiem w tym sezonie TBL do spółki z Kamilem Gruszeckim z Energi Czarnych Słupsk. Więcej w jednym meczu zdobył tylko Kwamain Mitchell z Polfarmeksu Kutno.

Wyniki 16 kolejki:

• TREFL SOPOT - MKS Dąbrowa Górnicza 84:87 (26:14, 17:20, 17:21, 24:32)
  • ASSECO GDYNIA - AZS Koszalin 72:64 (15:18, 17:16, 17:11, 23:19)
  • Stelmet Zielona Góra - Wikana Start Lublin 84:76 (25:19, 14:25, 16:20, 29:12
  • Polfarmex Kutno - Rosa Radom 76:71 (25:18, 25:19, 9:23, 17:11)
  • Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 78:76 (17:18, 23:15, 19:28, 19:15)
  • Jezioro Tarnobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 108:105 (29:24, 19:29, 19:23, 28:19, d. 13:10)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Śląsk Wrocław 68:86 (12:20, 16:21, 20:17, 20:28)