Koszykarski mistrz Polski z Trójmiastem w tle

10 czerwca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Grając w Trójmieście Łukasz Koszarek nie zdołał wywalczyć mistrzostwa Polski. W sezonie 2011/2012, razem z Treflem Sopot stanął na drugim stopniu podium. Grając w Trójmieście Łukasz Koszarek nie zdołał wywalczyć mistrzostwa Polski. W sezonie 2011/2012, razem z Treflem Sopot stanął na drugim stopniu podium.

Poznaliśmy mistrza Polski koszykarzy. Nieco niespodziewanie został nim Stelmet Zielona Góra, w którym znajdziemy cztery poważne, trójmiejskie akcenty. Koszykarzom z Trójmiasta pozostało jedynie cieszyć się z osiągnięć indywidualnych. A w nich, w pięciu z sześciu najważniejszych statystyk, w czołówce znaleźli się reprezentanci Asseco Gdynia.

Świetna dyspozycja Łukasza Koszarka, byłego zawodnika Trefla Sopot i Asseco Gdynia, była jedną z głównych przyczyn małej niespodzianki, jaką było zwycięstwo w finale play-off Stelmetu Zielona Góra nad PGE Turowem Zgorzelec. Rozgrywający reprezentacji Polski, poza słabszym meczem numer trzy, był gwiazdą zmagań o złoto. W sumie zdobył przeciwko Turowowi 68 pkt i miał 35 asyst. W szóstym meczu, w którym zielonogórzanie wygrali 75:69, oddał kluczowy rzut za trzy punkty sprzed nosa Filipa Dylewicza. Kiedy Koszarek był na boisku, Stelmet zdobył 56 punktów więcej niż rywale. To jednak nie ona został wybrany MVP finałów, a Quinton Hosley, który po raz kolejny pokazał, że jest specjalistą od najważniejszych meczów.

DAVID DEDEK NA POŻEGNANIE LIGOWCEM MAJA. ZADAJ PYTANIE BYŁEMU TRENEROWI ASSECO

Z dobrej strony w finałach pokazali się inni koszykarze, ze znacznie dłuższym stażem w trójmiejskich klubach, jak Przemysław ZamojskiAdam Hrycaniuk. Pierwszy z nich w meczu nr 2 zdobył 22 pkt. Natomiast środkowy po raz kolejny pokazał, że pod względem waleczności w Tauron Basket Lidze bardzo trudno mu dorównać.

MÓGŁ PRACOWAĆ W EUROLIDZE, A WYBRAŁ GDYŃSKI KLUB

Stelemt zaimponował zwłaszcza w czwartych kwartach, kiedy w kluczowych momentach jego zawodnicy sprawiali dobrą defensywą, że drużynie Miodraga Rajkovicia brakowało pomysłów na skuteczny atak. To sprawiło, że Saso Filipovski, po dwóch wicemistrzostwach Polski z Turowem (2007 i 2008 rok) wreszcie stanął na najwyższym stopniu podium.

KOSZYKARSKI TREFL MA W 2 LATA WYJŚĆ NA PROSTĄ

Dla Koszarka było to drugie mistrzostwo Polski (poprzednio wygrał je także ze Stelmetem w 2013 roku). Zamojski zdobył siódmy złoty medal (wcześniej sześć z drużynami z Sopotu i Gdyni), a Hrycaniuk zgarnął piąty (wcześniejsze także w Trójmieście) tytuł mistrza.

Dla trójmiejskiej koszykówki był to drugi sezon od 2000/2001, kiedy żadna z naszych drużyn nie znalazła się na podium. Poprzednio taki przypadek zdarzył się w sezonie 2012/2013. W sumie zdobyliśmy 14 medali: 9 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe

2000/2001 Prokom Trefl Sopot - brązowy

Koszykarzom z Trójmiasta pozostała w tym sezonie satysfakcja ze znalezienia się w czołówce klasyfikacji indywidualnych. Choć dotyczy to jedynie zawodników Asseco. I to tylko dwóch: Ovidijusa GaldikasaA.J. Waltona.

Litewski środkowy znalazł się w czołówce pod względem średnich: eval, zbiórki i bloki. W pierwszej ze statystyk uzyskał 20,8 i gdyby nie słabsze finały to wygrałby ją. Niestety przed niego wskoczył Dominique Johnson, który już w trakcie sezonu pożegnał się z TBL opuszczając Jezioro Tarnobrzeg. Na drugim miejscu Galdikas był też w klasyfikacji zbiórek: średnia 10. Z pierwszym Kevinen Johnsonem z Polfarmeksu Kutno przegrał zaledwie o 0,3. Litwin był natomiast najlepszy wśród blokujących. Zapewniła mu to średnia 2,6. Drugiego w klasyfikacji Callistusa Eziukwu z Energi Czarnych Słupsk wyprzedził o blok na mecz.

Wśród najlepiej asystujących znalazł się Walton. Średnia 5.7 zapewniła mu piątą pozycję. Taką samą osiągnął Koszarek, ale on zagrał w większej liczbie meczów. Amerykanin, który już ogłosił, że żegna się z Asseco wygrał klasyfikację na najlepiej przechwytującego. Dokonał tego dzięki średniej 2,7.