Chcemy być czołową drużyną w kraju

kfk - PMedia.info
28 września 2003 (artykuł sprzed 20 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Prokom Trefl Sopot powtórzył sukces sprzed roku wygrywając 45. międzynarodowy turniej koszykówki Mazovia Cup. W finale wicemistrzowie Polski pokonali Ideę Śląsk Wrocław. Trzecie miejsce zajął niemiecki zespół Rhein Energie Kolonia, który pokonał mistrza Polski Anwil Włocławek.

Polskie koszykarskie drużyny uczestnictwo w turnieju Mazovia Cup traktują jak generalny sprawdzian przed rozpoczynającymi się za kilka tygodni rozgrywkami ligowymi. Tutaj dopiero można zobaczyć, czy dokonane transfery i ustawienia w zespołach są adekwatne do założeń trenerskich.

Trener Prokomu Trefl Sopot Eugeniusz Kijewski podkreślał, że jego podopieczni za dużo popełniali prostych błędów. Podsumowując spotkanie dodał: "Organizowany turniej jest najmocniejszą imprezą u nas w kraju. Chcemy być czołową drużyną w kraju."

Spotkanie finałowe 27 września 2003 roku w hali AWF-u w Warszawie stało na dobrym poziomie, toczyło się w szybkim tempie i było emocjonujące. Wrocławianie, prowadzeni przez izraelskiego trenera Muli Katzurina, lepiej rozpoczęli mecz i po niespełna dwóch minutach wygrywali 6:0 po efektownych akcjach Adama Wójcika.

W połowie kwarty po rzucie zza linii 6,25 m Tomasa Pacesasa był remis 8:8. Trzy z rzędu rzuty za trzy punkty Prokomu - kolejno trafili Masiulis, Jagodnik i Pluta - dały podopiecznym trenera Eugeniusza Kijewskiego ponad dziesięciopunktowe prowadzenie - 25:14 w 8. minucie spotkania.

Wrocławianie grali jednak konsekwentnie i w trzeciej kwarcie systematycznie niwelowali przewagę rywali, którzy bronili strefą. Do remisu 68:68, na 1,3 s. przed końcem trzeciej kwarty doprowadził Estończyk Tanel Tein wykorzystując trzy rzuty wolne.

Przed niespełna sekundą do zakończenia kwarty podanie Dylewicza do Słoweńca Gorana Jagodnika prze całe boisko równo z końcową syreną, pozwoliły Prokomowi utrzymać prowadzenie po trzech kwartach (70:68).

W czwartej kwarcie siedem punktów z rzędu, w czym duża zasługa Wójcika, wyprowadziło Śląsk do przodu 77:70. Sygnał do odrabiania strat przez wicemistrzów Polski dał Goran Jagodnik. Za jego też sprawą tylko Sopocianie wciągu 4 minut zdobywali punkty, zdobywając zdecydowaną przewagę 86:77.

Jagodnik miał 10 zbiórek i zdobył 38 pkt, przy bardzo wysokiej skuteczności rzutów za dwa punkty: 64 procent, 7 z 11, za trzy punkty - 63 procent, 5 z 8, jak i rzutów wolnych - 82 procent 9 z 11.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Estończyk Tanel Tein (Idea). Najlepszym strzelcem został Alex Austin (Noteć) - 91 pkt. Rzuty wolne najlepiej wykonywał Goran Jagodnik (Prokom), a rzuty za trzy punkty inny Słoweniec Walter Jeklin (Polonia), który w sobotę obchodził 34 urodziny. Ulubieńcem publiczności został Amerykanin Clint Harrison (Rhein), a najmłodszym, zawodnikiem turnieju był 16-letni Tomasz Kwiatkowski (Anwil).

Wyniki 45. międzynarodowego turnieju Mazovia Cup:

Mecz o I miejsce
Prokom Trefl Sopot - Idea Śląsk Wrocław 92:85 (30:17, 20:22, 20:29, 22:17)
Prokom - Goran Jagodnik 38, Filip Dylewicz 20, Andrzej Pluta 14, Tomas Pacesas i Tomas Masiulis po 9, Gintaras Einikis 2, Miroslav Radosevic 0, Dragan Markovic 0.
Idea - Tanel Tein 30, Adam Wójcik 22, Derrick Phelps 17, Radosław Hyży, Maciej Zieliński, Kamil Chanas i Paweł Wiekiera po 4.

Mecz o III miejsce
Rhein Energie Kolonia - Anwil Włocławek 78:73 (24:17, 15:17, 16:17, 23:22)
Rhein - Clint Harrison 30, Marvin Willoughby 21, Jorg Lutcke 13, Terrence Rencher 8, Johannes Strasser 4, Marko Jovanovic 2, Marcin Gortat 0.
Anwil - Gintaras Kadziulis i Donatas Zavackas po 18, Armands Skele 11, Brian Greene 10, Janis Blums i Dusan Bocevski po 8, Robert Witka 0, Piotr Szczotka 0, Marek Miszczuk 0.

Mecz o V miejsce
Noteć Detal Met Inowrocław - Polonia Warbud Warszawa 89:85 (24:19, 19:22, 27:21, 19:23)
Noteć - Alex Austin 21, Yann Mollinari 20, Hubert Radke 13, Mangas Natavitus i Tomasz Mrożek po 12, Przemysław Frasunkiewicz 11.
Polonia - Walter Jeklin 19, Rolandas Jarutis 13, Arkadiusz Miłoszewski 11, Krzysztof Roszyk i Nsonwu Uche po 10, Krzysztof Sidor 8, Leszek Karwowski 6, Samir Leric i Łukasz Koszarek po 4, Filip Marchelewicz 0.

Mecz o VII miejsce
Gipsar Stal Ostrów Wlkp. - London Towers 83:75 (26:19, 17:20, 22:20, 18:16)
Gipsar - Paul Sessoms 28, Wiktor Grudziński 15, Roman Prawica 11, Peter Micuda 9, Dan Earl 7, Grzegorz Małecki 5, Tomasz Wilczek 4, Marcin Sroka i Michał Wiesner po 2, Wojciech Szawarski 0.
London - Ralph Blalock 24, Ricardo Greer 16, Davis Sterling 11, John Whorton 9, Dunkley Spencer 8, Emiko Etete 7.