Sukces zrodził się na tablicach

Krzysztof Klinkosz
4 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Dobry mecz zagrał Jan Hendrik Jagla (z piłką), notując 16 punktów, 6 zbiórek i 4 asysty Dobry mecz zagrał Jan Hendrik Jagla (z piłką), notując 16 punktów, 6 zbiórek i 4 asysty

Asseco Prokom pozostało w grze o TOP-16 Euroligi. Mistrzowie Polski odnieśli pierwsze zwycięstwo w tym sezonie w pucharowych rozgrywkach. W Gdyni okazali się lepsi od Armani Jeans Mediolan 88:83 (16:25, 27:14, 21:21, 24:23). Można powiedzieć, że na włoską drużynę podopieczni Tomasa Pacesasa mają patent, gdyż wygrali czwarty z pięciu meczów

.

ASSECO PROKOM: Logan 23 (4x3), Ewing 12 (1), Hrycaniuk 7, Burrell 5 (1), Szczotka 0 oraz Jagla 16 (2), Sow 15, Woods 5, Brazelton 5 (1).

ARMANI: Finley 25 (3), Petravicius 20, Acker 18 (1), Maciulis 11 (1), Mancinelli 6 oraz Hall 3 (1), Mordente 0, Rocca 0, Viggiano 0.

Trener Pacesas dość nietypowo rozpoczął mecz, desygnując do gry w wyjściowej piątce Piotra Szczotkę i Adama Hrycaniuka. Manewr ten nie powiódł się. Długo żadna z ekip nie mogła zdobyć punktów, a później do kosza trafiali tylko koszykarze z Mediolanu. Rozpoczął dwoma wolnymi Marius Petravicius, kolejne trafienia dołożyli jego koledzy z drużyny i po 3 minutach gry było 6:0 dla AJ Mediolan.

Dopiero w 4. minucie gdynianie zdobyli pierwsze punkty. "Trójkę" trafił David Logan. Niestety, szybko odpowiedział Petravicius, bez żadnego problemu trafiając spod kosza (3:8). Gdynianie w pewnym momencie przegrywali już 5:11.

W 7. minucie miejscowi zdołali wyciągnąć na 11:11 po rzucie za trzy Ronalda Burrella. Rywale odpowiedzieli jednak pięcioma punktami z rzędu, a pierwszą kwartę niemal równo z kończącą ją syreną zamknął rzutem za trzy Michael Hall i było 16:25.

Na drugą kwartę wyszedł już zupełnie inny gdyński zespół, walczący z zacięciem w obronie i przeprowadzający dokładne kontry. Przewaga ekipy z Mediolanu szybko topniała aż w 13. minucie po "trójce" Logana gospodarze wyszli na prowadzenie 27:26.

Prowadzenie trwało krótko, bo już za chwilę AJ Mediolan zdobyło kolejne punkty. Gdynian dzieliła od rywali różnica co najwyżej jednego celnego rzutu, aż w 17 minucie po "trójce" Logana gospodarze najpierw wyrównali na 32:32, a za chwilę po punktach Hrycaniuka znów wyszli na prowadzenie 34:33.

W 19 minucie po punktach Qyntela Woodsa było już 38:33. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się przy prowadzeniu gdynian 43:39. W końcówce drugiej kwarty dwa rzuty wolne podyktowano za przewinienie techniczne Pacesasa, który nazbyt żywiołowo reagował, zdaniem sędziów, na wydarzenia na parkiecie. W 23. minucie był już remis 45:45.

Takie akcje jak w trzeciej kwarcie w wykonaniu gdynian chciałoby się oglądać cały czas. Najpierw Jan Hendrik Jagla bez problemu zebrał piłkę z atakowanej tablicy i zdobył bez trudu dwa punkty. Za chwilę Niemiec zablokował podanie rywali, podał daleko w przód do Tyrona Brazeltona a ten bez problemu zdobył kolejne punkty. w 27 minucie gospodarze prowadzili 53:49.

Z dość dyskusyjną decyzją sędziego mieliśmy do czynienia w 27. Dwa przewinienia techniczne otrzymał w ciągu kilkunastu sekund Woods i ten najważniejszy gracz Asseco Prokomu usiadł na ławce z 5 przewinieniami!

Włosi, m.in. dzięki trzem celnym wolnym z czterech podyktowanych za przewinienia Woodsa w 28 minucie wyszli na prowadzenie 55:54.

Zawodnicy jednej i drugiej ekipy nie oszczędzali sobie złośliwych fauli, po przewinieniach technicznych Woodsa, sędzia odgwizdał to samo "w wykonaniu" gości z Włoch. Gdynianie wykorzystali 3 z 4 wolnych, a w ostatnich sekundach trzeciej kwarty wyszli na prowadzenie 64:60.

Gdynianie bardzo dobrze rozpoczęli ostatnią odsłonę, po punktach Brazeltona w 32 minucie prowadzili 72:64. Prowadzenie gdynian jeszcze nieznacznie wzrosło (79:69) w 35 minucie a ekipie z Mediolanu zaczęło się wyraźnie śpieszyć, próbowali gonić gospodarzy rzutami za trzy punkty ale bezskutecznie. Popełniali też proste błędy techniczne przy wyprowadzaniu akcji. W 36 minucie było 79:71 dla Asseco Prokomu.

W ostatniej kwarcie na parkiecie karty rozdawali najwyżsi w zespole gdyńskim - Jagla i Pape Sow dzięki ich współpracy gospodarze utrzymywali bezpieczny dystans punktowy nad rywalami.

Armani nie dawało jednak za wygraną, Włosi na nieco ponad minutę przed końcem doprowadzili do stanu 81:79 dla Asseco Prokomu, gdynianie odpowiedzieli punktami Logana i na 50 sekund przed końcem było 83:74 dla Asseco Prokomu.

