Koszykarze Prokomu Trefla po raz drugi lepsi od Turowa Zgorzelec

25 kwietnia 2005 (artykuł sprzed 19 lat)

Koszykarze Prokomu Trefla Sopot po raz drugi pokonali w półfinale play off Turów Zgorzelec. W niedzielę przy ul. Goyki podopieczni Eugeniusza Kijewskiego triumfowali 88:78 (19:27, 22:15, 19:20, 28:16). Kolejny mecz odbędzie się w najbliższy piątek w Zgorzelcu. Gra idzie do czterech wygranych.

PROKOM: Wójcik 21 (2x4), Masiulis 11 (2x3), Maskoliunas 6 (1x3), Jagodnik 4 (5 zbiórek), Pacesas 2 (5 zbiórek, 5 asyst) - Dylewicz 13 (2x3, 9 zbiórek), Miller 12 (5 zbiórek), Bacik 6, Nemeth 5, Ciric 4, Radojevic 4.
TURÓW: Avlijas 17 (5x3, 8 zbiórek), Szawarski 17 (4x3), Young 15 (7 zbiórek), Mollinari 13 (2x3, 6 zbiórek, 5 asyst), Machowski 4 (1x3) - Laksa 6 (5 zbiórek), Bennett 6, Łopatka, Czerwonka, Lozancic.

Mistrzowie Polski wygrali mecz, w którym przez większą część gonili wynik. O sukcesie sopocian przesądziła "dłuższa" ławka rezerwowych. Gdy Filip Dylewicz i Mark Miller z powodzeniem zastąpili słabiej dziś dysponowanych tradycyjnych liderów drużyny: Gorana Jagodnika i Tomasa Pacesasa, to goście mogli liczyć jedynie na punkty dwóch zmienników. Turów zupełnie rozsypał się, gdy w czwartej kwarcie po pięciu przewinieniach parkiet musieli opuścić Wojciech Szawarski i Charles Bennett.

Goście rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia. W porównaniu z piątkowym meczem przede wszystkim poprawili skuteczność. Szawarski, Aleksandar Avlijas i Yann Mollinari z powodzeniem rzucali nawet zza linii 6,25. Z kolei zdecydowanie mocniej zbudowany od Adama Wójcika przyjezdny center, Chris Young punktował spod kosza oraz zbierał. Całe szczęście, że popularny "Oława", w przeciwieństwie do kilku innych kolegów z wyjściowej piatki, zupełnie nie spasował. Szukał swojej szansy na odwodzie i stamtąd na ogół trafiał. To w dużej mierze dzięki Wójcikowi w pierwszej kwarcie nie doszło do zupełnego blamażu, choć ośmiopunktowa strata także chwały mistrzom nie przynosiła.

W drugiej kwarcie bardzo dobrą zmianę dał Dylewicz. To po "trójce" Filipa Prokom objął prowadzenie 30:29. Aleksandar Radojevic i przede wszystkim Miller poprawili rezultat na 36:32. Niestety, dalszego ciągu, przynajmniej przed przerwą, nie było. Tym samym pierwsza połowa została wygrana przez Turów 42:41.

W trzeciej kwarcie sopocianie szybko objęli prowadzenie 53:48. Jednak wprowadzony z ławki Maris Lakas jeszcze przedłużył nadzieje gości. Po to jego dwóch celnych rzutach Turów odzyskał przewagę (57:55), a po "trójce" Sebastiana Machowskiego było jeszcze 62:60 na jego korzyść.

W tej odsłonie jokerem w miejscowych barwach okazał się Mariusz Babcik. Rutynowany koszykarz zrobił to co do niego należało, pakując do przeciwnego kosza sześć punktów z rzędu!

Ostatnia kwarta rozpoczęła się jeszcze przy dwupunktowym prowadzeniu rywali, ale Dylewicz i Miller szybko zmienili wynik na 77:70. Mollinari zdołał odpowiedzieć jeszcze pięcioma punktami, a Avlijas na niespełna 70 sekund popisał się jeszcze jedną "trójką", zmniejszając straty do 78:81, ale był to już tylko łabędzi śpiew gości. Dobrze znany w Trójmieście trener Mariusz Karol nie miał już ludzi, których stać byłoby na wpędzenie w końcówce mistrzów Polski w kłopoty.

W drugiej parze półfinałowej Anwil Włocławek prowadzi z Polonią Warszawa 2-0. Wicemistrzowie Polski dwukrotnie zwyciężyli na własnym parkiecie 90:75 i 85:83.