Miłe złego początki Trefla w Zgorzelcu

18 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Filip Dylewicz Filip Dylewicz

Koszykarze Trefla kapitalnie rozpoczęli mecz w Zgorzelcu. Po sześciu minutach prowadzili już 19:4, potem utrzymywali przewagę punktową nieprzerwanie aż do 37 minuty, a korzystny wynik mieli jeszcze na 12 sekund przed końcem gry. Doskonale spisywał się Sime Spralja, który sześciokrotnie trafił zza linii 6,75 oraz zaliczył osiem zbiórek. Niestety, dla sopocian "trójkę" na wagę wygranej Turowa trafił Piotr Stelmach. Gospodarze triumfowali 77:75 (16:20, 24:28, 19:17. 18:10) i to oni obecnie otwierają tabelę Tauron Basket Ligi.

TURÓW: Cel 21 (3x3, 7 zb.), Chyliński 16 (2, 6 as.), Micić 12 (2), Opacak 9 (1), Żigeranović 2 (7 zb.)- Jackson 6, Stelmach 6 (2), Kulig 5, Wichniarz, Leszczyński

TREFL: Dylewicz 15 (3), Turner 13 (7 as), Waczyński 8 (1), Looby 6, Dąbrowski - Spralja 20 (6, 8 zb.), Harrington 10 (2), Stefański 2, Michalak 1

W doskonałym stylu rozpoczęli mecz w Zgorzelcu koszykarze Trefla. W ciągu inauguracyjnych 63 sekund Filip Dylewicz dwukrotnie przymierzył celnie za trzy punkty. Na początku trzeciej minuty Kurt Looby poprawił na 8:0. Kolegami doskonale dyrygował Frank Turner, który szybko zaliczył trzy asysty.

Sopocianie kapitalnie grali przez sześć minut. Przy wyniku 19:4 ich skuteczność w rzutach z gry przekraczała 50 procent, gdy rywale ledwo przekraczali w tym elemencie 10 procent.

Gospodarzy spróbował poderwać Michał Chyliński. Obrońca Turowa dwa razy z rzędu trafił za trzy. Trener Mariusz Niedbalski przerwał grę, ale w inauguracyjnej kwarcie nie zdołał już poderwać zespołu do walki. Przed końcem 10. minut po stronie Trefla wynik zmienił tylko wolny Adama Waczyńskiego. Natomiast Chyliński, tym razem po akcji za dwa punkty zmniejszył straty miejscowych do 16:20.

Nowy impuls do gry sopocian wnieśli rezerwowi. Sime Spralja, Lorinza HarringtonMichał Michalak w drugiej kwarcie zdobyli 18 punktów. Natomiast koszykarze Turowa wchodzący z ławki konto swojej drużyny wzbogacili zaledwie o punkt, który był udziałem Damiana Kuliga.

Spralja urządził sobie strzelnicę w rzutach zza łuku. Po jego trzech "trójkach" po kwadransie od rozpoczęcia meczu Trefl znów odskoczył na 10 punktów różnicy (33:23). W ostatnich minutach przed przerwą Turów, podobnie jak w pierwszej odsłonie, próbował się minimalizować straty, ale do szatni sopocianie schodzili z bezpieczną zaliczką (48:40).

Trzecia część gry rozpoczęła się niemal tak samo jak pierwsza. Tym razem Spralja "poczęstował" rywali dwoma rzutami zza linii 6,75, a Turner dobił do pięciu asyst. Trefl w 22. minucie odskoczył na 54:42. Rywale znów próbowali odrabiać straty, ale w tej kwarcie udało im się jedynie trzykrotnie zbliżyć na 6 punktów, w tym na koniec tej odsłony, na 59:65 po akcji Aarona Cela.

