Arka Gdynia - Spójnia Stargard 89:88. Męki z outsiderem EBL

14 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Dariusz Wyka (z prawej) w pojedynku z Wojciechem Frasiem. Dariusz Wyka (z prawej) w pojedynku z Wojciechem Frasiem.

Miał był spacerek w 15. kolejce Energa Basket Liga, a były męki. Koszykarze Arki Gdynia, którzy mierzą w ligowe podium, męczyli się mocno na własnym parkiecie z rywalem, który przed tym meczem zamykał tabelę. Ostatecznie ekipa Przemysława Frasunkiewicza pokonała Spójnię Stargard 89:88 (17:21, 27:23, 27:18, 18:26). Punkty, który przeważyły o nieznacznym zwycięstwie zdobył Dariusz Wyka z rzutów wolnych na 4 sekundy przed końcem gry. Wśród przyjezdnych aż 33 punkty rzucił Anthony Hickey.

ARKA: Bostic 14 (8 zb, 5 as.), Florence 13 (3x3), Łapeta 11 (6 zb.), Dylewicz 6 (7 zb.), Garbacz 3 oraz Wyka 20 (2x3, 5 zb.), Szubarga 10 (1x3, 5 as.), Dulkys 7 (1x3), Ponitka 5 (1x3), Kamiński

SPÓJNIA: Hickey 33 (6x3), Pabian 11 (1x3, 5zb.), Camphor 9 (2x3, 6 zb.), Giga 9 (1x3, 5 zb.), Pamuła 5 oraz Wilczek 10 (2x3), Richards 6 (1x3), Bręk 3, Fraś 2, Dymała

PRZECZYTAJ, DLACZEGO 20. GDYŃSKA GALA SPORTU ZOSTAŁA ODWOŁANA

Do tego meczu obie drużyny przystępowały dokładnie z przeciwnym bilansem. Arka Gdynia wygrała 11 meczów przy 3 porażkach, a Spójnia miała na koncie 3 zwycięstwa przy 11 przegranych. Jednak w poniedziałkowy wieczór, na parkiecie Gdynia Arena trudno było dostrzec, która drużyna mierzy w ligowy medal, a która zamyka ligową tabelę.

Przed spotkaniem była minuta ciszy na cześć Pawła Adamowicza, brutalnie zamordowanego prezydenta Gdańska, a w czasie gry nie było oprawy muzycznej.

PAWEŁ ADAMOWICZ NIE ŻYJE. POZNAJ SZCZEGÓŁY

Doskonale grał Anthony Hickey. Rozgrywający, który w sezonie 2015/16 występował w Asseco Gdynia, wyśmienicie wykorzystał znajomość hali przy ul. Górskiego. Amerykanin w rzutach za 2 trafił 7 z 8 prób, a w "trójkach" miał 50-procentową skuteczność, trafiając 6 rzutów. To właśnie jego akcje wespół z udanymi próbami Pawła Pamuły pozwoliły gościom objąć prowadzenie 10:6 w 6. minucie.

Dopiero wówczas Arkę obudziła "trójka" Deividasa Dulkysa. Już w 7. minucie po wsadzie Adama Łapety gospodarze wyszli na prowadzenie 11:10.

Niestety, końcówka tej kwarty znów należała do Spójni. Hickey ustalił wynik tej odsłony na 21:17 dla przyjezdnych. Po akcjach Marcela WilczkaDawida Bręka Spójnia odskoczyła na 41:33 po kwadransie gry.

Dopiero wówczas Arka wzmocniła defensywa. Aż do zejścia na przerwę straciła tylko 3 punkty. Sama zaś mogła udać się do szatni z korzystnym wynikiem. Jednak Josh Bostic trafił tylko jeden z trzech wolnych i skończyło się remisem 44:44.

