Mistrzowie Polski polegli na Syberii

Marta
4 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Donatas Motiejunas rzucił Jenisej 17 punktów, ale gdynianie byli w Krasnojarsku bezradni. Donatas Motiejunas rzucił Jenisej 17 punktów, ale gdynianie byli w Krasnojarsku bezradni.

Koszykarze Asseco Prokomu przymierzyli niemal 6 tysięcy kilometrów, aby w syberyjskim Krasnojarsku zaliczyć pierwszą w tym roku porażkę w Lidze VTB. Gdynianie ulegli tamtejszemu Jenisiejowi aż 79:102 (22:21, 16:37, 18:26, 23:18). Mistrzowie Polski musieli sobie radzić bez trenera Tomasa Pacesasa, który z przyczyn osobistych musiał pojechać na Litwę.

JENISIEJ: Marinović 17, Baxter 14, Toporow 13, Kikanović 12, Syrowatko 10, Zajcew 10, Truszkin 8, Komarowskij 7, Nissim 5, Niesterow 3, Hukić 3, Sołowiow 0.

ASSECO PROKOM: Motiejunas 17, Blassingame 14, Lafayette 14, Hrycaniuk 10, Frasunkiewicz 6, Szczotka 6, Łapeta 4, Kuebler 2, Zamojski 2, Dmitriew 2, Seweryn 2, Sikora 0.

Pierwsze punkty w meczu zdobył Lonny Baxter, wyrównał dość szybko Adam Łapeta zaś po jednym wolnym wykorzystanym przez Baxtera było 3:2 dla Rosjan w 2 minucie gry.

W kolejnych minutach meczu nieco skuteczniejsi byli gdynianie, po dwóch wykorzystanych kontrach Piotra Szczotki mistrzowie Polski wyszli na prowadzenie 8:5 w 4 min. Jasmin Hukić zniwelował wprawdzie straty gospodarzy ale wówczas przypomniał o sobie Donatas Motiejunas doprowadzając do stanu 10:7 dla gdynian.

Gospodarze poprawili grę na tablicach, zwłaszcza atakowanej i dzięki punktom "drugiej szansy" w 8 minucie wyszli na prowadzenie 14:12. Wówczas to trener Andrzej Adamek, który w Krasnojarsku zastąpił Tomasa Pacesasa, wziął czas.

Po przerwie w grze Przemysław Frasunkiewicz trafił zza łuku i odzyskał prowadzenie dla ekipy z Polski. Do końca pierwszej kwarty trwała walka kosz za kosz. Goście po wolnym Motiejunasa po 10 minutach prowadzili 22:21.

Drugą kwartę lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy wyraźnie przyspieszyli swoją grę. Gdynianie nie nadążyli z ustawieniem się w defensywie i w 13 minucie było 33:25 dla Jenisieju. Trener gości znów poprosił o czas.

Po powrocie na parkiet Elmedin Kikanović wykorzystał akcję 2+1 i gospodarze wyszli na prowadzenie 36:25. Gdynianie nadal popełniali sporo błędów w obronie zaś w ofensywie grali zbyt schematycznie i gospodarze z łatwością rozszyfrowywali ich grę. W 16 minucie było 45:29 dla Jenisieju, dwie minuty później 52:33.

Niestety obraz gry nie zmienił się w końcówce pierwszej połowy, gdynianie nadal tylko sporadycznie zdobywali punkty i po 20 minutach było aż 58:38 dla Jenisieju.

Po 4 minutach trzeciej odsłony było 66:41 dla gospodarzy i nic nie wskazywało na to by gdynianie mogli to wysokie prowadzenie gospodarzy zniwelować. Rosjanie trafiali z wysoką skutecznością zarówno spod kosza jak i z dystansu, czasem z, wydawałoby się, trudnych pozycji. Wobec wysokiej skuteczności rywali mistrzowie Polski byli bezradni i nie mieli argumentów aby powstrzymać rozpędzonych gospodarzy.

Gospodarze byli szybsi i lepiej grali na tablicach, choć wydawało się właśnie, że to gdynianie będą mieli w tym meczu przewagę na "deskach". W 29 minucie gry było już 81:55 dla koszykarzy rosyjskich. Ostatecznie po 3 kwartach było aż 84:56 dla gospodarzy.

Na początku ostatniej odsłony prowadzenie gospodarzy osiągnęło poziom 30 "oczek". Gdynianie zdołali wreszcie przełamać nieco rywali z większa łatwością przedostawali się pod kosz rywali i w 34 minucie było 88:64 dla Rosjan.

W połowie ostatniej odsłony było 92:69 dla Jenisieju i goście musieli się ratować przed "trzypunktową porażką". Po akcji 2+1 Jerela Blassingame'a było 92:74 w 36 minucie, jednak gospodarze zostali zatrzymani jedynie na kilkadziesiąt sekund. Na nieco ponad 2 minuty przed końcem meczu, po trafieniu z faulem Kikanovicia było 97:77 a na 100 sekund przed końcem meczu setny punkt dla gospodarzy zdobył z wolnego Marinović. Ostatecznie gospodarze wygrali aż 102:79.

Jeszcze wczoraj mistrzowie Polski mieli szanse na zajęcie trzeciego miejsca w swojej grupie na półmetku sezonu zasadniczego. Po ich środowej porażce i jednoczesnym zwycięstwie Lietuvos Rytas Wilno nad Spartakiem Sankt Petersburg ich sytuacja skomplikowała się. Przypomnijmy, ze aby awansować do fazy play-off należy zając minimum 4 miejsce w grupie.

Opinie (120) 10 zablokowanych

• Go Kacapy wybijcie kupczykom ruble z głów!!!!!!!!!!!!!! (6)

• 27 15

• (3)

Zara ci sei skonczy informatyka i bedZie koniec obrażenia innych :)

• 12 14

• Tobie się skończyła.... ortografia:) (2)

• 19 8

• (1)

Nie skończyła mi się ortografia, tylko mój telefon postanowił napisać to po swojemu ....

• 6 16

• Albo mozg....

• 15 5

• tak dopinguje Sopot Trefl (1)

cóż Kalinka grana w Ergo zobowiązuje....

• 7 14

• Ciebie zobowiązała:)))))))))))))00

• 13 5

• I wygrają!

No ale treflacy-czwartacy mają zawsze więcej do napisania:)

• 17 33

• Ten przeciwnik byłby sredniakiem nawet w PLK....

• 27 13

• Niech tam zostaną!

• 24 10

• Co to za nowy twór gdynśki, ten start??? (14)