Pierwsze zwycięstwo nad koszykarzami z Vitorii

Marta
1 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Ani w czasach sopockich, ani w gdyńskich, mistrzom Polski nie udało się wygrać z koszykarzami z Vitorii. Historyczne zwycięstwo przyszło w najbardziej pożądanym czasie. Asseco Prokom wygrywając z Caja Laboral 81:75 (20:24, 14:15, 21:17, 26:19) zrównało się punktami z Hiszpanami i nadal ma szanse na wyjście z grupy. Szkoda tylko, że nie udało się uzyskać lepszego bilansu dwumeczu, bo i to było blisko.

CAJA LABORAL:Barac 25, San Emeterio 13, haislip 7, Huertas 6, Logan 4 - Teletović 13, Oleson 5, Ribas 2, Bjelica 0.

ASSECO PROKOM: Ewing 13, Łapeta 11 Jagla 9, Szczotka 2, Eldridge 0 - Varda 16, Giddens 9, Widenow 9, Burrell 8, Wilks 4, Hrycaniuk 0.

Po stracie Courtneya Eldridge'a David Logan otworzył wynik spotkania. W sumie jednak reprezentant Polski i krzywdy swojemu byłemu klubowi nie zrobił. Przez niemal 24 minuty gry zdobył tylko 4 punkty, trafił dwa rzuty na 7 prób z gry i miał zaledwie jedną asystę.

Wprawdzie Adam Łapeta wykorzystał akcję 2+1 jednak gospodarze odpowiedzieli na 4:3. Później gdynianie za sprawą m.in. "trójki" Daniela Ewinga i kolejnych punktów Łapety prowadzili w 5 min. 10:8.

Niestety w ciągu minuty gdynianie stracili 6 punktów a nie zdobyli żadnego. Gospodarze wyszli na prowadzenie 14:10 i trener Tomas Pacesas musiał wziąć czas.

Mistrzom Polski udało się powstrzymać ofensywę gospodarzy. Po punktach Ratko Vardy w ósmej minucie było tylko 18:16 dla gospodarzy. Niestety w kolejnych akcjach znów skuteczniejsi byli gospodarze i w 10 minucie wyszli na prowadzenie 24:18. W końcówce kwarty punkty dla gości zdobył Ronnie Burrell i po 10 minutach gospodarze wygrywali 24:20.

Drugą odsłonę obydwa zespoły rozpoczęły dość nieskutecznie, solidarnie zdobyły po 2 punkty i w 12 minucie było 26:22 dla Caja Laboral.

Później za trzy punkty trafił Varda doprowadzając do stanu 28:25 dla gospodarzy, później po przechwycie Jana Hendrika Jagli i punktach Filipa Widenowa było już tylko 28:27 dla Hiszpanów.

Gospodarze odpowiedzieli punktami Mirzy Teletovicia ale kolejną "trójkę" trafili goście, tym razem Jagla i doprowadzili do remisu 30:30 w 15 minucie meczu.

Niemiec chciał spróbować szczęścia zza łuku po raz kolejny, jednak nie trafił, później na taki sam rzut zdecydował się Widenow, również bez efektu. wreszcie Jagla zdobył punkty z półdystansu i gdynianie odzyskali prowadzenie (32:30).

Hiszpanie odzyskali prowadzenie w 18 minucie po wolnych Huertasa (35:34). Minutę później rozgrywający Caja Laboral zdobył punkty z gry i gospodarze prowadzili już 37:34.

Niestety końcówka pierwszej połowy w wykonaniu mistrzów Polski była słabsza. Varda "złapał" już trzeci faul natomiast nie trafiali Jagla i Ewing. Gospodarze za sprawą Teletovicia wyszli na prowadzenie 39:34 i takim wynikiem zakończyła się pierwsza część meczu.

W pierwszej połowie 11 punktów dla Asseco Prokomu zdobył Varda po 7 natomiast Jagla i Łapeta. Dla ekipy Caja Laboral 9 punktów zdobył Teletović zaś 8 Stanko Barac.

Po przerwie nadal punkty zdobywali gospodarze, w 22 minucie po "trójce" Fernando San Emeterio było już 45:34 dla zespołu z Hiszpanii.

Później jednak serię skutecznych rzutów zaliczyli goście i po trafieniu Widenowa w 25 minucie Asseco Prokom zniwelował większość strat, było 45:43 dla mistrzów Hiszpanii.

Minutę później po zbiórce Bułgara z własnej tablicy piłkę otrzymał Burrell i trafił doprowadzając do stanu 47:47. Kolejne punkty amerykańskiego gracza dały gdynianom prowadzenie 49:47.

Hiszpanie na chwilę odzyskali prowadzenie ale szybko sprawę wyjaśnił niezastąpiony w tym sezonie w gdyńskiej ekipie Varda. Po jego rzucie zza linii 6,75 Asseco Prokom znów prowadziło 52:50 w 28 min.

Niestety w końcówce trzeciej kwarty gdynianie znów zgubili koncentrację i pozwolili gospodarzom na odzyskanie prowadzenia (56:52) w ostatnich sekundach 3 kwarty Ewing wykorzystał trzypunktową akcję i doprowadził do stanu 56:55 dla gospodarzy.