Po dwóch wolnych Jagli gdynianie wyszli na prowadzenie 85:79. Do końca meczu zostało 28 sekund, kiedy za pięć fauli "spadł" Sow. Koszykarze z Mediolanu trafili jednak tylko jeden rzut wolny a po wznowieniu gry Maciulis natychmiast faulował.

Gdynianie wykorzystali tylko jednego wolnego, a za chwilę Morris Finley trafił za trzy i było 86:83 dla gdynian. Gospodarze za chwilę nie pomylili się przy wolnych objęli prowadzenie 88:83 i takim też rezultatem zakończyło się to spotkanie.

- O naszym zwycięstwie zadecydowała wygrana na tablicach. Dobrych zbiórek zabrakło w meczu z Niemcami. Pracowaliśmy nad poprawieniem tego elementu gry przez ostatnie dwa tygodnie - powiedział po meczu trener Asseco Prokomu Tomas Pacesas.

W drugim środowym meczu grupy D Euroligi koszykarzy Chimki Moskwa pokonały EWE Baskets Oldenburg 77:72, Real Madryt - Panathinaikos Ateny 80:70.

• 8 4

• W totka też nie graj. Szkoda pieniędzy.

• 4 2

• zlodziejski klub kolejna porazka!!!

• 16 29

• Arka Gdynia !!! (2)

Sześciokrotny Mistrz Polski w koszykówce. Tradycja i honor to nasza siła !

• 16 43

• (1)

Na Srebrzysku zwolniło się miejsce na sali dla obłąkanych. Reflektujesz??

• 5 1

• .

ty je zwolniłeś? to pora wracać.

• 2 0

• Po 3 przegrana raczej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (1)

Zaczenala sie zanada hehe

• 4 13

• Chuck a ja Ciebie miałem za normalnego.

• 1 0

• Prokom tylko z Sopotu! Sukcesu nie można kupić za pieniądze. Gdzie wy co podniecacie się Asseco macie honor??? (6)

Kiedy Gdynia kupi Stoczniowca a może Lotosa Wybrzeże?
    Przykre to wszystko...

• 27 26

• Trzeba było nie sprzedawać.

• 2 3

• Gdynia kupiła Asseco ? ? ? Pierwsze słyszę, może jestem niedoinformowany ale Asseco samo uciekło z Sopotu do Gdyni. Ale betonowe kołki zawsze z kompleksem Gdyni .....

• 4 4

• Takie prawa natury - silniejszy wygrywa. (1)

A że Sopot i Gdańsk nie mają warunków ani dla Sportu, ani dla biznesu.

• 2 5

• Gdynia najlepsze warunki ma dla korupcji. Przecież miasto gdynia na pewno dało w łape temu komu było trzeba żeby Prokom przeniósł się do gdyni

• 2 1

• ahahahahaahaha

boli kolegę że Gdańsk nie umie zadbać o swój interes co ??:)

• 3 2

• Asseco Prokom wywalczył mistrzostwo Polski.. nie pamietasz juz ?

• 0 0

• Ile naszych na hali ? (3)

• 7 14

• ok. 50 - ciu... (2)

• 4 6

• naszych żurków pod wpływem wódy z tego co widać to 3 osoby które wyprowadziła właśnie ochrona... (1)

• 5 2

• widziałeś, bo pewnie stałeś pod halą, bo cię na bilet nie stać

• 1 3

• Koszykarze tak jak pilkarze arki,moze wygraja 2 w roku...:)

• 9 11

• dlaczego w hali pada śnieg ???? (2)

czyżby to jakieś konfetti pzrygotowane przez Szczurka?

• 10 14

• może łupież ?

• 4 4

• Witamy w gronie fanów Asseco Prokom Gdynia. Zapisz się do klubu kibica.

• 1 6

• znowu pustawa hala (5)

czyżby jakiś protest w Gdyni, wczoraj pusty stadion dzis hala ?
    Co to za protest?

• 11 19

• pustawa?

czlowieczku co ty mozesz wiedziec jak pol zycia przed kompem siedzisz i sie napinasz zamiast sie przekonac... zyj w swojej bajce
      bylo extra

• 10 6

• bYLO OK.3TYS. LUDZI BARANKU (3)

• 2 1

• (2)

lol. 3tyś. - gigantyczna frekwencja. Biorąc pod uwage, że to tzw. owczy pęd w pierwszym sezonie, nie wróżę niczego dobrego za rok. A doping taki żywiołowy, że 10 osób z Panathy by to zagłuszyło.
        Oglądałem mecz w tv w przerwie LM i smiem wątpić w podaną frekwencję - dziur na trybunach było na prawdę sporo. Poza tym większość siedziała i zajadała się popcornem, a nie kibicowała.

• 2 2

• I tak było więcej niż chodzi na Arke w ekstraklasie

• 2 0

• G. prawda

Bylo ok.3tys ludzi i doping byl zaj...ty,az wyszedlem zadowolony,ze Gdynianie wrescie zaczeli dopingowac.Nie byeles na meczu wiec nie gadaj glupot

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 30 5 25 2413:2653 35

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 30 kolejki

• TREFL SOPOT - King Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 93:82 (27:29, 21:20, 23:17, 22:16)
  • Dziki Warszawa - PGE Spójnia Stargard 70:67 (13:21, 22:15, 17:18, 18:13)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 126:60 (33:16, 40:15, 28:15, 25:14)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)
  • Anwil Włocławek - Arriva Polski Cukier Toruń 91:70 (20:19, 25:20, 18:13, 28:18)
  • Śląsk Wrocław - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 98:79 (28:19, 28:20, 20:22, 22:18)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 73:110 (11:33, 19:27, 26:24, 17:26)