W ostatniej kwarcie górę zaczęły brać nerwy. Żadna drużyna nie mogła posłać piłki do kosza. Jako pierwszy, dokładnie po 2,5 minutach gry w tej odsłonie zareagował Miodrag Rajković. Serbski trener Turowa zmobilizował podopiecznych. Wynik "Ruszył" Chyliński, a w 34. minucie Dorde Micić po "trójce" zdobył dla mniejscowych kontaktowy punkt (64:65).

Tym razem grę przerwał trener Niedbalski, a po chwili dokonał dwóch zmian. Pomogło. W piątej minucie czwartek kwarty pierwsze punkty dla Trefla w ostatnich 10 minutach spotkania zdobył Turner. Martwiła jednak coraz większa liczba strat sopocian. W tym momencie żółto-czarni mieli 12 zgubionych piłek, przy zaledwie 5 rywali. Co ciekawe - posiadali ponadto wyższą skuteczność w rzutach za trzy (57 procent) niż za dwa punkty (39).

I to wkrótce przełożyło się na wynik. Sopocianie stanęli na 67 punktach, a Turów po akcjach Davida Jacksona i Micicia po raz pierwszy tego dnia wyszedł na prowadzenie. W 37. minucie było 71:67 dla miejscowych.

Obie drużyny odwołały się znów do "trójek". Jednak tym razem rzut Spralji przedzielił jedynie udane próby zza łuku Chylińskiego i Piotra Stelmacha.

Sopocianie nie dali jednak za wygraną. Na 67 sekund przed końcem gry udaną akcją popisał się Dylewicz, a następnie Turner cztery razy z rzędu stawał na linii rzutów wolnych. Trafił trzy z nich. Na 12 sekund przed końcową syreną było 75:74 dla Trefla i nastąpił czas dla gospodarzy.

Turów ustawił akcję na Chylińskiego, ale ostatecznie ten zawodnik nie rzucał, a poprzestał jedynie na asyście. Na 6 sekund przed końcem zza linii 6,75 trafił Stelmach. Trefl nie zdążył już z odpowiedzią i przegrał mecz, w którym przez zdecydowaną większość gry prowadził!

Wyniki 17 kolejki

• PGE Turów Zgorzelec - TREFL SOPOT 77:75 (16:20, 24:28, 19:17, 18:10)
  • Rosa Radom - ASSECO PROKOM GDYNIA 75:76 (25:25, 11:20, 24:16, 15:15)
  • Stelmet Zielona Góra - START GDYNIA 80:67 (22:8, 18:11, 18:20, 22:28)
  • Kotwica Kołobrzeg - AZS Koszalin 88:76 (20:15, 25:15, 16:19, 27:27)
  • Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gdański 90:87 (24:28, 19:16, 16:18, 31:25)
  • Energa Czarni Słupsk - Jezioro Tarnobrzeg 89:69 (20:16, 20:20, 19:22, 30:11)

Opinie (34) 10 zablokowanych

• TREFL jest ok

a będzie tylko lepiej.Kibice z Wami !

• 38 11

• To juz sie powtarza..

Przewaga przez 3 kwarte i ponad 10pkt zniwelowana slaba gra w 4kwarcie. Rzut za 3 przez rece Stelmacha i pilka od tablicy na farcie trafia do kosza. Lepszej kary Trefl nie mogl dostac. Wyciagamy wnioski i walczymy dalej, przed nami trudne spotkania w domu. Trzymamy kciuku, idziemy na ERGO i kibicujemy !
    WSZYSCY KIBICE TREFLA Z SOPOTU !

• 43 3

• (3)

Na początku masakrują przeciwnika, a po 20min przestajemy grać. Co to ma być?Nie mamy centra, ławka za krótka, tak się nie da grać.

• 4 10

• Jednym koszem najbardziej boli , no i jeszcze ta powrotna podróż ..... ehhh (1)

• 30 3

• chłopaki mają jaja i daszą radę, ale...

widzę, że ty w tym widzisz ciężar i byś nie podołał. Bywa i tak.