"Jedynki" nie będzie?!

16 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Trwa fatalna passa Prokomu Trefl na krajowych parkietach. W niedzielę sopoccy koszykarze przegrali trzeci raz z rzędu w DBE. Wyjazdowa porażka z Atlasem Stalą Ostrów 79:81 (24:17, 23:20, 18:24, 14:20) może mistrzom Polski zamknąć drogę do pierwszego numeru rozstawienia w play off. Ba, podopieczni Tomasa Pacesasa, jeśli nie zaczną wygrywać, mogą spaść nawet na trzecią pozycję w sezonie zasadniczym.

ATLAS: Oden 22, Sroka 14, Cota 5, Kadziulis 5 (1x3), Freeman 2 oraz Szawarski 18 (1), Adams 11 (3), Hughes 2, Boykin 2, Przybyszewski 0.

PROKOM TREFL: Slanina 15 (3), Sow 15, Shakur 14 (4), Masiulis 6, Roszyk 3 (1) oraz Stanojević 14, Milicic 8 (2), Gurović 2, Serapinas 2, Dylewicz 0.

Żółto-czarni rozdawali w Ostrowie karty przez pół godziny. No może w trzeciej kwarcie już niezupełnie, ale utrzymywali jeszcze prowadzenie. Wprawdzie gospodarze po przegranej pierwszej połowie (37:47) zbliżyli się na 59:60, ale punkty Donatasa Slaniny i Jovo Stanojevica zdawały się zażegnać niebezpieczeństwo.

Ostatnie dziesięć minut Prokom Trefl rozpoczynał z prowadzeniem 65:61. Niestety, nie potrafił sobie poradzić z graczami obwodowymi rywali. Ed Cota zaliczył dziesięć asyst, w tym tę najważniejszą. Na dwie sekundy przed końcem gry dograł do Johna Odena, który ustalił końcowy rezultat, choć stał tyłem do tablicy! Rzut rozpaczy Milana Gurovica już nic nie mógł zmienić. Z kolei kilka minut wcześniej Atlas na pierwsze od inauguracyjnej kwarty prowadzenie (70:69) wyprowadziła "trójka" znanego choćby z występów w Kagerze Gdynia, Gintarasa Kadziulisa.

Przegrane z Turowem, Anwilem i Atlasem pozbawiły już mistrzów Polski pierwszego miejsca w tabeli, a i w znacznym stopniu ograniczyły szanse na zajęcie pierwsze go miejsca do play off. Wystarczy, że zespół ze Zgorzelca wygra jedno z dwóch ostatnich spotkań, a będzie nieosiągalny dla sopocian. Do tego rywala Prokom Trefl traci obecnie jeden punkt i ma gorszy bilans bezpośrednich spotkań (wygrana 66:60 i przegrana 79:88). Co gorsza żółto-czarni muszą uważać, aby nie wyprzedził ich Anwil. Na razie włocławianie tracą jeden punkt, ale też mają lepszy od naszej drużyny bilans, gdyż wygrali oba mecze (69:60 i 93:89).

Pozostałe wyniki 24. kolejki: Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec 55:74 (12:24, 21:26, 11:12, 11:12), Kotwica Kołobrzeg - AZS Koszalin 64:76 (13:26, 18:13, 20:12, 13:25), Górnik Wałbrzych - Bank BPS Basket Kwidzyn 98:93 (20:20, 23:21, 27:21, 28:31), Polonia SPEC Warszawa - Polpak Świecie 87:72 (27:14, 13:15, 19:24, 28:19), Energa Czarni Słupsk - ASCO Śląsk Wrocław (przełożony na 19.03). Pauza: Polpharma Starogard Gdański.