Sukces na pożegnanie Euroligi

Marta
12 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Koszykarze z Sopotu w końcu przełamali długą passę porażek. Koszykarze z Sopotu w końcu przełamali długą passę porażek.

Koszykarze Asseco Prokomu Sopot w ostatnim swoim meczu sezonu 2008/2009 Euroligi przełamali fatalną passę porażek. Odnieśli drugie w historii klubu zwycięstwo w fazie TOP-16. Mistrzowie Polski wysoko i pewnie pokonali Armani Jeans Mediolan 96:72 (30:16, 26:22, 14:22, 26:12).

ARMANI JEANS:Thomas 22 (3x3), Sow 18, Sangare 8 (2x3), Katelynas 8 (2x3), Vitali 6 (2x3), Price 3 (1x3), Hall 3 (1x3), Filloy 2, Taylor 2, Hawkins 0, Beard 0.

ASSECO PROKOM:Woods 23 (3x3), Burke 15 (9 zb.), Burrell 14, Logan 13 (1x3), Ewing 13 (1x3), Brazeltone 10 (1x3), Dylewicz 4, Zamojski 2, Szczotka 2, Łapeta 0.

Po raz ostatni koszyakarze Asseco Prokomu wygrali w tym sezonie Euroligi na początku listopada minionego roku z Żalgirisem Kowno. Później nastąpiła seria fatalnych 12 porażek z rzędu. Wygrana z AJ Mediolan to też dopiero drugie zwycięstwo sopocian w historii ich gier fazie TOP-16 Euroligi. Co ciekawe druga odniesiona na wyjeździe. W Gdyni, a poprzednio w Gdańsku mistrzowie Polski przegrywali wszystko. Ich bilans trzech podejść do najlepszej "16" Europy to 2 zwycięstwa i 14 przegranych.

W dzisiejszym meczu tylko kilka pierwszych minut stało pod znakiem wyrównanej walki. Później inicjatywę całkowicie przejęli sopocianie, którzy już w inauguracyjnej kwarcie zdobyli prawie dwa razy więcej punktów niż miejscowi, wygrywając ją aż 30:16.

W drugiej kwarcie ich przewaga przekroczyła 20 "oczek" a w kulminacyjnym momencie sopocianie prowadzili 50:24. Kluczem do zwycięstwa okazała się bardzo dobra skuteczność rzutowa, sopocianie grali dokładniej (zwłaszcza w pierwszej połowie) czego efektem była mniejsza liczba strat i lepszy bilans asyst.

Uwagę zwraca też fakt, że aż sześciu spośród dziesięciu desygnowanych na parkiet podopiecznych Tomasa Pacesasa ukończyło zawody z dwucyfrowym dorobkiem. Mistrzowie Polski niemal dwukrotnie lepiej grali pod tablicami (40:23 w zbiórkach).

Gospodarze próbowali gonić polską ekipę rzutami za trzy punkty, jednak było to za mało w czwartek aby pokonać mistrzów Polski.

Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem sopocian 56:38, w trzeciej kwarcie gospodarze zerwali się do agresywniejszej walki i odrobili 8 "oczek".

Decydujący atak sopocianie przeprowadzili na poczatku ostatniej odsłony, wygrali pierwszych kilka minut 14:3 i osiągnęli bezpieczne prowadzenie, ktore kontrolowali do końca meczu.

Drugi wynik ostatniej kolejki rozgrywek grupy E: TAU Ceramica Vitoria - Olympiakos Pireus 80:88

Końca tabela grupy:
kolejno: mecze, zwycięstwa, porażki, bilans, punkty
1. Olympiakos Pireus 6 5 1 496:446 11
2. Tau Ceramica Vitoria 6 4 2 556:474 10
3. Armani Jeans Mediolan 6 2 4 455:529 8
4. Asseco Prokom Sopot 6 1 5 444:502 7

Asseco Prokom odpadł z dalszej rywalizacji euroligowej. Awans do TOP-8 zdobyły po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.

Zwycięzca grupy E - Olympiakos w ćwierćfinale Euroligi zagra z Realem Madryt, a ekipa Ceramica zmierzy się z Regalem FC Barcelona. Pozostałe pary utworzą: Panathinakos Ateny i MDP Siena oraz
CSKA Moskwa i Partizan Belgrad. Po raz pierwszy w rozgrywkach Euroligi ćwierćfinały rozgrywane będą do trzech zwycięstw.