Koszykarze Trefla triumfowali w Radomiu

Yemi Gadri-Nicholson poprowadził Trefla do wygranej nad Rosą. Środkowemu sopocian zabrakło jednej zbiórki do uzyskania double-double. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarze Trefla Sopot wygrali na wyjeździe z Rosą Radom 83:81 (26:24, 18:17, 24:20, 15:20) i zachowali kontakt z czołową dwójką Tauron Basket Ligi. Żółto-czarnym wygrana nie przyszła łatwo. W ostatnich minutach gry niemal roztrwonili bowiem prowadzenie, które wcześniej wynosiło nawet 9 punktów. Najskuteczniejszym zawodnikiem sopocian był Yemi Gadri-Nicholson, który otarł się o double-double, zdobywając 24 punkty i 9 zbiórek.

ROSA: Dłoniak 19 (5x3), Archibeque 17 (12 zb.), Lucious 14 (1x3, 5 as.), Majewski 14 (5 zb.), Witka 6 oraz Łączyński 9, Zalewski 2, Adams 0 (7 zb.), Jeszke 0.

TREFL: Gadri-Nicholson 24 (9 zb.), Leończyk 12 (8 zb.), Waczyński 12 (2x3), Michalak 8, Vasiliauskas 2 oraz Majstorović 9 (1x3), Jeter 7 (5 zb.), Stefański 4 (5 zb.), Buterlevicius 3 (1x3), Brembly 2

Do Radomia Trefl pojechał zrealizować dwa cele. Pierwszym było odzyskanie zagubionej ostatnio formy, która została utracona przez koszykarzy Dariusa Maskoliunasa podczas dwutygodniowej przerwy na polsko-czeski Mecz Gwiazd. Po powrocie na ligowe boiska, w poprzedniej kolejce żółto-czarni wypadli fatalnie we Wrocławiu. Trener Maskoliunas stwierdził wówczas, że nie było elementu, w którym sopocianie byli lepsi od Śląska.

Po drugie żółto-czarni, jeśli chcieli utrzymać kontakt z mistrzem i wicemistrzem Polski, którzy przewodzą ligowej tabeli, musieli w Radomiu wygrać. PGE Turów rozegrał bowiem swój mecz już w czwartek i pokonał Śląsk. Porażka Trefla sprawiłaby, że sopocianie mieliby już dwa punkty straty do wicemistrza kraju.

Na początku starcia z Rosą żółto-czarni pokazali nad czym najbardziej pracowali przez ostatni tydzień. Ponownie, na bardzo wysokim poziomie, funkcjonował ich atak. Dominowała w nim trójka: Adam Waczyński, Michał MichalakYemi Gadri-Nicholson. Lider punktowy sopocian straszył rywali zarówno spod kosza, jak i na obwodzie. Strefa trzech sekund należała do Gadri-Nicholsona. Obaj po pierwszej kwarcie mieli po 8 pkt. Dwa mniej dołożył Michalak.

Żółto-czarni nie mogli jednak zbudować przewagi, gdyż mieli problemy w defensywie. Pierwszą linię obrony z łatwością mijał Korie Lucious, a pod deską sopocian dominował Kirk Archibeque. Co ciekawe, razem ze środkowym Trefla, lepiej radzili sobie w ataku niż w defensywie. Z drugiej strony parkietu trójki dokładał również Jakub Dłoniak. I tak, przy dobrej ofensywie z obu stron, wynik oscylował w okolicach remisu. Już po 10 min. gry obie drużyny zdobyły aż 50 pkt.

Po krótkiej przerwie Trefl i Rosa równocześnie wzmocniły obronę. A kiedy już koszykarze obu drużyn zaczęli trafiać, to... na przemian. Sytuacja zmieniła się nieco w 16 min. Po trójce Milana Majstorovicia i rzucie "hakiem" Gadri-Nicholsona, przyjezdni prowadzili 38:32. Trójka Łukasza Majewskiego i wolne Archibeque'a sprawiły, że radomianie szybko doprowadzili do kolejnego remisu.

O dobrej ofensywie świadczy też fakt, że już po pierwszej połowie, aż trzech zawodników miało podwójną zdobycz punktową - po 10 pkt. W Treflu uzyskał ją Gadri-Nicholson, a w Rosie Dłoniak i Archibeque.