Na początku ostatniej kwarty główną rolę w zespole z Polski odegrał J.R. Giddens, po jego 4 punktach z rzędu gdynianie wyszli na prowadzenie 59:56. Barac zniwelował straty na 59:58 ale punktami odpowiedzieli Ewing i Jagla i w 34 minucie było 64:58 dla gości.

W połowie ostatniej kwarty Łapeta zablokował Baraca, piłkę przejęli gdynianie, trafiła ona do Giddensa jednak Amerykanin tym razem nie trafił. W odpowiedzi spudłował też Logan. Tymczasem po zbiórce Wilksa za 3 punkty trafił Widenow (67:60 dla Asseco Prokomu).

Gospodarze zbliżyli się na 67:63, jednak kolejnymi punktami powstrzymali ich Łapeta i Wilks, który był ostatnio w Gdyni na cenzurowanym. W 37 minucie Widenow trafił 2 wolne (3:65) a w bardzo ważnym momencie na linii rzutów wolnych dwa razy pomylił się Teletović!

W następnej akcji Huertas sfaulował Wilksa a ten odzyskiwał zaufanie trenera jak mógł najlepiej - trafiając dwa wolne (75:65 dla Asseco Prokomu w 38 min.)

Gospodarze "szarpnęłi" jeszcze raz, Brad Oleson trafił za 3 i aby nikt z hiszpańskiej ekipy nie poszedł za ciosem trener Pacesas wziął czas.

W 39 min. Giddens trafił na 77:68 jednak gospodarze wykorzystując m.in. stratę Piotr Szczotki zdołali doprowadzić do stanu 77:73 dla gdynian na początku ostatniej minuty meczu.

Gospodarze zaczęli szybko faulować będących w posiadaniu piki gdynian, ta taktyka nie zdała się jednak na nic. Najpierw Ewing, a później Varda wykorzystali po dwa rzuty wolne i gdynianie wyszli na prowadzenie 81:73. Caja Laboral odpowiedziała punktami Baraca. Tym samym gdynianie odnieśli pierwsze zwycięstwo nad tym hiszpańskim zespołem, ale nie odrobili strat z pierwszego meczu, który u siebie przegrali 73:80.

Zwycięstwo na pewno cieszy koszykarzy i fanów gdyńskiej drużyny, ale nadal mistrzowie Polski mają kłopoty na rozegraniu. Przyzwoicie zagrał Ewing, jednak zaledwie w końcówce zapunktował Wilks, który w całym spotkaniu tylko raz na 5 prób trafił z gry i nie miał żadnej asysty. Po dwóch przyzwoitych meczach na arenie międzynarodowej zawiódł Eldridge. On z kolei nie zdobył żadnego punktu, nie miał żadnej asysty ani tym bardziej zbiórki i zanotował 3 straty.

W innym środowym meczu Grupy A Euroligi Chimki Moskiewski Region - Partizan Belgrad 92:65 (26:13, 24:24, 19:14, 23:14).

• 9 1

• Mam nadzieję że ze złości narobiłeś w gacie !!!!

• Jest

Taka sama jak nasz donuś, co przewidział, że bedzie u nas druga Irlandia, drogi na euro, szybka kolej na euro i lekarze, co zarabiają mnóstwo kasy. Niektorym nawet sie udało -, a że inni na tym stracili, to pikuś. Brawo PO i jej świetlany sopocki elektorat. Teraz znowu zagłosuja na karnosia, bo donus dla ratowania tego pajaca zapisał sie z powrotem do partii, a szefowi nie odmawia się.

• 4 12

• Ciekawe kto ostatnio dał mu plusy?

• 2 2

• I się frustracie pomyliłeś! (1)

Brawo Prokom!Może jednak rzeczywiiście Brown takie kwasy robił,że wylanie go poprawiło atmosferę...

• 11 3

• Trefl

A jutro komunikat, że gra w trefelku i znowu sopoćkowo zacznie się napinać - mam nadzieję, że w końcu pęknie.

• no pewnie negujcie

skoro Waszego zespołu nie stać na Euroligę to lepiej tkwiąc w zgorzknieniu budować antagonizmy.....w końcu Kowno czy Vitoria to miejsca bliskie, bliższe każdemu z Sopotu czy Gdańska niż Gdynia...

• 11 8

• wygrywamy:))

tak trzymać APG!!!!!!

• 27 6

• piękna gra, zaangażowanie

na to czekamy... od dawna, let's go Prokom, let's go!

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 30 5 25 2413:2653 35

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 30 kolejki

• TREFL SOPOT - King Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 93:82 (27:29, 21:20, 23:17, 22:16)
  • Dziki Warszawa - PGE Spójnia Stargard 70:67 (13:21, 22:15, 17:18, 18:13)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 126:60 (33:16, 40:15, 28:15, 25:14)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)
  • Anwil Włocławek - Arriva Polski Cukier Toruń 91:70 (20:19, 25:20, 18:13, 28:18)
  • Śląsk Wrocław - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 98:79 (28:19, 28:20, 20:22, 22:18)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 73:110 (11:33, 19:27, 26:24, 17:26)