Orlen Basket Liga. Pokonali rolnicze blokady, "polegli" pod koszem Trefla Sopot

9 lutego 2024, godz. 19:30
Opinie (6)

Aaron Best poprowadził koszykarzy Trefla Sopot do zwycięstwa nad PGE Spójnią Stargard. Aaron Best poprowadził koszykarzy Trefla Sopot do zwycięstwa nad PGE Spójnią Stargard.

Trefl Sopot pokonał PGE Spójnia Stargard 88:70 (24:20, 22:15, 23:20, 19:15) w meczu otwierającym 21. kolejkę Orlen Basket Ligi. W Hali 100-lecia niepocieszeni byli zwłaszcza kibice gości, którzy nie doczekali się sukcesu, mimo że przedzierali się na spotkanie przez rolnicze blokady, w czym sekundował im klub. Gospodarzy do zwycięstwa poprowadził Kanadyjczyk Aaron Best, który zdobył 32 punkty, w tym trafiając 6 z 10 rzutów za trzy. To jego rekord w koszykarskiej karierze.

TREFL: Best 32 (6x3, 7 zb.), Varadi 14 (3x3, 7 as.), Scruggs 6 (5 zb.), Zyskowski 6 (1x3), Groselle 6 oraz Van Vliet 11 (8 zb.), Musiał 6, Witliński 4 (6 zb.), Barnes 3 (1x3) Schenk

PGE SPÓJNIA: Brown 15 (2x3, 7 as.), Simon 11 (3x3), Daniels 8 (2x3), Gruszecki 8 (1x3), Gordon 2 (6 zb.) oraz Stein 16 (1x3), Langović 6 (7 zb.), Brenk 4, Grudziński

Kibice PGE Spójni Stargard przebijali się do Hali 100-lecia Sopotu przez rolnicze blokady. Klub w mediach społecznościowych apelował o pomoc dla nich w sprawie... "wagi państwowej". Udało się. Kibice zdążyli na czas.

Z dużym animuszem rozpoczęli także koszykarze gości. Karol Gruszecki, który grał w Treflu w latach 2020-22, szybko odnalazł ulubioną "klepkę" na parkiecie i otworzył mecz "trójką". W 3. minucie po rzucie zza łuku Devona Danielsa IV było już 9:2 dla PGE Spójni.

Trefl na chwilę opanował sytuację (11:10) też po trójkach Jarosława ZyskowskiegoAarona Besta, a na dobre przejął inicjatywę pod koniec inauguracyjnej kwarty. Pierwsze 10 minut "zaksięgowano" przy 24:20 na korzyść sopocian, gdy znów punktował Best.

Sprawdź, co przed meczem obiecywał koszykarz Trefla Sopot Sprawdź, co przed meczem obiecywał koszykarz Trefla Sopot

Potem brawa skupił na sobie... Aleksander Frankowski. Koszykarz drużyny Trefla U-17 został uhonorowany przez władze miasta i klubu za zwycięstwo z reprezentacją Polski w I Światowych Igrzyskach Młodzieży Głuchych w koszykówce 3x3.

W drugiej kwarcie Trefl "pożegnał" się z rywalami przy wyniku 26:26. Sopocianie zdobyli 5 punktów z rzędu, a na przerwę zeszli z przewagą 11 punktów. Byli bowiem bardziej skuteczni od rywali (48 procent z gry). Przyjezdni preferowali rzuty za trzy (aż 16 przy 11 za 2), ale i za dwa i za trzy trafili po 5 razy.

Ponadto Trefl zdominował tablice. Żółto-czarni zebrali nawet pięć piłek na ofensywnej "desce", a w zbiórkach mieli wówczas przewagę aż 21:13. Wykorzystali nieobecność dobrze znanego w Trójmieście Adama Łapety, a także grę... faul Wesley'a Gordona.

Amerykanin do przerwy uzbierał trzy przewinienia, a trzecią kwartę otworzył i zakończył również faulem. Tym samym mecz ostatecznie zakończył na 5 sekund przed końcem 30. minuty gry. Wówczas było 69:55 dla gospodarzy.

Icon Sea Czarni Słupsk - Trefl Sopot 74:65. Przerwana zwycięska passa w derbach Icon Sea Czarni Słupsk - Trefl Sopot 74:65. Przerwana zwycięska passa w derbach

Trefl wyciągnął wnioski z ostatniej kolejki i nie zdarzyła już mu się taka wpadka jak w Słupsku. W Hali 100-lecia Sopotu już do końca widzieliśmy grę pod kontrolą podopiecznych Żana Tabaka. Nie przeszkodziło w tym nawet piąte przewinienie Geoffreya Groselle'a, który opuścił boisko przy 76:64.

Mimo to szansy nie dostał Szymon Tomczak, który po raz kolejny otrzymał sygnał, że stał się centrem numer trzy. Natomiast skurczyły się także szeregi PGE Spójni, tym razem na obwodzie, która po piątym faulu straciła Aleksa Steina.

Najlepszy koszykarz meczu - Kanadyjczyk Best zdobył 32 punkty, w tym trafił 6 z 10 rzutów za trzy, 4 z 5 za dwa oraz wszystkie sześć z wolnych. Do tego dołożył 7 zbiórek. To był jego rekord w profesjonalnej karierze.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 21 4 17 1723:1865 25

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-02-25

Wyniki 21 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Legia Warszawa (niedziela, godz. 15:30)
  • TREFL SOPOT - PGE Spójnia Stargard 88:70 (24:20, 22:15, 23:20, 19:15)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Arriva Polski Cukier Toruń 98:80 (33:19, 28:16, 22:21, 15:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 92:90 (25:21, 20:22, 17:24, 30:23)
  • Anwil Włocławek - King Szczecin 88:90 (27:17, 26:28, 12:20, 23:25)
  • Dziki Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 82:76 (24:31, 20:12, 26:15, 12:18)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Tauron GTK Gliwice 94:99 (20:26, 25:19, 11:32, 38:22)
  • Śląsk Wrocław - Polski Cukier Start Lublin 97:95 (26:22, 26:19, 26:22, 11:26, d: 8:6)

Opinie (6)

• Dobrze ze po blamażu wygrali

To był taki wstyd a do tego na paliwo wydaliśmy 140zl... Więcej nie pojadę na wyjazd ale dobrze ze w domu wygrywaja

• 6 5

• Jak mało dziś opinii. Czyżby Trefl wygrał?

• 16 0

• Zamojski tradycyjnie (2)

Tv star. Zawiesił wysoko porzeczkę Trawickiemu, Zapolskiemu czy Pastusiakowi.

• 9 0

• Kowalski i Maliszewski wczoraj pozazdrościli

Nowe zakłady chyba w nowym roku kto więcej fauli gwizdnie.
      Krwawiący Petrasek połowę meczu to kwintesencja profesjonalizmu panów w szarych bluzach.