Po przerwie Rosa zdołała najpierw zmniejszyć stratę do jednego punktu, a następnie po celnym rzucie zza łuku Dłoniaka doprowadzić do remisu po 50. Trefl odzyskał przewagę po rzutach wolnych Leończyka oraz wsadzie Gadri-Nicholsona. Ponownie dystans zmniejszył Dłoniak, trafiając za 3 punkty. Serię 6:0, podczas której dwie asysty i 2 punkty zapisał na swoim koncie Michalak, zanotowali jednak sopocianie (64:57).

Na 10 minut przed końcem gry Trefl prowadził różnicą 7 "oczek", a po wznowieniu gry zdołał powiększyć ją o kolejne 2 punkty. W połowie ostatniej kwarty sygnał do ataku dał gospodarzom Korie Lucious, zdobywając 7 punktów w zaledwie minutę. Przewaga sopocian stopniała do dwóch punktów, ale zapędy Rosy zdołał na chwilę przytemperować Gadri-Nicholson. Akcję dwa plus jeden wykorzystał jednak Łukasz Majewski i radomianie przegrywali już tylko 78:79.

To zapewniło kibicom emocjonującą końcówkę, w której goście zdołali znów odskoczyć. Ich 5-punktową przewagę zniwelował jednak kolejną "trójką" Dłoniak i na 18 sekund przed końcem gry o czas poprosił trener Maskoliunas. W ostatniej akcji piłkę stracił Leończyk i na sekundę przed końcową syreną rzut oddał Lucious, ale Amerykanin nie zdołał doprowadzić do remisu.

Wyniki 21 kolejki:

• ASSECO Gdynia - Stelmet Zielona Góra 80:72 (23:25, 21:8, 21:20, 15:19)
  • Rosa Radom - TREFL Sopot 81:83 (24:26, 17:18, 20:24, 20:15)
  • Polpharma Starogard Gdański - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 71:81 (14:17, 21:26, 18:11, 14:13, d. 4:14)
  • Śląsk Wrocław - PGE Turów Zgorzelec 91:97 (18:24, 24:21, 29:30, 20:22)
  • Kotwica Kołobrzeg - Anwil Włocławek 68:84 (13:22, 21:20, 13:19, 21:23)
  • Energa Czarni Słupsk - AZS Koszalin 71:63 (20:14, 18:16, 14:16, 19:17)

Opinie (7) 2 zablokowane

• taka wygrana to żenada.... (1)

weźcie sie do roboty

• 11 20

• Zenada to Twoja wypowiedz i tyle w temacie.

• 14 7

• Ledwo ledwo ze średniakami.

• 9 12

• Super mecz,emocje do konca i brawo Yemi!!!!!!!

• Waca

Adaś kompletnie bez obrony ale wreszcie Moska zareagował i go posadził. Bez niego drużyna zrobiła przewagę.

• 5 9

10.12 (czw) godz.17:35 Zastal Enea BC Zielona Góra typuj bez publiczności TREFL Sopot
18.12 (pt) PGE Spójnia Stargard TREFL Sopot
26.12 (sob) TREFL Sopot Anwil Włocławek
30.12 (śr) ASSECO ARKA Gdynia TREFL Sopot
18.03.2021 (czw) Polski Cukier Toruń TREFL Sopot
16.11 (pon) godz.17:35 MKS Dąbrowa Górnicza 72:81 bez publiczności TREFL Sopot
10.11 (wt) godz.18:00 TREFL Sopot 79:60 bez publiczności Śląsk Wrocław
05.11 (czw) godz.17:35 Legia Warszawa 78:72 bez publiczności TREFL Sopot LIVE!

Wyniki 14 kolejki:

• Anwil Włocławek - ASSECO ARKA GDYNIA 86:78 (17:23, 24:19, 19:16, 26:20)
  • TREFL SOPOT - Polski Cukier Toruń 96:67 (24:12, 23:16, 28:23, 21:16)
  • HydroTruck Radom - King Szczecin 83:73 (17:23, 15:15, 19:25, 32:10)
  • Legia Warszawa - GTK Gliwice 95:85 (19:18, 20:22, 34:25, 22:20)
  • Zastal Enea BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 105:85 (29:18, 31:35, 21:12, 24:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Śląsk Wrocław 82:88 (15:16, 18:21, 17:27, 32:24)
  • PGE Spójnia Stargard - Polpharma Starogard Gd. 71:60 (26:15, 17:10, 15:20, 13:15)
  • Pszczółka Start Lublin - Enea Astoria Bydgoszcz (przełożony na 6.12)