• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Ekstraliga rugby wystartuje 20 sierpnia. Transfery i zmiany w trójmiejskich klubach

Jacek Główczyński
25 lipca 2022, godz. 06:00 
Opinie (67)
Trójmiejskie drużyny w letniej przerwie na razie więcej zmieniają w sztabach trenerskich i we władzach niż w kadrze zawodniczek. Rafał Kwiatkowski (z lewej) przeniósł się z zarządu Arki Gdynia na stanowisko drugiego trenera Lechii Gdańsk, a w nowych władzach "Buldogów" nadal jest Zbigniew Rybak (z prawej). Trójmiejskie drużyny w letniej przerwie na razie więcej zmieniają w sztabach trenerskich i we władzach niż w kadrze zawodniczek. Rafał Kwiatkowski (z lewej) przeniósł się z zarządu Arki Gdynia na stanowisko drugiego trenera Lechii Gdańsk, a w nowych władzach "Buldogów" nadal jest Zbigniew Rybak (z prawej).

Ekstraliga rugby wystartuje 20 sierpnia. W 1. kolejce Lechia Gdańsk ugości Arkę Gdynia, a Ogniwo Sopot u siebie zagra z Awentą Pogonią Siedlce. W letniej przerwie na razie więcej zmian jest w sztabach trenerskich i we władzach trójmiejskich klubów niż w kadrach zawodniczych. Rafał Kwiatkowski przeniósł się z zarządu Arki Gdynia na stanowisko drugiego trenera Lechii Gdańsk. Są też powroty. Biało-zielonych ponownie poprowadzi Paweł Lipkowski, a "Buldogi" wkrótce ogłoszą, że ich prezesem został Jakub Szymański, który był pierwszym szkoleniowcem w historii klubu.Ekstraliga - terminarz rundy jesiennej sezony 2022/23Runda jesienna w ekstralidze rugby od 20 sierpnia do 6 listopadaPolski Związek Rugby ogłosił terminarz rozgrywek rundy jesiennej ekstraligi w sezonie 2022/23. W elicie zagra te same 10 drużyn co przed wakacjami. Nie zmienia się też regulamin. Każdy z każdym zagra mecz i rewanż, a następnie dwa najlepsze zespoły zmierzą się o złoto, a dwa kolejne o brąz. Ostatnia ekipa o utrzymanie rywalizować będzie z mistrzem i ligi.

1. kolejka zostanie rozegrana 20-21 sierpnia. Kluby z wyznaczeniem dokładnych terminów wstrzymują się do wyznaczenia telewizyjnej ramówki, gdyż te spotkania otrzymają godziny rozpoczęcia z urzędu i nie będą zależne od gospodarzy.

Zagraj w Sopot Beach Rugby, weź udział w Memoriale Edwarda HoduryOd razu na inaugurację sezonu będziemy mieli derby. Lechia Gdańsk ugości Arkę Gdynia. Natomiast Ogniwo Sopot rozpocznie od domowego meczu z Awentą Pogonią Siedlce, a już w drugiej kolejce będzie mogło zrewanżować się Orkanowi Sochaczew za przegraną w finale i stracone złoto, stawiając się na mecz na terenie aktualnego mistrza Polski.

Na kolejne trójmiejskie derby przyjdzie poczekać nam do października. W 5. kolejce (1-2.10) Lechia zagra z Ogniwem, a w 8. (29-30.10) Ogniwo ugości Arkę.

Co powiesz na rugby pod wodą? Można dołączyć do treningówRunda jesienna ma zakończyć się do 6 listopada. Jednak przewidziane są też dwa terminy rezerwowe. Gdyby trzeba było przekładać poszczególne mecze lub całe kolejki, to na odrobienie zaległości przewidziane są dwa listopadowe weekendy (19-20 i 26-27.11).

Ogniwo Sopot - zmiany w sztabie, Ed Krawiecki na stałeOgniwo Sopot poniedziałek, 25 lipca inauguruje treningi po sezonie, w którym straciło tytuł mistrzowski. Spore zmiany zaszły w sztabie szkoleniowo-organizacyjnym. Nadal pierwszym trenerem jest Karol Czyż, ale ma nowego drugiego szkoleniowca, w dodatku grającego. Te obowiązki wraz z odpowiedzialnością za przygotowanie formacji młyna objął Tomas Fidler. Ponadto z funkcji kierownika drużyny odszedł Marcin Jerzak, w przeszłości także sopocki rugbista.

