Trefl uległ po dogrywce w Koszalinie

17 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Josip Bilinovać trafił w Koszalinie 5 razy za trzy punkty. W najważniejszym momencie czwartej kwarty nie potrafił jednak oddać choćby rzutu. Josip Bilinovać trafił w Koszalinie 5 razy za trzy punkty. W najważniejszym momencie czwartej kwarty nie potrafił jednak oddać choćby rzutu.

Pomimo posiadania piłki w ostatniej akcji czwartej kwarty i wyrównanej gry w dogrywce koszykarze Trefla ulegli AZS Koszalin 74:75 (21:17, 13:18, 22:15, 13:19, d. 5:6). Sopocianie mieli ponad 2 min, aby w dodatkowym czasie przechylić losy meczu na swoją korzyść, ale podobnie jak rywale nie potrafili zdobyć w nich punktów i dalej są bez wygranej w Tauron Basket Lidze.

AZS: Mielczarek 16 (2x3), Austin 9 (1x3, 6 zb.), Walton 8 (5 st.), Dąbrowski 0, Łukasiak 0 oraz Auda 27 (2x3, 12 zb.), Wadowski 8, Dymała 7 (1x3, 5 as.), Witliński 0, Łukasik 0

TREFL: Bilinovać 19 (5x3, 5 st.), Duren 16 (2x3), Surmacz 14 (1x3, 7 zb.), Dutkiewicz 10 (1x3), Stefański 7 (13 zb.) oraz Sikora 4, Kulka 2, Dzierżak 1, Śmigieslski 1, Motylewski 0, Stefanik 0

Wbity w parkiet w derbach Trójmiasta Trefl próbował w sobotę ponownie stanąć na boisku twardo na nogach i zmazać plamę po starciu w Ergo Arenie. Podobny cel mieli jednak w Koszalinie. Tamtejszy AZS także doznał pogromu na początek rozgrywek, tyle że od mistrza Polski, Stelmetu BC Zielona Góra.

W porównaniu ze spotkaniem inaugurującym sezon trener Zoran Martić dokonał dwóch zmian w pierwszej piątce. Pojawili się w niej Josip BilinovaćGreg Surmacz. Zdolny do gry był już także Piotr Śmigielski, który w derbach, pomimo wpisania do protokołu meczowego, nie pojawił się na boisku.

Pojawienie się w podstawowym składzie najwyraźniej dodało skrzydeł Bilinovaciovi. Specjalista od obrony co prawda czekał na pierwsze trafienie 5 min. ale jak już odblokował się celnym rzutem za trzy punkty (5:10), tak po chwili stał się pierwszą opcją w ataku Trefla.

Do końca kwarty trafił jeszcze dwie trójki. Gdy po tej ostatniej celne rzuty wolne dołożyli Grzegorz Kulka - dwa i Marcin Dutkiewicz - jeden, żółto-czarni prowadzili w 10 min. 21:13. Po drugiej stronie boiska dobrze spisywała się była gwiazda Asseco Gdynia, A.J. Walton. Amerykanin zdobył w pierwszej kwarcie 8 pkt, później jednak już nie trafił do kosza. Przypomnijmy, że z ławki AZS dowodzi były szkoleniowiec Asseco, David Dedek.

Na początku drugiej kwarty czwartą trójkę dołożył za to Bilinovać (19:24). Wtedy jednak jego drużyna nieco zwolniła w ataku. A trafienie Patrika Audy dało w 14. min. prowadzenie AZS 26:25. Za chwilę wzrosło ono do 7 pkt (32:25), ale na więcej sopocianie nie pozwolili. Trzy punkty z rzędu Dutkiewicza, trafienie Sławomira Sikory i wynik ponownie był na styku (32:30).

Podobnie jak w meczu derbowym, tak w Koszalinie w drugiej połowie postanowił dać znać o sobie Tyreek Duren. W trzeciej kwarcie zdobył 9 pkt. Gdy trafiał dwa wolne w 25. min. sopocianie prowadzili 46:38. Za chwilę jego wyczyn powtórzył Bilinovać i było 48:38 dla żółto-czarnych. Rękę na pulsie trzymali jednak Auda i Devon Austin. Ich szybkie 10 pkt sprawiło, że przewaga sopocian zmalała jedynie do 2 pkt (48:50).

I tak wyrównane starcie oglądaliśmy do 37. min. Wtedy atak zza linii 6,75 m przypuścili sopocianie. Trójki trafiali Surmacz oraz Bilinovać (61:68). Trefl przejął kontrolę, ale to nie załamało AZS. 39. min. celnym wolnym zakończył Marcin Stefański (64:69). Dwa wolne Igora Wadowskiego oraz trójka Artura Mielczarka zapewniły dramatyczną końcówkę czwartej kwarty (69:69).

Ostatnią akcję tej części meczu miał Trefl. Przed nią trener Martić poprosił o czas. Sopocianie zaczynali więc z autu na wysokości linii za trzy punkty na połowie AZS. Stratę zaliczył Bilinovać, a to przyniosło dogrywkę.

Punktowo otworzył ją Surmacz, który zaliczył akcję za dwa punkty z faulem i celnym wolnym (69:72). Wolnymi odpowiedział Austin, który po chwili trafił także z gry (73:72). Po drugiej stronie boiska wolne skutecznie wykonał Duren, w 43. min. z gry punkty zdobył Marcin Dymała i... na tym skończyły się popisy strzeleckie obu drużyn. Ostatnią akcję ponownie miał Trefl, ale Duren spudłował rzut za trzy punkty.

Wyniki 2 kolejki

• Rosa Radom - Śląsk Wrocław 75:79 (17:18, 19:19, 22:23, 17:19)
  • AZS Koszalin - TREFL SOPOT 75:74 (17:21, 18:13, 15:22, 19:13, d. 6:5)
  • ASSECO GDYNIA - Polfarmex Kutno 71:62 (19:9, 20:9, 19:19, 13:25)
  • Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk 81:101 (29:23, 21:22, 12:25, 19:31)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 61:85 (15:20, 13:30, 16:16, 17:19)
  • PGE Turów Zgorzelec - Start Lublin 76:66 (18:16, 24:15, 15:16, 19:19)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Toruń 94:96 (19:17, 23:11, 15:20, 15:24, d: 10:10, 12:14)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Siarka Tarnobrzeg 70:75 (20:19, 19:23, 16:19, 15:14)
  • Śląsk Wrocław - Stelmet BC Zielona Góra 67:76 (18:24, 17:19, 19:13, 13:20)
  • Awansem z 6. kolejki
  • ASSECO GDYNIA - PGE Turów Zgorzelec 77:75 (23:17, 5:17, 29:14, 20:27)

Nie potrafili wybić piłki zza linii.
    Wg mnie kluczowe było spudłowanie przez Stefana prostego rzutu pod koniec czwartej kwarty i zamiast +2 za chwilę popełnił faul przerywając kontrę co poskutkowało rzutami wolnymi przeciwnika - akcja za 4 punkty dla AZS.