Wejście"Jankesa"

7 października 2001 (artykuł sprzed 21 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Suzuki Arka Gdynia Nie tylko futbol. Arka Gdynia to bogata historia trójmiejskiego sportu
Koszykarze Prokomu Trefl Sopot wciąż nie znają goryczy porażki w ekstraklasie. W szóstym występie zawodnicy Eugeniusza Kijewskiego pokonali Polonię Warbud Warszawa 76:67 (18:12, 24:18, 16:18, 18:19). Sopocianom zabrakło zatem punktu, by zluzować na pozycji lidera Ideę Śląsk Wrocław.

Prokom: Milicić 7, Jankowski 11, Szybilski 11, Vranković 12, Maskoliunas 6 - Dylewicz 4, Marković 7, Gregov 10, Wilczek, McNaull 8.

Pierwsi nerwy opanowali gospodarze, którzy zaczęli punktować za sprawą zastępującego Michaela Ansleya Tomasza Jankowskiego. Mimo to aż roiło się od błędów i strat. "Jankes" znów błysnął w 6 min, kiedy zdobył trzy punkty po wsadzie z faulem. W zespole z Warszawy ciężar gry próbował wziąć na siebie John Taylor, ale Amerykanin robił tylko dużo wiatru (trafił pięć z 15 rzutów za dwa punkty, nie wykorzystał też żadnego z czterech rzutów wolnych).

Taka gra wywoływała wściekłość u Jarosława Zyskowskiego, trenera "Czarnych Koszul", pogłębioną trzecim przewinieniem Waltera Jeklina. Wyborowy strzelec gości trafił w meczu zaledwie jeden rzut z gry. Początek drugiej odsłony należał do Dragana Markovicia i Jankowskiego. Niezłą zmianę dał Filip Dylewicz, który zebrał osiem piłek. Sopocianie uporządkowali grę i po rzucie za trzy punkty Alana Gregova (jako jedyny z sopocian trafiał zza linii 6,25 m) i akcji Dylewicza Prokom prowadził 32:24. W końcówce rytm gry złapał Josip Vranković (sześć pkt z rzędu).

Początek trzeciej kwarty, głównie za sprawą Gorana Kalamizy, byłego gracza Sopotu, należał do gości. Po akcji Wiktora Grudzińskiego bezpieczna, 12-punktowa przewaga gospodarzy stopniała do zaledwie "oczka" (46:45). Na szczęście sprawy w swoje ręce wzięli Igor Milicić i Vranković. W 27 min prowadziliśmy 51:45.

W czwartej kwarcie goście nie mieli już pola manewru, gdyż zarówno Kalamiza, jak i Taylor oraz Jeklin, mieli po cztery przewinienia. Przewaga Prokomu utrzymywała się na poziomie 12-14 pkt.

Eugemiusz Kijewski:
- Moim zawodnikom trudno było się skoncentrować po ciężkich meczach. Zabrakło nam tego przede wszystkim w ataku.

Jarosław Zyskowski:
- Marzyłem o zwycięstwie, ale było to nierealne. Cieszę się, że udało się dotrzymać kroku Prokomowi i nie przegrać kompromitującą różnicą punktów.

6. Kolejka:
Noteć Inowrocław - Idea Śląsk Wrocław 85:94, po dogrywce (24:21, 18:20, 16:16, 22:23; dogrywka 5:14), Anwil Włocławek - Pogoń Ruda Śląska 86:65 (23:23, 25:17, 23:9. 15:16).

16 Arriva Twarde Pierniki Toruń 17 4 13 1344:1472 21
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

Wyniki 19 kolejki

• Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Trefl Sopot (piątek, godz. 17:30)
  • Polski Cukier Start Lublin - Suzuki Arka Gdynia (sobota, godz. 15:30)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Rawlplug Sokół Łańcut 91:88 (23:15, 11:24, 15:11, 20:19, d: 11:11, d: 11:8)