Pierwszy w historii medal dla Polpharmy

Krzysztof Klinkosz
28 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Trzeci mecz o brąz koszykarzy był niezwykle zacięty, trzymał w napięciu do ostatnich sekund. Starogardzianie wykorzystali atut własnej hali i po raz pierwszy w historii klubu stanęli na podium mistrzostw Polski, gdyż w końcówce meczu nie dali się dojść kontratakującym sopocianom. Polpharma pokonała Trefl Sopot 71:67 (14:16, 22;14, 19:17, 16:20) i play-off rozstrzygnęła na swoją korzyść 2-1. W sobotę o czwarte zwycięstwo, równoznaczne ze zdobycie złota walczyć będzie Asseco Prokom. Początek meczu we Włocławku o godzinie 20.15.

POLPHARMA: Majewski 23, Mirković 21, Weeden 7, Ochońko 6, Okafor 4 - Wiśniewski 7, Dąbrowski 3, Rabe 0.

TREFL: Kinnard 18, Stefanski 9, Hawkins 7, Kitzinger 6, Kowalczuk 2 - Kadziulis 21, Hlebowicki 2, Ratajczak 2, Malesa 0.

Gospodarze rozpoczęli od prowadzenie 3:0 po rzucie za 3 punkty Łukasza Majewskiego Trefl zagrał na początku spotkania zbyt nerwowo, popełniając proste błędy techniczne, mimo, że goście lepiej zbierali piłki zwłaszcza z bronionej tablicy, długo nie mogli trafić do kosza.

Wreszcie w 3 minucie trafił Lewrance Kinnard a za chwilę Iwo Kitzinger i było 4:3 dla Trefla.

W połowie kwarty po trafieniu Marcina Stefańskiego było 6:3 dla Trefla. Obydwie drużyny miały wyraźne problemy ze skutecznością stąd do 7 minuty koszykarze ze Starogardu i z Sopotu zdobyli w sumie 10 punktów.

Kinnard w 8 minucie zdobył punkty na 10:6 dla gości ale szybko kolejne dwie "trójki" zdobył Majewski i gospodarze w 9 min. wyszli na prowadzenie 12:10. W końcówce kwarty sopocianie wyrównali za sprawą Cliffa Hawkinsa a później punkty na 16:14 po pierwszej części gry zdobył Kinnard.

Na początku drugiej odsłony żadna z ekip nie poprawiła słabej skuteczności rzutowej. Sopocianie odrzucili graczy Polpharmy daleko od kosza aż ci wreszcie w 14 minucie gry trafili za trzy (17:16), momentalnie jednak takim samym rzutem odpowiedział Gintaras Kadziulis i było 19:17 dla Trefla.

Litwin był główną postacią również kolejnych akcji sopocian, po jego punktach w 15 minucie było 24:21 dla gości. Wówczas Majewski trafił czwartą trójkę z rzędu i doprowadził do remisu (24:24). Goście w kolejnych minutach odskoczyli znów na kilka punktów (28:24) ale zespół Polpharmy szybko ich doszedł a w 17 minucie po wolnych Majewskiego było 29:28 dla gospodarzy.

Na 56 sekund przed końcem pierwszej połowy punkty zdobył Uroś Mirković i było 33:28 dla Polpharmy, nie pomógł czas wzięty przez trenera sopocian. Po wznowieniu gry sopocianie ponownie nie upilnowali Majewskiego, który zdobył punkty na 36:28.

W ostatniej akcji pierwszej połowy piłkę wywalczyli sopocianie a Łukasz Ratajczak spod kosza zdobył punkty dla Trefla. Po pierwszej połowie było 36:30 dla gospodarzy.

W pierwszych 20 minutach 19 punktów dla gospodarzy zdobył Majewski, 11 Mirković, dla gości 10 punktów miał na swoim koncie Kadziulis. Sopocianie byli lepsi na tablicach (22:16) ale zespół Polpharmy grał z ponad 40-procentową skutecznością rzutów za 3 punkty.

