Tauron GTK Gliwice - Trefl Sopot 82:92. Kapitan poprowadził do zwycięstwa

mip.
19 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Michał Kolenda w Gliwicach rzucił 24 punkty. Michał Kolenda w Gliwicach rzucił 24 punkty.

Trefl Sopot wygrał na wyjeździe z Tauron GTK Gliwice (27:29, 24:18, 20:10, 21:25) w meczu 5. kolejki Energa Basket Ligi. Do zwycięstwa żółto-czarnych poprowadził Michał Kolenda. Kapitan rzucił 24 punkty, trafiając 5 z 7 rzutów trzypunktowych. Sopocianie przynajmniej do piątkowego wieczora awansowali na fotel lidera EBL. Natomiast w piątek, 21 października, o godz. 19:30, Suzuki Arka Gdynia zagra na wyjeździe z Astorią Bydgoszcz.

GTK: Murphy 20 pkt (10 zb.), Ferguson 15 (1x3), Put 14 (2x3), Franklin 11 (3x3) Ryżek 7 (1x3) oraz Rowland 5, Skifić 4, Szlachetka 3, Busz 3 (1x3)

TREFL: Kolenda 24 (5x3), Nevels 19 (3x3, 7 zb. 5 as.) Zyskowski 15 (2x3, 6 zb.), Gordon 8 (11 zb.), Wells 6 (5 as.) oraz Freimanis 11 (1x3), Watson 9 (1x3, 5 as.), Pluta, Kulikowski

Sopocianie mecz w Gliwicach rozpoczęli od prowadzenia 6:2, gdy Garrett Nevels dwukrotnie trafił "zza łuku". Ten drugi mecz w żółto-czarnych barwach rozpoczął już w pierwszej "5". Gospodarze nie pozwalali jednak Treflowi odskoczyć. Obie ekipy wymieniały ciosy i przez długi czas utrzymywały 100 proc. skuteczności rzutów trzypunktowych.

Później jednak trzy razy pomylili się sopocianie, co błyskawicznie skutkowało tym, że zespół z Gliwic objął prowadzenie, które w pewnym momencie wynosiło 5 punktów. Po pierwszej kwarcie Trefl miał do odrobienia 2 "oczka", bo w końcówce zmniejszył ją Glynn Watson.

W drugiej partii szybko prowadzenie odbili sopocianie, bowiem "trójką" popisał się Michał Kolenda, który wcześniej rzucił także z półdystansu. Później powtórzył się za to scenariusz z pierwszej kwarty, kiedy to trwała wymiana ciosów, a sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie.

Trefl Sopot - Abramczyk Astoria Bydgoszcz 90:71. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Do przerwy to jednak podopieczni Żana Tabaka prowadzili 51:47. Taki rezultat niemal równo ze syreną ustalił reprezentant Polski - Jarosław Zyskowski. To właśnie "Zysio" w drugiej połowie dał sygnał do ataku. Po jego "trójce" i dwóch rzutach osobistych za jego przykładem poszedł Roland Freimanis, a prowadzenie Trefla wynosiło 9 punktów.

Nie było to jednak ostatnie słowo sopocian, którzy po trzeciej kwarcie mieli 12 punktów zaliczki. Sporą różnicę robiły rzuty dystansowe, bowiem Trefl miał dwa razy więcej celnych prób zza linii 6,75 metra (10 do 5).

Poznaj Garretta Nevelsa, nowego koszykarza Trefla Sopot

W ostatnich 10 minutach przyjezdni kontrolowali przebieg spotkania i nie pozwolili gospodarzom na złapanie kontaktu. Stopniowo powiększali także swoje prowadzenie, które w 37. minucie po "trójce" Nevelsa wynosiło już 18 punktów i było najwyższym w całym meczu. GTK zanotował jednak serię 8:0 i o czas poprosił Tabak. Trefl w końcówce zagrał jednak odpowiedzialnie w obronie i zwyciężył 92:82.

Najwięcej punktów dla sopocian rzucił Kolenda (24), ale najbardziej wartościowym zawodnikiem w szeregach Trefla został Nevels, który do 19 punktów dołożył 7 zbiórek i 5 asyst. W całym spotkaniu brylował za to Kamari Murphy. Amerykanin do 20 "oczek" dorzucił 10 zbiórek i 4 asysty.

16 Rawlplug Sokół Łańcut 5 0 5 344:414 5
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-10-23

Wyniki 5 kolejki

• TREFL SOPOT - Tauron GTK Gliwice 82:92 (29:27, 18:24, 10:20, 25:21)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - SUZUKI ARKA GDYNIA 88:102 (27:27, 35:18, 16:28, 10:29)
  • Polski Cukier Start Lublin - BM Stal Ostrów Wielkopolski 90:71 (18:26, 26:19, 25:15, 21:11)
  • Anwil Włocławek - PGE Spójnia Stargard 78:81 (25:17, 19:20, 17:16, 17:28)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Śląsk Wrocław 75:77 (17:27; 13:18, 17:12, 28:20)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 69:65 (19:21, 16:14, 19:15, 15:15)
  • Twarde Pierniki Toruń - Rawlplug Sokół Łańcut 72:60 (19:16, 15:17, 18:6, 20:21)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - MKS Dąbrowa Górnicza 94:90 (20:24, 19:25, 28:25, 27:16)