Ogniwo Sopot straciło tytuł mistrzowski. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia z finału 2022- Szukamy nowego kierownika. Natomiast Marcin Pogorzelski, dotychczasowy drugi trener, obejmie inne obowiązki w klubie. Jeśli chodzi o kadrę zawodniczą to na stałe dołączy do nas Ed Krawiecki. Udało nam się również otrzymać Jana Mrozińskiego, który miał oferty z innych klubów. Na razie pożegnaliśmy trzech zawodników, a w niektórych przypadkach decydowały inne względy niż sportowe - mówi nam Bartosz Olszewski, dyrektor Ogniwa Sopot.
Nie będzie kontynuowane wypożyczenie Wojciech Brzezickiego, który w Lublinie będzie łączyć grę ze studiami na medycynie. Za głosem serca podążył Wiaan Griebenow, który przeniósł się do narzeczonej do Szkocji i tam szuka możliwości gry. W Ogniwie nie będzie też grać Irlaki Tsivtsivadze, który zdecydował się na powrót do Gruzji.

Kto był najlepszym rugbistą Ogniwa Sopot w sezonie 2021/22?Lechia Gdańsk - powrót Pawła Lipkowskiego, transfer z ZimbabweLechia Gdańsk po przegranej batalii o 3. miejsce, od tygodnia trenuje już pod nową batutą trenerską. Ponownie pierwszym szkoleniowcem jest Paweł Lipkowski, który poprzednio prowadził biało-zielonych od lata 2012 do grudnia 2017 roku. Wówczas rugbiści dwukrotnie sięgnęli po mistrzowskie złoto oraz po srebro i brąz. Były też tytuły w mistrzostwach Polski 7.

Drugim trenerem, który jednocześnie będzie odpowiadać za przygotowanie formacji młyna został Rafał Kwiatkowski. To zaskakujący transfer. Co prawda to wychowanek AZS AWFiS Gdańsk, a w przeszłości także rugbista Lechii, ale przez ostatnie 10 lat był związany z RC Arką Gdynia najpierw jako zawodników, a przez kolejne 5 lat jako członek zarządu.

Lechia Gdańsk tuż za podium. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia z meczu o brązowy medalTrenerów Lechii w zakresie przygotowania motoryczne wspomagają specjaliści z zespołu Strenghth& Conditioning Education Center na czele z Mirosławem Babiarzem.

- Tomasz Rokicki, który kończył sezon jako pierwszy trener, na razie koncentruje się na tym, by po raz drugi zostać ojcem. Dopiero po tym wydarzeniu będziemy rozmawiać na temat tego, czy i kiedy jeszcze wesprze nas jako zawodnik. O innych odejściach nie wiemy. Prowadzimy rozmowy o wzmocnieniach. Trwa uzgadnianie szczegółów w tym zakresie - informuje Maciej Olszewski, prezes RC Lechia Gdańsk.
Na razie biało-zielonych wzmocnił Sam Phiri. To reprezentant Zimbabwe w rugby 7, gracz formacji ataku. W Polsce nie będzie musiał się aklimatyzować, gdyż sezon 2021/22 spędził w Juvenii Kraków, dla której w ekstralidze zdobył 35 punktów.

- Myślę, że klub ma prawdziwy potencjał, aby walczyć o mistrzostwo w nadchodzącym sezonie i dam z siebie wszystko, co możliwe na boisku i poza nim, aby to się udało - obiecuje nowy nabytek Lechii.

Arka Gdynia - wraca Jakub Szymański, odszedł Anton SzaszeroArka Gdynia, który poprzedni sezon ukończyła na 7. miejscu, najwcześniej rozpoczęła przygotowania z trójmiejskich drużyn. W treningu jest już od 2 tygodni. W klubie zmiany tak w kadrze zawodniczej jak i we władzach.

Wkrótce klub powinien ogłosić, że nowym prezesem został Jakub Szymański. To zdobywca pierwszych punktów w historii RC Arki, która w tym roku obchodzi 25-lecie. Był jednocześnie pierwszym trenerem "Buldogów". W latach 1997-2002 doprowadził drużynę do trzech tytułów wicemistrzowskich oraz jednego brązowego medalu.

Przypomnij sobie sylwetkę Jakuba SzymańskiegoNajwiększym osłabieniem drużyny jest odejście Ukraińca Antona Szaszero. Łącznik ataku, a jednocześnie najlepszy snajper zespołu (165 punktów w minionym sezonie, 4. miejsce w ekstralidze) przeniósł się do mistrza Gruzji - Rugby Batumi.

