Walczyli do ostatnich sekund

Marta
18 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Mistrzowie Polski męczyli sie dziś ze Stalą Mistrzowie Polski męczyli sie dziś ze Stalą

Koszykarze Asseco Prokomu do ostatnich sekund walczyli o meczowe zwycięstwo z ekipą z Ostrowa Wielkopolskiego. Ostatecznie podopieczni trenera Tomasza Pacesasa wygrali czterema punktami 90:86 (20:24, 23:15, 21:25, 26:22). Gościom nie przeszkodziło nawet to, że do Sopotu przyjechali bez wymaganej liczby polskich graczy i początek rywalizacji trzeba było przesunąć o 20 minut.

ASSECO PROKOM: Logan 21, Burrell 15, Ewing 14, Dylewicz 13, Burke 10, Zamojski 6, Nesović 6, Archibong 4, Szczotka 1, Łapeta 0.

ATLAS: Okafor 24, Rivera 23, Szubarga 16, Nieves 9, Jovanović 7, Cook 5, Majewski 2, Ochońko 0, Jocović 0, Grzesiński 0.

Kiedy już w hali 100-lecia Sopotu była wymagana regulaminem liczba graczy z Atlasu Stali z godłem RP na paszporcie sędziowie mogli odgwizdać początek meczu, a otwarcie to napawało kibiców Asseco Prokomu optymizmem, gdyż zaczęli oni mecz od prowadzenia 7:0.

Koszykarze Stali nie bacząc, że jeszcze przed kilkoma minutami mogli w ogóle nie być dopuszczeni do meczu wzięli się ostro do roboty i dość szybko doszli a następnie wyprzedzili gospodarzy. W efekcie wygrali pierwszą kwartę 24:20.

Kolejne minuty spotkania, już do ostatnich jego sekund były wyrównane, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Na przerwę z lepszym bilansem punktowym schodzili mistzowie Polski a to za sprawą Przemysława Zamojskiego, którego skuteczna gra w końcówce drugiej kwarty dała im prowadzenie.

Żadna z ekip nie potrafiła na dłuższą metę utrzymać się na prowadzeniu i o wyniku zadecydowało ostatnie kilkanaście sekund meczu. W szeregach "żółto-czarnych" ciężar zdobywania punktów wziął na siebie David Logan . MVP minionego sezonu dołożył też jednak swoją cegiełkę do horroru, nie trafiając dwóch wolnych przy stanie 89:86.

Na szczęście przy kolejnych rzutach wolnych pomylił się tylko raz i ostrowianom zabraklo już czasu na ewentualne odrobienie 4 punktów straty.

Warto odnotować, że w zespole Asseco Prokomu zadebiutował pierwszy koszykarz z Irlandii w NBA i w składzie sopockiego teamu Patrick Burke. W ciągu nieco ponad 19 minut spędzonych na parkiecie spisał się przyzwoicie trafiając 5 z 6 rzutów z gry, zdobywając 10 punktów i zbierając 5 piłek - wszystkie z własnej tablicy.

Prawdziwą jednak weryfikacją umiejętności dla ekipy Logana, Burke`a i spółki będzie środowy mecz wyjazdowy w ramach Euroligi z Montepaschi Siena.

Tabela wprowadzona: 2008-10-18

Pozostałe mecze szóstej kolejki PLK: Kotwica Kołobrzeg - PBG Basket Poznań 85:82 (28:21, 21:18, 21:19, 15:24), Sportino Inowrocław - Polonia Warszawa 66:76 po dogrywce (15:12, 13:14, 14:20, 16:12, 8:18), AZS Koszalin - Anwil Włocławek 79:64 (21:10, 18:24, 16:11, 24:19), Bank BPS Basket Kwidzyn - Sokołów Znicz Jarosław
83:87 (31:23, 20:23, 20:19, 12:22), Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 86:81 (19:24, 26:25, 27:18, 14:14).