Nierówni mistrzowie

3 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Prokom Trefl odzyskał prowadzenie w półfinale play-off. Prokom Trefl odzyskał prowadzenie w półfinale play-off.
Od akcji, po których ręce same składały się do oklasków po niczym niewytłumaczalne przestoje - tak wyglądała gra koszykarzy Prokomu Trefl w trzecim meczu półfinałowym play-off. Rozgrzeszeniem podopiecznych Tomasa Pacesasa jest wynik. Sopocianie wygrali w Świeciu z Polpakiem 73:69 (16:16, 19:13, 22:15, 16:25) i objęli prowadzenie w rywalizacji do czterech zwycięstw 2-1. Kolejne spotkanie zaplanowano również na wyjeździe w najbliższy poniedziałek. Początek gry o godzinie 19.00.

POLPAK: Brkic 15, Hicks 15, Garner 14, Dixon 11, Kikowski 8, Lepojevic 6, Tica 0, Harris 0, Ratajczak 0.

PROKOM TREFL: Dylewicz 15, Shakur 13, Stanojevic 12, Slanina 11, Milicic 8, Masiulis 7, Gurovic 4, Roszyk 3, Serapinas 0, Kisner 0.

Mistrzowie najbardziej nierówną formę zademonstrowali w inauguracyjnej kwarcie. W ostatniej też wiele zrobili, aby publiczność miała emocje, a rywale odzyskali wiarę w to, że meczu nie muszą przegrać. Tylko w drugiej i trzeciej odsłonie było widać, która drużyna jest faworytem.

Rozpoczęło się kapitalnie. Sześć punktów Mustafy Shakura, cztery Filipa Dylewicza i trzy Tomasa Masiulisa dały Prokomowi Trefl prowadzenie 13:0! W piątej minucie po akcji 2+1 Dylewicza było jeszcze 16:2! I na tym sopocianie w pierwszej kwarcie poprzestali.

Polpak poderwał Marko Brkić. Serbski skrzydłowy najpierw zdobył pierwsze punkty dla gospodarzy, a po chwili poprawił "trójką". Przykład wziął z niego Paweł Kikowski. 22-latek też trafił zza linii 6,25. Gdy do rzutów z obwodu miejscowi dołożyli również walkę pod koszem na 35 sekund przed końcem pierwszej kwarty wyrównali na 16:16!. Do remisu doprowadzić Eric Hicks, który tę odsłonę zakończył z sześcioma punktami.

Drugą kwartę "trójką" otworzył Krzysztof Roszyk. Polpak wyrównał jeszcze na 21:21 i na długie minuty oddał inicjatywę przyjezdnym. Grę mistrzów uspokoił Igor Milicic. Chorwat z polskim paszportem nie tylko dyrygował kolegami, ale i sam "trójką" poprawił rezultat na 29:21. W tej kwarcie po akcjach Jovo Stanojevica udało się nawet odskoczyć na 12 punktów różnicy.

Z bezpieczną przewagą Prokom Trefl grał do 36. minuty. Wówczas było 64:51 na korzyść sopocian. Tak jak na początku spotkania, tak i teraz Polpak do walki poderwał Brkić. 26-latek zdobył osiem punktów z rzędu (dwie "trójki", celne dwa wolne)! Na 64:61 trafił zaś Kikowski.

Aż strach pomyśleć, jak zakończyłoby się to spotkanie, gdyby na 71 sekund Dylewicz nie zebrał na atakowanej tablicy po niecelnym rzucie Shakura. Filip złapał piłkę, pozwolił się sfaulować i wykorzystał oba wolne. Na 68:61 w ostatniej minucie poprawił Masiulis.

Gospodarze nie składali broni do ostatniej syreny. Chris Garner na 19 sekund przed końcem "trójką" sprowadził wynik do 68:64, 9 sekund później nie pomylił się z wolnych i było 69:66, a tuż przed końcem, kolejnym trafieniem zza 6,25 m zniwelował straty do 71:69. Popisy Amerykanina przerywane były faulami. Na szczęście sopocianie nie zawiedli przy wolnych. Z sześciu wykorzystali pięć. Raz pomylił się tylko Donatas Slanina, a niezawodni byli Shakur i Masiulis. Ten ostatni ustalił końcowy rezultat.

W drugim półfinale koszykarze ASCO Śląsk Wrocław przegrali u siebie z PGE Turów Zgorzelec 60:71 (18:12, 17:14, 12:23, 13:22) i po trzech meczach jest 1-2. Czwarte starcie we Wrocławiu w poniedziałek o 18.00.

Opinie (5)

• Pomyłka.

Półfinały rozgrywa się do czterech zwycięstw. A dla PTS wielkie brawo !!!

• 0 0

• do X

sam jesteś pomyłka
    po co mącisz ludziom w głowach
    cztery zwycięstwa to tylko w finale

półfinały do trzech zwycięstw. Następny mecz u Polpaka, a potem ewentualnie ostatni w Sopocie ósmego

• 0 0

• do XXXL

Niestety, ale to Ty mącisz. Jak czegoś sam nie wiesz, to powstrzymaj się od pouczania innych. Półfinały DBE w tym roku rozgrywane są do 4 zwycięstw.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 30 5 25 2413:2653 35
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 30 kolejki

• TREFL SOPOT - King Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 93:82 (27:29, 21:20, 23:17, 22:16)
  • Dziki Warszawa - PGE Spójnia Stargard 70:67 (13:21, 22:15, 17:18, 18:13)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 126:60 (33:16, 40:15, 28:15, 25:14)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)
  • Anwil Włocławek - Arriva Polski Cukier Toruń 91:70 (20:19, 25:20, 18:13, 28:18)
  • Śląsk Wrocław - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 98:79 (28:19, 28:20, 20:22, 22:18)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 73:110 (11:33, 19:27, 26:24, 17:26)