Z Arka zapewne pożegnają się też rugbiści z RPA: Phillip BothaElden Shoeman.

- Phillip ma inne propozycje. Natomiast nad eldenem się zastanawiamy, bo chcielibyśmy nadal grać tak jak wiosną, gdy byli Szaszero i Dawid Banaszek, czyli bardziej potrzebny nam jest zawodnik na pozycje 10 i 15. Wrócił do nas rugbista z Zimbabwe. Zvikomborero Chirume trenował z nami zimą, ale doznał kontuzji kolana w sparingu z Rumią. Ostatnio pracował na lotnisku w Rzeszowie i grał tam w rugby w siódemkach - informuje Dariusz Komisarczuk, który pozostał pierwszym szkoleniowcem "Buldogów".

Typowanie wyników

Zyskaj +1 pkt, ale możesz też stracić -3 pkt

Zaznaczenie tej opcji podczas typowania skutkuje tym, że w przypadku trafienia rozstrzygnięcia zostanie przyznany dodatkowy 1 punkt, jednakże jeśli nie uda się poprawnie wytypować takiego spotkania zostaną odjęte aż 3 punkty.

Korzystanie z tej opcji jest nieobowiązkowe i jest dodatkowym elementem strategii pozwalającym na uzyskanie dodatkowych punktów. Sugerujemy z niej korzystać tylko w przypadku gdy jesteśmy pewni proponowanego rozstrzygnięcia, w przeciwnym wypadku możemy być narażeni na straty punktowe.

Jak typują inni?

93% 113 typowań LECHIA Gdańsk
0% 0 typowań REMIS
7% 8 typowań ARKA Gdynia

Twoje dane

Zyskaj +1 pkt, ale możesz też stracić -3 pkt

Zaznaczenie tej opcji podczas typowania skutkuje tym, że w przypadku trafienia rozstrzygnięcia zostanie przyznany dodatkowy 1 punkt, jednakże jeśli nie uda się poprawnie wytypować takiego spotkania zostaną odjęte aż 3 punkty.

Korzystanie z tej opcji jest nieobowiązkowe i jest dodatkowym elementem strategii pozwalającym na uzyskanie dodatkowych punktów. Sugerujemy z niej korzystać tylko w przypadku gdy jesteśmy pewni proponowanego rozstrzygnięcia, w przeciwnym wypadku możemy być narażeni na straty punktowe.

Jak typują inni?

99% 125 typowań OGNIWO Sopot
0% 0 typowań REMIS
1% 1 typowanie Awenta Pogoń Siedlce

Twoje dane

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Ogniwa

Awenta Pogoń Siedlce
99% OGNIWO Sopot
0% REMIS
1% Awenta Pogoń Siedlce

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Zdzislaw Werner 19 43 78.9%
2. Izabela Dymkowska 19 42 78.9%
3. Gregor Golab 19 40 78.9%
4. Stanisław Magdaleński 18 39 83.3%
5. Krzysztof Walaszek 19 39 78.9%

Tabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Orkan Sochaczew
2 OGNIWO SOPOT
3 Up Fitness Skra Warszawa
4 LECHIA GDAŃSK
5 Edach Budowlani Lublin
6 Master Pharm Łódź
7 ARKA GDYNIA
8 Juvenia Kraków
9 Awenta Pogoń Siedlce 
10 Posnania Poznań
  • Mecz o trzecie miejsce:
  • LECHIA GDAŃSK - Up Fitness Skra Warszawa 6:26 (6:6)
  • Finał:
  • OGNIWO SOPOT - Orkan Sochaczew 16:17 (10:10)

Ostatnie wyniki Ogniwa

Najbliższy mecz Lechii

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Krzysztof Walaszek 19 38 73.7%
2. J P 19 36 68.4%
3. Ewa Kamelska 19 36 68.4%
4. Barbara Werner 19 36 68.4%
5. Adam Sekuła 17 35 82.4%

Ostatnie wyniki Lechii

Up Fitness Skra Warszawa
86% LECHIA Gdańsk
0% REMIS
14% Up Fitness Skra Warszawa
Up Fitness Skra Warszawa
11 czerwca 2022, godz. 14:00
HIT
19% Up Fitness Skra Warszawa
0% REMIS
81% LECHIA Gdańsk

Najbliższy mecz Arki

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Janusz Ciopcinski 18 36 77.8%
2. Wojteks 23 18 33 72.2%
3. PIOTR Radelski 17 33 70.6%
4. Piotr Fritza 18 33 66.7%
5. Roman Sutkowski 17 32 64.7%

Relacje LIVE