PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów - VBW Arka Gdynia 70:90. Wygrane zaległości

17 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Koszykarki VBW Arka Gdynia po wyrównanej pierwszej połowie w Gorzowie, w drugiej osiągnęły zdecydowaną przewagę. W dużej mierze była to zasługa rzutów za trzy punkty, których skuteczny miały 11, przy zaledwie 2 rywalek. Koszykarki VBW Arka Gdynia po wyrównanej pierwszej połowie w Gorzowie, w drugiej osiągnęły zdecydowaną przewagę. W dużej mierze była to zasługa rzutów za trzy punkty, których skuteczny miały 11, przy zaledwie 2 rywalek.

VBW Arka Gdynia pokonała na wyjeździe drużynę PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 90:70 (16:19, 24:18, 26:13, 24:20) w zaległym meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Dla koszykarek mistrzyń Polski, osłabionych absencją kontuzjowanej Barbory Balintovej, nie była to łatwa przeprawa. Kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie na dobre przejęły dopiero w drugiej połowie.

POLSKASTREFAINWESTYCJI: Walker-Kimbrough 16, Gren 15 (8 zb.), Gustafson 15 (7 zb.), Hristova 10 (5 st.), Dźwigalska 2 oraz Szott-Hejmen 6 (2x3), Owczarzak 3 (6 as.), Matkowska 2, Kaczmarczyk 1

VBW ARKA: Kunek 17 (3x3), Slamova 16 (2x3, 9 as.), Miskiniene 15 (8 zb.), Kastanek 11 (3x3), Spanou 9 (1x3, 7 zb., 5 st.) oraz Rembiszewska 12 (2x3), Greinacher 6 (6 zb.), Morawiec 2, Podgórna 2

O co grają koszykarki na finiszu sezonu zasadniczego?

Koszykarki VBW Arka Gdynia w ciągu czterech dni muszą rozegrać dwa mecze w Energa Basket Lidze Kobiet. 20 lutego zagrają u siebie ze Ślęzą Wrocław. Natomiast w środę, 17 lutego odrabiały zaległości z grudnia, kiedy nie mogły przyjechać do Gorzowa Wielkopolskiego, gdyż po występach w Eurolidze zaatakował je koronawirus.

Być może świadomość czekających ich obciążeń w najbliższym okresie sprawiła, że podopieczne Gudarsa Vetry ostrożnie zaczęły zaległy mecz z 13. kolejki. Na pewno też brakowało Barbory Balintovej, która zmaga się z urazem mięśniowym. Skład liczył tylko 9 koszykarek.

W pierwszej połowie nieco było z atmosfery starć na linii Gdynia - Gorzów Wielkopolski, które niegdyś decydowały o mistrzowskim tytule. Gra była bowiem wyrównana, a gospodynie nie chciały oddać pola zdecydowanym liderkom EBLK.

Gdyńskie koszykarki zaatakował koronawirus po Eurolidze

Na rzut Alice Kunek otwierający sędziowski protokół, gorzowianki odpowiedziały pięcioma punktami z rzędu. Gdy Kunek wsparła Laura Miskiniene gdynianki odskoczyły na 14:10, ale końcówka inauguracyjnej kwarty znów należała do miejscowych. Akcja 2+1 Brytyjki Cheridene Green sprawiła, że ta odsłona przyniosła korzystny wynik ekipie PolskaStrefaInwestycji Enea 19:16.

W drugiej kwarcie prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, ale żadnej drużyny nie udało się odejść dalej niż na 4 punkty. VBW Arka zeszła na przerwę z korzystnym wynikiem 40:37, gdyż w dwóch ostatnich minutach pięć punktów zdobyła Amalia Rembiszewska, a rezultat po 20 minutach gry ustaliła akcja Sonji Greinacher.

Jak się później okazało gospodynie po raz ostatni prowadziły w 17. minucie (33:32). Potem nie dotrzymały kroku faworytkom m.in. dlatego, gdyż łącznie popełniły aż 24 straty.

Po zmianie stron od razu gdynianki podyktowały swoje warunki, a trzecią kwartę trójkami rozpoczęły: Rembiszewska i Kunek. Gdy zza łuku zaczęła trafiać również Marissa Kastanek, przewaga przyjezdnych urosła do 58:43.

By zupełnie wybić rywalkom myśli o pościgu, także czwartą kwartę gdynianki rozpoczęły od trójek. Po udanych rzutach dystansowych Angeliki Slamovej i Kunek robiło się 72:52. Taką też różnicą zakończył się mecz, choć najwyższe prowadzenie wynosiło 23 punkty (76:53).

Właśnie w "trójkach" była największa różnica między drużynami. Gdynianki trafiły takich rzutów 11, gdy gorzowianki tylko 2. W rzutach za dwa Arka miała zaś aż 70-procentową skuteczność. Na podkreślenie zasługuje też aż 9 asyst Slamovej, gdy cała drużyna takich podań miała 16.

11 Gtk Gdynia 17 0 17 997:1476 17
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-11 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-02-17

Wyniki 19 kolejki

• CCC Polkowice - DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA 66:90 (19:22, 10:24, 19:27, 18:17)
  • Enea AZS Poznań - VBW ARKA GDYNIA 69:93 (15:20, 20:25, 19:28, 15:20)
  • GTK GDYNIA - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 63:75 (20:16, 19:14, 7:25, 17:20)
  • Energa Toruń - CTL Zagłębie Sosnowiec 90:83 (23:29, 18:22, 24:14, 25:18)
  • Ślęza Wrocław - Basket Bydgoszcz 71:82 (12:10, 21:27, 19:28, 19:17)