Uniwersjada. Biegi, wioślarstwo, rzut oszczepem i siatkówka na medale dla Trójmiasta

dak.
6 sierpnia 2023, godz. 18:00
Opinie (5)
aktualizacja: godz. 15:41 (7 sierpnia 2023)
Medaliści na Uniwersjadzie. Od lewej oszczepnik Cyprian Mrzygłód oraz wioślarze  Bartosz Bartkowski, srebrne krążki dorzuciły Izabela Pawlak i Anna Potrzuska. Medaliści na Uniwersjadzie. Od lewej oszczepnik Cyprian Mrzygłód oraz wioślarze  Bartosz Bartkowski, srebrne krążki dorzuciły Izabela Pawlak i Anna Potrzuska.

Uniwersjada w Chengdu dobiega końca. W niedzielę dopiero pierwsze medale zdobyli zawodnicy związani z Trójmiastem. Złoto w sztafecie 4x400 m wywalczyła Aleksandra Formella (SKLA Sopot), a w wioślarstwie - Bartosz Bartkowski. Srebrne krążki zdobyły wioślarki Izabela Pawlak i Anna Potrzuska oraz oszczepnik Cyprian Mrzygłód (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk). Natomiast w poniedziałek srebro dorzucili siatkarze z Kewinem Sasakiem z Trefla Gdańsk w składzie. Tym samym trójmiejscy sportowcy wrócą z Chin z 5 medalami.

Aktualizacja, godz. 15:41

Siatkarze wywalczyli srebro

Polscy siatkarze przegrali w finale Uniwersjady z Włochami 0:3 (23:25, 18:25, 26:28) i ostatecznie zdobyli srebrne medale. Dla biało-czerwonych grał m.in. Kewin Sasak, atakujący Trefla Gdańsk.

Tym samym trójmiejscy sportowcy wracają z Chin z 5 wywalczonymi medalami.

Uniwersjada w Chengdu. Pierwsze medale dla Trójmiasta

Letnia Uniwersjada w Chengdu w końcu przyniosła medale zawodnikom związanym z Trójmiastem. Złoto w sztafecie 4x400 zdobyła Aleksandra Formella (WSG Bydgoszcz, SKLA Sopot). W wioślarstwie wywalczył je Bartosz Bartkowski, a srebrne krążki dorzuciły Izabela PawlakAnna Potrzuska, a po kilku godzinach również srebrny medal w rzucie oszczepem zdobył Cyprian Mrzygłód. Wszyscy są zawodnikami AZS AWFiS Gdańsk.

Bartosz Bartkowski rywalizował w Uniwersjadzie w dwójce podwójnej wraz z Krzysztofem Kasparkiem (Posnania Poznań). W eliminacjach wygrali swój bieg, co spowodowało, że zapewnili sobie udział w finale A. Prowadzili od startu do mety i potwierdzili swoją dominację.

99. PZLA Mistrzostwa Polski. 9 medali dla Trójmiasta, uraz i falstart 99. PZLA Mistrzostwa Polski. 9 medali dla Trójmiasta, uraz i falstart

Izabela Pawlak i Anna Potrzuska zdobyły srebrne medale w rywalizacji czwórek podwójnych. W zawodach w Chengdu towarzyszyły im Katarzyna Boruch i Martyna Jankowska (obie AZS AWF Gorzów Wielkopolski). Polki zajęły drugie miejsce w przedbiegu, a także w finale A. Zwyciężyły Chinki, które wyprzedziły naszą osadę o 9 sekund.

W południe czasu polskiego na stadionie lekkoatletycznym walkę o medal rozpoczął Cyprian Mrzygłód. Po trzech pierwszych rzutach Mrzygłód był dopiero szósty, ale już w czwartej próbie przeskoczył kilku rywali. Rzut na 78.16 spowodował awans na 2. miejsce. W piątym rzucie oszczep wylądował na odległości 80.02, a Cyprian objął prowadzenie. Po chwili Litwin Edis Matusevicius przebił Mrzygłóda o 35 cm i to on został mistrzem Uniwersjady. Cyprian Mrzygłód zajął 2. miejsce.

