13. wyjazdowa porażka koszykarzy Trefla

Josip Bilinovać był w Kutnie najskuteczniejszym koszykarzem Trefla - 13 punktów. Kiedy jednak przebywał na parkiecie Polfarmex zdobył 16 "oczek" więcej niż żółto-czarni. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarze Trefla kontynuują niechlubną serię przegranych w wyjazdowych meczach w tym sezonie. Po porażce z Polfarmeksem Kutno 62:74 (13:22, 17:17, 16:21, 16:14) mają ich już 13 z rzędu. W sobotnim meczu po raz pierwszy w żółto-czarnych barwach zagrał Anthony Ireland. Amerykanin zaliczył poprawiny debiut. Na parkiecie spędził 20 minut i zdobył 7 punktów, choć trafił zaledwie 3 z 10 rzutów z gry.

Polfarmex: Jarecki, Gabiński, Fraser, Parker, Zyskowski oraz Faber, Grochowski, Malczyk, Bartosz

TREFL: Majok, Dzierżak, Śmigielski, Kulka, Krefft oraz Bilinovać, Ireland, Sikora, Stefański, Motylewski, Stefanik, Kolenda

Trefl Sopot jest jedyną drużyną w Tauron Basket Lidze, która nie wygrała na wyjeździe w Tauron Basket Lidze. Przed wyjazdem do Kutna miała 12 porażek poza domem. W sobotę trudno jednak było liczyć, że fatalna seria zostanie przerwana. Najważniejszym wydarzeniem w drużynie żółto-czarnych było pojawienie się w składzie Anthony'ego Irelanda. Amerykanin dołączył do zespołu pod koniec zeszłego tygodnia. Obecny spędził cały na treningach z drużyną Zorana Marticia.

Od kiedy zespół z Sopotu opuścił inny, amerykański rozgrywający Tyreek Duren, słoweński szkoleniowiec stawiał na pozycji nr 1 w podstawowym składzie na Piotra Śmigielskiego. W Kutnie po raz czwarty w sezonie od pierwszej akcji zagrał Paweł Dzierżak. Ireland zmienił go po 6 min. gry.

Amerykanin zaczął od rzutu równo z syreną kończącą akcję, ale po nim piłka nawet nie dotknęła obręczy. Kolejny rzut oddał także z okolicy 6. metra, ale tym razem celny. Ireland starał się ustawiać odpowiednio kolegów w ataku, problemem była jednak obrona. W niej nie radził sobie z liderem Polfarmeksu Joshem Parkerem. Ten już w pierwszej kwarcie zdobył 7 pkt. Gospodarze pod koniec tej części meczu podkręcili tempo gry, zdobyli kilka łatwych punktów i prowadzili 22:13.

Parker dorzucił kolejne punkty w 12. min. i jego zespół prowadził już 26:13. Gości obudził 5 pkt z rzędu Śmigielski, a gdy jego wyczyn w połowie kwarty powtórzył Grzegorz Kulka, z szybkiego ataku trafił Josip Bilinovać to Trefl przegrywał już tylko 27:31. Problemy sopocian zaczynały się wtedy, gdy ustawiali długie akcje. One nie przynosiły żadnych korzyści. Polfarmex tylko na tym korzystał. Na 2 min. przed końcem kwarty wrócił na bezpieczne prowadzenie 37:27. Serię rywali przerwał tym razem Bilinovać więc połowa zakończyła się wynikiem 39:30 dla gospodarzy.

Trójką wszedł w trzecią kwartę Michał Gabiński i Trefl ponownie zaczął tracić dystans do Polfarmeksu (42:30). W grze żółto-czarnych brakowało zrozumienia. W 28. min. rywale mieli nad nimi już 16 pkt. przewagi (55:39). Byłaby ona na koniec kwarty jeszcze większa gdyby nie akcja za dwa z faulem i wolnym Irelanda oraz trójka Bilinovacia (60:46).

Także trójka, ale Śmigielskiego oraz trafienie z szybkiego ataku Irelanda i w 35. min. zrobiło się 63:53 dla Polfarmeksu. Niestety Trefl miał problem w obronie, gdy na boisku przebywał Ater Majok. Sytuacja poprawiała się, gdy zastępował go Marcin Stefański. Problem w tym, że polski skrzydłowy w akcji po trafieniu Irelanda złapał 5. przewinienie i musiał na stałe opuścić parkiet. Gospodarze szybko wykorzystali braki w defensywie sopocian i spokojnie dograli mecz do końca z bezpieczną przewagą.

Wyniki 24 kolejki:

• PGE Turów Zgorzelec - ASSECO GDYNIA 91:83 (24:25, 22:17, 21:22, 24:19)
  • Polfarmex Kutno - TREFL SOPOT 74:62 (22:13, 17:17, 21:16, 14:16)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin 73:53 (17:12, 18:17, 21:14, 17:10)
  • PGE Turów Zgorzelec - Śląsk Wrocław 99:84 (28:13, 22:28, 23:27, 26:16)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - King Wilki Morskie Szczecin 72:87 (17:19, 20:22, 20:21, 15:25)
  • Rosa Radom - Polpharma Starogard Gdański 72:66 (13:21, 18:19, 20:9, 21:17)
  • Start Lublin - Siarka Tarnobrzeg 70:59 (23:10, 24:10, 9:18, 14:21)
  • Polski Cukier Toruń - Stelmet BC Zielona Góra 83:80 (28:23, 9:19, 20:23, 26:15)
  • Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 91:83 (24:31, 17:14, 22:15, 28:23)