Puchar Polski: Polski Cukier Toruń - Asseco Arka Gdynia 80:71. Ben Emelogu odszedł

Asseco Arka Gdynia

Josh Bostic był najlepszym strzelcem Asseco Arki w meczu z Polskim Cukrem Toruń. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Asseco Arka Gdynia przegrało w ćwierćfinale Pucharu Polski z Polskim Cukrem Toruń 71:80 (18:12, 17:22, 18:27, 18:19). W drużynie Przemysława Frasunkiewicza zawiodła skuteczność. Z gry wynosiła zaledwie 36 procent. Z ekipą jeszcze przed meczem pożegnał się Ben Emelogu. Nic nie będzie zatem z trójmiejskiego półfinału koszykarzy w Warszawie.

Stelmet Zielona Góra - Trefl Sopot 82:75. Koszykarze odpadli z Pucharu Polski

Polski Cukier: Wright 19 pkt (2x3), Kulig 14 (1x3, 7 zb.) Hornsby 4, Cel 3, Diduszko 2 oraz Aminu 14 (11 zb.), Weaver 14 (1x3), Perka 6 (2x3), Gruszecki 4, Schenk 0, Ratajczak 0,

Arka: Bostic 22 (5x3, 7 zb.), Greene 20 (2x3, 6 zb.), Hammonds 10 (2x3, 8 zb.), Hrycaniuk 4, Wołoszyn 2 oraz Szubarga 6 (7 as.), Upson 4, Malczyk 3 (1x3), Wyka 0, Czerlonko 0, Kaszowski 0, Kamiński 0

Gdynianie do Warszawy pojechali już bez Bena Emelougu, któremu podziękowano za dotychczasową grę. W jego miejsce do Gdyni ma przyjechać nowy koszykarz.

- Uznaliśmy, że poszukamy zawodnika, który bardziej będzie pasował do naszej gry. Ben bardzo pomógł nam w EuroCup, ale w lidze to było zupełnie inne granie - powiedział na antenie Polsatu Sport Extra, Przemysław Frasunkiewicz.
Wynik meczu celnym rzutem otworzył Phil Greene. Amerykanin po chwili niemalże skopiował rzut i było 0:4. "Twarde Pierniki" odpowiedziały celną "trójką" Damiana Kuliga. Polak później dobrze wszedł pod kosz i to torunianie objęli prowadzenie (5:4). Podopieczni trenera Frasunkiewicza "odpalili" wtedy dwa rzuty zza łuku i momentalnie odskoczyli na 5 punktów.

Oba zespoły nastawione były na szybkie kończenie akcji, co powodowało dużą liczbę strat (po 6 po 1. kwarcie) i niecelnych rzutów. Żółto-niebiescy utrzymywali prowadzenie, ale stracili Josha Bostica, który zszedł z parkietu kulejąc. To nie przeszkodziło Asseco wygrać premierową kwartę 18:12.

Suzuki Puchar Polski - takie nadzieje miały trójmiejskie drużyny

Drugą część gry od celnej "trójki" rozpoczął Greene. Również zza łuku trafił Marcin Malczyk i Asseco prowadziło już różnicą 9 punktów (15:24). Na parkiet powrócił wtedy Bostic, bowiem uraz nie okazał się na tyle poważny.

Spotkanie nabrało rumieńców, a akcja przenosiła się spod jednego kosza pod drugi. W takiej grze lepiej odnaleźli się torunianie, którzy systematycznie odrabiali stratę. Po rzutach Keitha Hornsby'egoAarona Cela przewaga Asseco Arki stopniała do jednego "oczka" (34:35) i takim właśnie wynikiem skończyła się pierwsza połowa.

Świetnie po przerwie w mecz weszli gdynianie. Najpierw celnie rzucił Greene, a trzy punkty dołożył Bostic. Szybko straty odrobili jednak koszykarze Polskiego Cukru. Trzy celne rzuty z rzędu zanotował Chris Wright i było 42:42. Żółto-niebiescy nie radzili sobie z agresywną obroną toruńskich koszykarzy i Polski Cukier zdołał odskoczyć na 7 punktów (53:46). Trener Frasunkiewicz zareagował biorąc czas. Tuż po nim "trójkę" rzucił Bostic. Ta kwarta należała jednak do torunian. Asseco Arka przegrywała przed czwartą odsłoną 53:61. Problemem była skuteczność, która wynosiła zaledwie 38 proc.

Początek czwartej kwarty to seria 7:2 "Twardych Pierników". Jedyne punkty dla żółto-niebieskich zdobył Bartłomiej Wołoszyn. Celna "trójka" Greena, trzy wykorzystane rzuty osobiste i rzut zza łuku Bostica pozwoliły gdynianom zbliżyć się na 6 punktów (70:64). Mimo walki do końca i fenomenalnej drugiej połowy Bostica (20 pkt.), Asseco Arka przegrała z Polskim Cukrem i odpadła z Suzuki Pucharu Polski.