Bardzo mocne otwarcie drugiej połowy zafundowali sobie gracze ze Starogardu Gdańskiego, najpierw 3 punkty zdobył Tomasz Ochońko później poprawił jeszcze Mirković i w 22 minucie było 41:30 dla gospodarzy.

Momentami nieźle grający w pierwszej połowie w defensywie sopocianie zupełnie pogubili się pod własnym koszem, pozwalając rywalom na bardzo łatwe wejścia pod kosz. W 25 minucie było 48:34 dla gospodarzy, później jednak mecz niepotrzebnie się zaostrzył, mnożyły się złośliwe, niesportowe faule a na placu gry niemal nie doszło do rękoczynów.

Sopocianie w 26 minucie znów zmniejszyli straty do rozmiarów jednocyfrowych, po "trójce" Hawkinsa było 48:39 dla gospodarzy.

Nerwową sytuację lepiej znieśli sopocianie i to oni zaczęli gonić gospodarzy, 6 punktów z rzędu zdobył Kinnard i w 27 min. było 49:45 dla Polpharmy.

Wolnym odpowiedział Patrick Okafor lecz w kolejnej akcji nie pomylił się Kadziulis i było już tylko 50:47 dla starogardzian. Końcówka trzeciej kwarty to jednak znów skuteczniejsza gra Polpharmy a wynik na 55:47 po 30 minutach ustalił rzutem za 3 Tony Weeden.

W 33 minucie obydwa zespoły znów dzieliła różnica zaledwie 4 "oczek" po tym jak trafiali Kinnard i Kadziulis (55:51), "trójką" odpowiedział Weeden a niesportowy faul odgwizdano Kitzingerowi, na placu gry znów zawrzało i sędzia musiał odprowadzić sopockiego gracza na ławkę rezerwowych. Z kolei ryczącą starogardzką publiczność uspokajał Majewski.

Po rzucie Mirkovicia bylo 61:53 dla gospodarzy, ale późnej dwie udane akcje zaliczył Kinnard i było 61:55 w 36 minucie gry.

Na 205 sekund przed końcem gry za 5 przewinień "spadł" najskuteczniejszy w Polpharmie Łukasz Majewski a trener gości poprosił o czas.

Na niespełna 3 minuty przed końcem gry Łukasz Wiśniewski trafił na 63:58, sopocianie nie potrafili zebrać piłki po kilku nieudanych próbach gospodarzy a Wiśniewskiemu piłka najpierw wypadła z rąk, za chwilę kolejne punkty dla Polpharmy zdobył Mirković 65:60.

Stefański zmniejszył straty Trefla na 62:65, w odpowiedzi trafił Wiśniewski (67:62 dla gospodarzy) ale akcję 2+1 wykorzystał Kadziulis, który szukał faulu pod koszem i na 80 sek. przed końcem meczu było 67:65 dla Polpharmy.

Litwin za moment wyrównał na 67:67 a na zegarze pozostało 55 sekund czasu gry. W kolejnej akcji faulowany był Dąbrowski, jednak gracz Polpharmy wykorzystał tylko 1 wolnego, piłkę zebrał jednak Weeden, niski gracz ekipy ze Starogardu zebrał piłkę mimo asysty wyższych sopocian, został sfaulowany i też wykorzystał 1 wolnego (69:67).

Piłkę wyprowadzali sopocianie, ale nie zdobyli punktów, w zamieszaniu pod koszem gospodarzy sfaulowany został Okafor i Nigeryjczyk wykorzystał dwa wolne (71:67).

Mimo, że sopocianie usilnie starali się zniwelować straty w ostatnich sekundach, to jednak mimo 4 czy 5 oddanych rzutów nie trafili ani razu. Czas uciekał i po ostatniej syrenie halę w Starogardzie ogarnął szał radości.