Lider na kolanach !! Prokom – Lietuvos 74:61

Jakub Bork
17 grudnia 2003 (artykuł sprzed 20 lat)

W meczu dwóch najlepszych zespołów grupy F pucharu ULEB koszykarze Prokomu Trefla Sopot pokonali na własnym parkiecie po bardzo dobrym spotkaniu Lietuvos Rytas Wilno 74:61 (19:9,15:17,21:18,19:14) . Tym samym sopocianie odrobili 3 punktową stratę z pierwszego pojedynku pomiędzy tymi zespołami i awansowali na 1 miejsce w grupie.

Początek meczu był bardzo nerwowy. Wspierani dopingiem grupki kibiców z Wilna goście pudłowali z dogodnych pozycji, a w drużynie Prokomu mnożyły się straty po niecelnych podaniach. W 9 minucie po trójce Gintarasa Einikisa i celnych osobistych Gorana Jagodnika Prokom odskoczył na 10 punktów - 15:5. Ostatnie punkty tej odsłony rzutem za 3 zdobył równo z końcową syreną Dragan Marković. Warto zauważyć, iż Lietuvos oddał jedynie 3 celne rzuty z gry w pierwszej kwarcie zakończonej wynikiem 19:9 , z czego dwa z nich padły w dwóch ostatnich minutach. Nie jest to wynik jedynie nieporadności zespołu litewskiego w ataku, ale przede wszystkim znakomitej obrony sopocian, która okazała się być kluczem do późniejszego zwycięstwa.

W drugiej kwarcie mecz się wyrównał. Po trójce czarnoskórego Amerykanina Aarona Lucasa Lietuvos tracił jedynie 5 punktów (25:30). Mierzący zaledwie 184 cm rozgrywający drużyny gości prezentował bardzo efektowne wejścia pod kosz. W międzyczasie bardzo dobrą zmianę dał Andrzej Pluta trafiając trzykrotnie z dystansu. Do szatni Prokom zszedł z 8-punktową przewagą 34:26.

Początek trzeciej kwarty to koncert gry sopocian. Za trzy trafiają kolejno : Pluta , Jagodnik i ponownie Pluta, a na tablicy pojawia się wynik 43:26 dla vice-mistrzów Polski. O czas prosi trener Lietuvosu Jonas Kazlauskas. Po przerwie punkty zdobywają Jagodnik i po indywidualnej akcji Pluta. Gospodarze prowadzą różnicą 21 oczek. I kiedy wydawało się, że jest już po meczu Litwini jakby się przebudzili. Dzięki "trójkom" Lucasa i Andriusa Slezasa koszykarze z Wilna niwelują stratę do 11 punktów. Sopocianie bardzo szybko łapią 5 fauli w tej kwarcie, w rezultacie goście często wykonują rzuty wolne. Właśnie po takim zagraniu Dickey`a Simpkinsa Prokom prowadził już tylko 50:44 w 28 minucie spotkania. Na szczęście za trzy trafia Jagodnik, a kolejne punkty Filipa Dylewicza uspokajają sopockich kibiców.

Ostatnie 10 minut to mądra gra koszykarzy Prokomu, którzy po zwiększeniu przewagi wydłużali akcje. W 36 minucie po punktach Marković`a przewaga sopocian ponownie oscylowała koło 20 oczek - 69:50. Gościom udało się zmniejszyć rozmiary porażki głównie dzięki niesamowitym zagraniom wspomnianego Lucasa.

Za postawę w dzisiejszym spotkaniu należy wyróżnić cały zespół. Bardzo dobre zawody rozegrali rozgrywający Tomas Pacesas i Travis Conlan - w sumie zanotowali aż 13 asyst. Ponadto koszykarzom Prokomu udało się dzięki czujnej obronie wyeliminować centra Lietuvosu Robertasa Javtokasa, który zdobył jedynie 4 punkty. Mało widoczny był również Dickey Simpkins. Nasi zawodnicy zdominowali walkę pod tablicami (41:33), w drużynie gości najlepszy w tym elemencie był najmniejszy, ale niebywale skoczny Lucas (11 zbiórek).

Kolejny mecz drużyna Prokomu rozegra 20 grudnia w ramach Era Basket Ligi z Polonią Warbud Warszawa. W hali 100-lecia Sopotu następne spotkanie 3 stycznia 2004 roku z Anwilem Włocławek.

Punkty zdobywali :
Prokom: Jagodnik 19 (2x3pkt) , Pluta 12 (2x3), Pacesas 11 (3x3), Einikis 5 (1x3), Masiulis 2 oraz Marković 11 (3x3), Dylewicz 10, Conlan 4
Lietuvos: Lucas 23 (3x3), Siskauskas 7 (1x3), Javtokas 4, Simpkins 4, Jasaitis 2, oraz Slezas 8 (2x3), Cukinas 5, Goljovic 5 (1x3), Lukauskis 3 (1x3)

• do autora Jakuba Borka

Kto wymyslil ten skrot Lietuvos?! (lietuvos= litewski)
    Nazwa Lietuvos Rytas (tytul najwiekszego dziennika, sponsora druzyny) tlumaczy sie jako calosc: Litewski Poranek. O ile Prokom osobna nazwa, tak jak i Trefl, to Lietuvos Rutas - jest caloscia, ktorej nie wolno dzielic!!! Nie jest to ani gramatycznie porawinie, ani tez logicznie mija sie z celem. Jesli komus zalezy na gramatyce i na skrocie tak dlugiej nazwy, to po prostu wystarczy LR.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 30 5 25 2413:2653 35

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 30 kolejki

• TREFL SOPOT - King Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 93:82 (27:29, 21:20, 23:17, 22:16)
  • Dziki Warszawa - PGE Spójnia Stargard 70:67 (13:21, 22:15, 17:18, 18:13)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 126:60 (33:16, 40:15, 28:15, 25:14)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)
  • Anwil Włocławek - Arriva Polski Cukier Toruń 91:70 (20:19, 25:20, 18:13, 28:18)
  • Śląsk Wrocław - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 98:79 (28:19, 28:20, 20:22, 22:18)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 73:110 (11:33, 19:27, 26:24, 17:26)