Start wytrzymał presję Kotwicy

13 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Dobra dyspozycja Michała Jankowskiego w rzutach z dystansu okazała się kluczowa dla zwycięstwa Startu nad Kotwicą. Dobra dyspozycja Michała Jankowskiego w rzutach z dystansu okazała się kluczowa dla zwycięstwa Startu nad Kotwicą.

Koszykarze Startu pokonali na własnym parkiecie Kotwicę Kołobrzeg 66:64 (20:15, 14:22, 19:11, 13:16). Podopieczni Davida Dedeka jeszcze na osiem minut przed końcem gry prowadzili różnicą 10 punktów, ale po raz kolejny nie obeszło się bez nerwówki w ostatnich sekundach. Tym razem gdynianie wytrzymali "ciśnienie". Spora w tym zasługa świetnie spisującego się pod tablicami duetu Robert Rothbart - Tomasz Wojdyła, a także Michała Jankowskiego, który 15 z 18 punktów zdobył trafiając zza łuku.

START: Jankowski 18 (5x3), Wojdyła 9 (12 zb.), Mordzak 6, Pełka 4, Malczyk 3 (6 zb., 5 as.) - Rothbart 15 (10 zb.), Kowalczyk 7, Andrzejewski 2, Śnieg 2, Mokros 0, Kucharek 0,.

KOTWICA: Mosley 23 (8 zb.), Arabas 15, Jefferson 13, Brown 5, Djurić 0 - Zyskowski 6, Han 2, Walker 0.

START Gdynia
Kotwica Kołobrzeg

83% 273 typowania START Gdynia
17% 56 typowań Kotwica Kołobrzeg

Pierwsza kwarta spotkania w hali GOSiR rozpoczęła się od prowadzenia gospodarzy, którzy po rzucie zza łuku Grzegorza Mordzaka prowadzili 10:5. Chwilę później z dystansu celnie przymierzył także Michał Jankowski i prowadzenie Startu wynosiło już osiem punktów. Straty znacząco odrobił Sean Mosley, który w ciągu zaledwie minuty zdobył siedem "oczek", ale ostatecznie Start z pierwszych 10 minut wyszedł zwycięsko.

Druga odsłona należała jednak do przyjezdnych, którzy najpierw dzięki dwóm "trójkom" Mosleya zbliżyli się do gdynian na punkt, a po celnych rzutach wolnych Coreya Jeffersona wyszli na prowadzenie 27:26. To właśnie ci dwaj gracze rządzili na obwodzie, w skutek czego prowadzenie Kotwicy urosło do sześciu punktów (34:28).

Na dwie minuty przed przerwą o czas poprosił zatrudniony kilka dni wcześniej trener przyjezdnych Mariusz Karol (przejął zespół po Tomaszu Mrożku), a po szybkiej kontrze zakończonej wsadem Mosleya to samo zrobił David Dedek, którego zespół przegrywał już różnicą siedmiu punktów (30:37). Chwila oddechu tuż przed końcem kwarty poskutkowała pozytywnie, bo gdynianie wykorzystali ostatnią minutę odrabiając cztery punkty po rzutach Roberta RothbartaSebastiana Kowalczyka.

Zaraz po przerwie zapunktowali Rothbart ze świetnie spisującym się na tablicach Tomaszem Wojdyłą (9 zbiórek w pierwszej połowie meczu), a  tylko jeden z czterech rzutów wolnych wykorzystał Mosley, dzięki czemu Start odzyskał prowadzenie (40:38). Na chwilę celnym rzutem zza łuku odbił je Grzegorz Arabas, ale identyczną ripostą popisał się Kowalczyk, a po chwili także Jankowski. Start wykorzystał fakt, że na linii rzutów wolnych słabo radził sobie Mosley i  po kolejnej "trójce" Jankowskiego odskoczył rywalom na sześć punktów (51:45).

Na 10 minut przed końcem spotkania gospodarze prowadzili 53:48, a ostatnią kwartę rozpoczęli od serii 5:0 (czwartą "trójkę" trafił Jankowski), ale goście, choć zajęło im to blisko dwie i pół minuty, odpowiedzieli czterema punktami. Przy stanie 58:52 o czas poprosił trener Dedek. Szósty punkt z rzędu dla przyjezdnych zdobył Jefferson, ale błyskawicznie odpowiedział świetnie dysponowany zza łuku Jankowski.

Ostatnie sekundy gry była niezwykle emocjonujące bowiem dwie "trójki: trafił Arabas, a po kontrze zakończonej rzutem Francisa Hana na 28 sekund przed końcem meczu Start prowadził zaledwie jednym punktem. Po serii przerw na żądanie punkt z linii rzutów wolnych zdobył Jankowski, a goście, którym na odrobienie strat zostało 12 sekund, po raz kolejny poprosili o czas. W decydującej akcji błąd popełnił jednak Mosley i tracąc piłkę pogrzebał szanse na pierwsze wyjazdowe zwycięstwo swojego zespołu.

Wyniki 16 kolejki

• ASSECO PROKOM GDYNIA - PGE Turów Zgorzelec 77:90 (20:30, 20:19, 19:26, 18:15)
  • START GDYNIA - Kotwica Kołobrzeg 66:64 (20:15, 14:22, 19:11, 13:16
  • TREFL SOPOT - Stelmet Zielona Góra 106:108 (20:14, 25:27, 25:27, 23:25, d.13:15)
  • Polpharma Starogard Gdański - AZS Koszalin 96:75 (25:20, 20:23, 31:15, 20:15)
  • Jezioro Tarnobrzeg - Rosa Radom po dogr. 101:96 (27:20, 17:28, 20:15, 21:22, d. 16:11)
  • Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 78:57 (21:15, 16:20, 19:11, 21:11)

Opinie (2)

• Brawo!

Ale nie polecam meczy Startu ludziom o słabym sercu. Panowie, sami sobie te nerwy fundujecie! Brawo za walkę, ambicję bo to widać. Ale te nerwy, kłopoty ze wznowieniem piłki, niedokładności... Uff, strasznie się denerwowałem ale udało się! Powodzenia w następnych meczach i do zobaczenia na naszej hali.

• 25 3

• chłopaki potrafią stworzyć dobre widowisko.zmiany prowadzenia,emocje pod koniec meczu.dobrze się to ogląda.brawo!!!