W gdyńskiej szatni musiały być mocne, męskie słowa. Po wznowieniu gry była nieco lepsza Arka. Sygnał, że możemy na to liczyć, dał Jakub Garbacz, otwierając "trójką" trzecią kwartę. Natomiast końcówka tych 10 minut to popis Dariusza WykiMarcela Ponitki. Dzięki nim wydawało się, że sytuacja została opanowana na dobre. Przed ostatnią kwartą Arka prowadziła 72:61.

Jednak Hickey znów poderwał Spójnię. Amerykanin zdobył najpierw 8 punktów z rzędu, a na 85 sekund przed końcem meczy po trójce sprowadził wynik na 85:87.

Nastały nerwowe sekundy.
Nieudane próby "trójek" wykonali: Bostic i Florance, a w kluczowym momencie ręka zawiodła także Hickey'a.

W kolejnej akcji Pamuła próbował tracić za 3 punkty, ale też chybił. Zaraz po tej akcji sfaulował Wykę, który zebrał piłkę po jego rzucie. Darek się nie pomylił. Wykorzystał oba wolne, a że do końca były już tylko cztery sekundy, wynik 89:85 gwarantował praktycznie zwycięstwo. Co prawda Rod Camphor zaliczył "trójkę", ale Spójni nie starczyło już czasu, by sprawić sensację w Gdyni.

Wyniki 15 kolejki

• ARKA GDYNIA - Spójnia Stargard 89:88 (17:21, 27:23, 27:18, 18:26)
  • TREFL SOPOT- AZS Koszalin 90:100 (23:23, 17:31, 21:19, 29:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet Enea BC Zielona Góra 78:102 (23:28, 19:24, 15:21, 21:29)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek 73:80 (14:15, 19:28, 23:22, 17:15)
  • King Szczecin - Polski Cukier Toruń 95:98 (30:23, 31:24, 21:22, 13:29)
  • Legia Warszawa - Polpharma Starogard Gd. 91:76 (20:28, 21:16, 26:15, 24:17)
  • Miasto Szkła Krosno - GTK Gliwice 101:89 (27:25, 27:15, 27:18, 20:31)
  • TBV Start Lublin - Rosa Radom 109:90 (32:22, 32:19, 25:30, 20:20)

Opinie (15) 1 zablokowana

• Męki dopiero się zaczną...a już jadą na bezdechu.
    Kiepsko to widzę. Spadek po równi pochyłej chyba będzie faktem

• 9 22

• (3)

No i? Spodziewał się ktoś takiej batalii? Chyba tylko Franz jest zadowolony z kompletu punktów bo nikt zdrowo myślący nie jest.
    Podobno mamy dwóch najlepiej czapujących (plus Upshaw), mvp finałów, grajków których ligi hiszpańska i turecka czy włoska nie wyrzucały wiec dlatego tu wylądowali a banda I-ligowców z Hickey'em o mało nie sprawiła następnej giga-niespodzianki jak we Włocławku.
    To co Florek zrobił w Szczecinie, Hickey robi w każdym meczu!!!
    A propos, są jakieś odprawy przedmeczowe w Asseco i czy leci z nami pilot? - bo z Anwilem i w PP by się chyba przydał.

• 21 1

• (1)

Sam sobie odpowiedziałeś. Sprawili niespodziankę we Włocławku i tu byli blisko. To już nie są chłopcy do bicia i oglądając mecz, można było znaleźć przyjemność z patrzenia jak grają. Jeszcze powiozą niejednego faworyta.
      A Arka bardzo przeciętnie, niestety

• 11 0

• ta liga jest nieobliczalna ale i tak czasami mam nieodparte wrażenie że to 4-te miejsce jest jednak za wysokie. Bostic twardo chce w tym kraju zostać misiem hehehe, Kiko nie tak dawno temu tez chciał

• 4 1

• Mamy najsłabszych Polaków z pierwszej 6 zespołów Adam

• 2 2

• przy takiej grze Asseco (2)

to we Włocławku Anwil rozjedzie naszych jak czołg...

• 22 3

• (1)

Parafrazując, skoro pokonali zwycięzców Anwilu.... To sport, nie zapominaj o tym. Chłodniej troszkę z oceną i więcej optymizmu :-)