Szansa na kolejny medal

Szansa na kolejne medale przytrafi się w poniedziałek. W finale siatkarzy, Polska z Kewinem Sasakiem (WSZiA Opole, Trefl Gdańsk) w składzie zmierzy się z Włochami. Warto podkreślić, że biało-czerwoni jak dotąd nie stracili jeszcze seta na turnieju w Chinach. Mecz o złoto rozpocznie się o godz. 14 polskiego czasu.

Przy okazji warto dodać, że swoje zmagania z brązem na koncie zakończyły polskie siatkarki, które w decydującym starciu pokonały Brazylijki 3:1.

Kewin Sasak po roku w Czechach: Wracam lepszy Kewin Sasak po roku w Czechach: Wracam lepszy

Nie wszyscy wrócą z medalami

Medali nie udało się natomiast wywalczyć innym lekkoatletom związanym z Trójmiastem. Bliska była 7-boistka Edyta Bielska (UG Gdańsk, SKLA Sopot), która znalazła się tuż za podium, na 4. miejscu. Poza strefą medalową swój udział zakończyli także: Weronika Lizakowska (UWSB Gdańsk, KUKS Remus Kościerzyna) w biegu na 1500 m oraz Jakub Szymański (WSG Bydgoszcz, SKLA Sopot) w biegu 110 m przez płotki.

Ponadto koszykarki z Julią Bazan (WSAiB Gdynia, VBW Arka Gdynia), Kamilą Borkowską (WSZiA Opole, VBW Arka), Julią Niemojewską (AMW Gdynia, AZS AMW Gdynia), Jowitą Ossowską (AMW Gdynia, TKH Lusche-Niemcy), Aleksandrą Parzeńską (AMW Gdynia, AZS AMW Gdynia) i Kamilą Podgórną (AMW Gdynia, VBW Arka) w składzie zajęły 6. miejsce.

Trefl Sopot i VBW Arka Gdynia wzmacniają się pod koszem. Belg i Amerykanka Trefl Sopot i VBW Arka Gdynia wzmacniają się pod koszem. Belg i Amerykanka

Z kolei koszykarze z Grzegorzem Kamińskim (Suzuki Arka Gdynia), Grzegorzem Tomczakiem (Trefl Sopot) oraz studiującym na AWM Gdynia Sebastianem RompąWojciechem Tomaszewskim uplasowali się na 9. pozycji. Szczególnie pechowy turniej okazał się dla Kacpra Gordona, który zerwał więzadła krzyżowe w kolanie. Dla rozgrywającego Suzuki Arki oznacza to dłuższą przerwę w grze.

Medali nie udało się wywalczyć również grającej w badmintona Anastasii Khomich (PG Gdańsk, SKB Suwałki), judoce Michałowi Jędrzejewskiemu (PG Gdańsk, Wybrzeże Gdańsk) i florecistom Mateuszowi Kozakowi (UG Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk) oraz Adamowi Podralskiemu (GUM Gdańsk, AWFiS Gdańsk).

W sumie 31 medali Polaków

Na dzień przed zakończeniem polskich sportowców na Uniwersjadzie, zajmujemy 4. miejsce w klasyfikacji medalowej. Do tej pory Polacy zdobyli 31 krążków.
dak.

Opinie (5)

Wszystkie opinie

• Co wy ciągle

z tymi krążkami? W sporcie liczy się tylko zwycięzca. Drugi, znaczy ostatni!

• 0 9

• Opinia wyróżniona

Brawo Ania!

• 1 1

• (1)

Występują na Uniwersjadzie, bo w seniorskim sporcie nic nie znaczą...

• 0 11

• Ech..

Uniwersjada jest dodatkową impreza'biora w niej udział sportowcy , którzy są studentami z calego swiata'na każdej imprezie można uczyć się rywalizacji i rozwijać.. Ale po co mówić coś dobrego 'lepiej skrytykowac, żeby lepiej się poczuć.