Pierwsza wyjazdowa wygrana w Eurolidze

Krzysztof Klinkosz
3 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarze Asseco Prokomu musieli wygrać z mistrzem Niemiec, aby przedłużyć szanse na awans do TOP-16. Po niezwykle zaciątym meczu i dramatycznej końcówce, z popisowymi akcjami Qyntela Woodsa i Ronniego Burrella gdynianie pokonali EWE Baskets Oldenburg 82:80 (21:20, 15:21, 28:20, 19:18). Był to pierwszy wyjazdowy sukces podopiecznych Tomasa Pacesasa w grupie D Euroligi, choć korzystnego bilansu dwumeczu z tym rywalem nie udało się osiągnąć.

EWE BASKETS: Majstorović 11, Paulding 11, Foster 10, Carter 8, Scekić 6 - Perković 12, Bailey 11, Boumtje Boumtje 11.

ASSECO PROKOM: Woods 25, Logan 19, Sow 8, Burrell 8, Ewing 8 - Jagla 6, Hrycaniuk 4, Szczotka 2, Harrington 2, Kostrzewski 0.

Początek meczu przebiegał po myśli podopiecznych Tomasa Pacesasa, już po kilkudziesięciu sekundach prowadzili oni 4:0 po dwóch celnych rzutach Davida Logana.

Niestety, w następnych minutach gdynianie stanęli, gospodarze po rzucie Rubena Boumtje Boumtje prowadzili 9:4, a była wówczas 3 minuta. Kolejny zryw gdynian i po minucie za sprawą Adama Hrycaniuka mistrzowie Polski znów prowadzili 10:9, a po rzucie wolnym Qyntela Woodsa ich przewaga sięgnęła 5 "oczek" (14:9).

Jako, że w pierwszej kwarcie raz jedna, raz druga drużyna zdobywały punkty seriami, to za chwilę na parkiecie w Oldenburgu znów były remisy 16:16 i 18:18. W końcówce gdynianie zapewnili sobie minimalne prowadzenie po 10 minutach za sprawą rzutu wolnego Woodsa.

W drugiej kwarcie gdynianie rozpoczęli od prowadzenia, które dał im Jan Hendrik Jagla. Jednak później grający dokładniej gospodarze, wykorzystując straty Asseco Prokomu, szybko przejęli inicjatywę. W 13. minucie po rzucie Milana Majstorovicia EWE Baskets prowadziło 29:23, dwie minuty później było już 32:24, również po punktach Majstorovicia.

Dopiero po drugim czasie wziętym przez trenera Pacesasa, drużyna z Gdyni zaczęła wypełniać jego wskazówki, a głównie dzięki punktom Logana - m.in. dwom "trójkom" - gdynianie zniwelowali dzielącą ich od gospodarzy różnicę punktową. W 20 minucie gospodarze prowadzili już tylko 39:36, jednak przed przerwą nieco powiększyli swoje prowadzenie (41:36).

Mistrzowie Niemiec prowadzili jeszcze do 23 minuty (47:46), minutę później po trafieniu Pape Sowa o punkt lepsi byli mistrzowie Polski. Prowadzenie zmieniało się niemalże po każdej akcji, dopiero w końcówce kwarty dzięki nieco skuteczniejszej grze, przewaga Asseco Prokomu zrobiła się nieco bardziej wyraźniejsza (64:59). Niestety, tuż przed końcem trzeciej kwarty gdynianie stracili część z tego dorobku (64:61).

Początek ostatniej odsłony gospodarze wygrali 5:0. Za chwilę jednak Daniel Ewing wyrównał stan rywalizacji, a Woods dzięki kolejnym czterem punktom z rzędu doprowadził do wyniku 70:66 dla Asseco Prokomu.

Kolejne kilkadziesiąt sekund to znów 5 punktów zdobytych przez niemiecki zespół przy zerowym dorobku mistrzów Polski. Obydwie drużyny niczym bokserzy w ostatniej rundzie zasypywali się ciosami mając nadzieję, że każdy kolejny będzie decydującym. Gdynianie w 36. minucie po wolnych Burrella prowadzili 77:73, później jednak znów Majstorović do spółki z Pouldingiem odebrali gościom prowadzenie.

W trakcie przerw w grze, trener Pacesas przypominał swoim graczom, że mają jeszcze "rezerwę" fauli, które nie grożą wolnymi. Zrobili z tego użytek. Po jednym z fauli, kiedy EWE Bastkets wprowadzało piłkę z boku przechwycił ją w efektowny sposób Burrell i popędził pod kosz gospodarzy. Tam sfaulowany został przez Majstorovicia, a na linii rzutów wolnych gdynianin nie pomylił się (79:78 dla Asseco Prokomu).

Piłkę mieli w posiadaniu gospodarze, jednak ich akcje kapitalnym blokiem przerwał Woods i wspólnie z Burrellem pobiegli do kontry. Pod koszem Woods oddał piłkę koledze a ten zdobył kolejne punkty (81:78).

Kolejna akcja gospodarzy została przerwana faulem, a 2 wolne wykorzystał Jekel Foster (81:80). Gdynianie niestety nie zakończyli swojej akcji celnym rzutem, ale na 7 sekund przed końcem jednego z dwóch wolnych wykorzystał Ewing.

W ostatnich sekundach meczu gdynianie nie pozwolili rywalom na oddanie rzutu z dobrej pozycji i odnieśli ostatecznie drugie zwycięstwo w bieżącym sezonie Euroligi, a pierwsze wyjazdowe. Do pełni szczęścia zabrakło korzystniejszego bilansu w dwumeczu, bo spotkanie w Gdyni nasza drużyna przegrała 81:87. Ten współczynnik będzie decydować na koniec przy równej liczbie punktów.

Pozostałe mecze szóstej kolejki Grupy D Euroligi: Panathinaikos Ateny - AJ Mediolan 80:68 (27:12, 17:20, 19:16, 17:20), Real Madryt - Chimki Moskwa 70:59 (12:13, 19:15, 19:17, 20:14).

za chwile 2 kwarta.

wpierwszej szli prawie punkt za punkt oprocz ostatnich minut kiedy niemcy odskoczyli na kilka pkt

• 7 7

• 22 min. 45:39

na remis po 56
    2 min do konca 3 kwarty

• 2 4

• 64:60 po 3 kwartach

• 2 3

• 2 min do konca
    prowadzimy jednym punktem
    przerwa dla packa

• 2 3

• 1 min do konca
    78:77 dla niemcow

• 2 3

• (1)

juz przegrywamy jednym;]

• 4 5

• przegrywamy ??? chory ty jesteś czy co??? Trefl Sopot przecież dzisiaj nie gra.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 30 5 25 2413:2653 35

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 30 kolejki

• TREFL SOPOT - King Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 93:82 (27:29, 21:20, 23:17, 22:16)
  • Dziki Warszawa - PGE Spójnia Stargard 70:67 (13:21, 22:15, 17:18, 18:13)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 126:60 (33:16, 40:15, 28:15, 25:14)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)
  • Anwil Włocławek - Arriva Polski Cukier Toruń 91:70 (20:19, 25:20, 18:13, 28:18)
  • Śląsk Wrocław - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 98:79 (28:19, 28:20, 20:22, 22:18)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 73:110 (11:33, 19:27, 26:24, 17:26)