Trefl Sopot coraz bliżej dna tabeli. Porażka z Miastem Szkła Krosno

W drugiej połowie Paweł Leończyk długo trzymał Trefla w grze. Niestety nie poprowadził go do zwycięstwa w Krośnie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Kolejna, bolesna wpadka koszykarzy Trefla Sopot. Tym razem przegrali z Miastem Szkła Krosno 76:79 (25:20, 15:24, 13:18, 23:17), które przed obecną kolejką zajmowało ostatnie miejsce w tabeli i było bez wygranej. Drużynie nie pomógł pozyskany w zeszłym tygodniu Toney McCray, który zdobył tylko 2 punkty.

KOSZYKARZE ARKI GDYNIA ROZBICI PRZEZ STELMET ENEA BC ZIELONA GÓRA. PRZECZYTAJ RELACJĘ Z TEGO SPOTKANIA

Miasto Szkła: Hinds 21 (2x3), Sekulović 17 (6 zb,), Westbrook 13 (1x3), Put 9 (1x3), Bojanowski 6 oraz Krefft 6 (2x3), Grochowski 4 (1x3, 5 as.), Loveridge 3 (1x3)

TREFL: Leończyk 19 (7 zb.), Baker 18 (2x3, 9 as.), Milovanović 14 (9 zb.), Jeszke 8 (2x3), Taylor 7 (1x3) oraz Ł. Kolenda 6 (1x3), Kulka 2, McCray 2

W poniedziałek koszykarze Trefla wyszli na boisko drużyny, która do poniedziałku nie zaznała smaku zwycięstwa w sezonie 2017/2018. Miasto Szkła Krosno, prowadzone przez byłego szkoleniowca żółto-czarnych Mariusz Niedbalskiego w pięciu wcześniejszych meczach zdobyła aż 97 punktów mniej niż rywale, czyli wychodziło, że średnio przegrywało różnicą 19,4 pkt.

Trefl miał więc nadzieję, że sięgnie po drugą wygraną w rozgrywkach. Zwłaszcza, że przed spotkaniem został wzmocniony Toney McCray'em. Amerykanin dostał na czas list czystości, został zgłoszony do rozgrywek i mógł wyjść na parkiet w Krośnie. Trener Marcin Kloziński z oczywistych względów posadził go na ławce rezerwowych, ponieważ koszykarz miał mało czasu, aby poznać drużynę i taktykę, gdyż pojawił się w Sopocie w czwartek.

W spotkanie świetnie wszedł za to jego rodak Ian Baker. Zdobywając 8 pkt z rzędu dał Treflowi w 3. min. prowadzenie 10:5. McCray zadebiutował w żółto-czarnych barwach na dwie i pół minuty przed końcem kwarty. Tuż po wejściu zdobył punkty na 20:18 dla Trefla. Tę część gry zakończył celnym rzutem za trzy punkty Vernon Taylor (20:25).

Lider sopockiej drużyny tym razem nie był tak widoczny w ataku jak w poprzednich meczach. Do tego już w pierwszej połowie złapał trzy faule, więc trener postanowił schować go na ławce rezerwowych. Na początku drugiej kwarty sopocianie szybko, bo już w 12. min stracili prowadzenie. A Miasto Szkła, po serii 10:2 wygrywało minutę później 30:27. W połowie kwarty Milan Milovanović, Baker oraz Łukasz Kolenda odzyskali przewagę punktową dla Trefla (32:35), ale końcówka partii należała ponownie do gospodarzy, którzy schodzili na przerwę prowadząc 44:40.

Jeszcze większe problemy z ofensywą sopocianie mieli tuż po zmianie stron. Pierwsze punkty w drugiej połowie zdobyli dopiero w 24. min. dzięki Pawłowi Leończykowi (46:42). Problem w tym, że aż do 28. min. tylko on był w stanie rzucić celnie po stronie przyjezdnych. To jednak sprawiło, że na tablicy wyników pojawił się 54:45 dla drużyny z Krosna. Wówczas za trzy trafili Damian Jeszke oraz Kolenda (54:51) i wydawało się, że Trefl szybko dogoni rywala. Niestety, do końca kwarty ponownie trafiał tylko Leończyk - z linii rzutów wolnych. A po drugiej stornie parkietu w kosz wstrzelił się m.in. były koszykarz żółto-czarnych, Paweł Krefft i po trzech kwartach było 62:53 dla Miasta Szkła.

Kolejne dwa celne rzuty wolne Leończyka, to zdobycz Trefla przez trzy i pół minuty czwartej kwarty. Na szczęście Miasto Szkła także nie było skuteczne i powiększyło przewagę jedynie do 11 pkt (66:55). A gdy w końcu za trafianie do kosza wzięli się także inni koszykarze pierwszej piątki Trefla, po wolnych Milovanovicia zrobiło się 69:64 dla gospodarzy. Ci jednak odpowiedzieli trafieniami, ale na 2 min. przed końcem ich przewaga jeszcze bardziej stopniała. Do wyniku 76:72 doprowadził Leończyk.

Goście odpowiedzieli trafieniem lecz później to oni mieli problemy z atakiem. Trafienia Bakera z linii rzutów wolnych oraz Leończyka spod kosza sprawiły, że sama końcówka była bardzo zacięta (78:76). Goście szybko faulowali Jabarie Hindsa, ten trafił tylko jeden rzut wolny więc Trefl miał 5 sekund na swoją akcję. W niej do remisu próbował doprowadzić Taylor, ale został zablokowany przez Hindsa przy rzucie za trzy. Po chwili rozległa się syrena kończąca spotkanie.

Wyniki 6 kolejki:

• Miasto Szkła Krosno - TREFL SOPOT 79:76 (20:25, 24:15, 18:13, 17:23)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - ARKA GDYNIA 113:93 (29:28, 33:18, 31:24, 21:23)
  • Rosa Radom - Spójnia Stargard 76:72 (21:25, 20:11, 12:24, 23:12)
  • AZS Koszalin - Anwil Włocławek 76:91 (14:20, 23:29, 19:29, 20:13)
  • Legia Warszawa - Polski Cukier Toruń 68:63 (21:15, 15:15, 19:12, 13:21)
  • Polpharma Starogard Gd. - TBV Start Lublin 96:77 (25:16, 18:17, 25:20, 28:24)
  • GTK Gliwice - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 76:114 (22:37, 27:21, 12:31, 15:25)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - King Szczecin 82:91 (25:13, 23:33, 16:23, 18:22)