Horror w Starogardzie Gdańskim

Krzysztof Klinkosz
22 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Dwóch dogrywek potrzebowali koszykarze Trefla i Polpharmy, aby wyłonić zwycięzcę pierwszego meczu o brązowy medal PLK. Mimo, że sopocianie prowadzili już 15 punktami, ostatecznie przegrali w Starogardzie Gdańskim z Kociewskimi Diabłami 85:95 (24;22, 20:13, 14:18, 15:20, 9:9, 3:13). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego pojedynku. Mecz numer dwa w rywalizacji do dwóch wygranych odbędzie się w Hali 100-lecia 25 maja o godzinie 18.00.

POLPHARMA: Majewski 18, Weeden 17, Mirković 16, Wiśniewski 15, Okafor 11 - Dąbrowski 10, Ochońko 8.

TREFL: Stefański 19, Kuzminskas 15, Kinnard 11, Kitzinger 10, Hawkins 5 - Hlebowicki 18, Kadziulis 7, Malesa 0.

Sopocianie już z Saulisem Kuzminskasem w składzie, który wrócił po kontuzji i od razu gra w pierwszej piątce. Pierwsze punkty zdobył Cliff Hawkins a po rzucie Lewrance'a Kinnarda w 3 minucie było już 8:2 dla Trefla.

Sopocianie wyszli już nawet na prowadzenie 10:2, ale dystans zniwelował nieco w 5 min. Łukasz Majewski trafiając "trójkę" (5:10). Kolejna "trójka" Majewskiego sprawiła, że sopocianie wygrywali już tylko 2 punktami 10:8.

Od czego jest jednak Kinnard w zespole sopockim. Amerykanin "obudził" swoich kolegów i po kilkudziesięciu sekundach chaotycznej i nieskutecznej gry Trefl znów zaczął zdobywać punkty.

W 7 minucie sopocianie prowadzili już 15:8 ale pod koniec kwarty znów oddali inicjatywę gospodarzom. Pierwsze 10 minut ostatecznie zakończyło się prowadzeniem Trefla 24:22.

Po wznowieniu gry do remisu doprowadził Uroś Mirković później nastąpił okres brzydkiej, niedokładnej gry jednej i drugiej ekipy, wreszcie w 13 min. prowadzenie dla sopocian odzyskał Michał Hlebowicki 26:24.

Sopocianie znów przejęli inicjatywę w 15 minucie po rzucie Hawkinsa było 32:25 dla Trefla. Gospodarze zniwelowali nieco straty starając się głównie trafiać z dystansu. W 16 minucie było 32:28 dla gości.

W następnej akcji atakujący kosz gospodarzy Marcin Stefański zderzył się z Patrickiem Okaforem i upadł na parkiet trzymając się za twarz. Długo nie wstawał z parkietu i dopiero po kilkudziesięciu sekundach usiadł na ławkę odprowadzany przez kolegów z zespołu

Starogardzianie nieco odrobili dystans po 4 punktach z rzędu Tony'ego Weedena ale niemal natychmiast punktami odpowiedział Kuzminskas i było 39:34 dla Trefla.

Później trafił jeszcze Gintaras Kadziulis a równo z ostatnią syreną spod kosza trafił Hlebowicki i to w sytuacji, gdy gospodarze wyprowadzali piłkę z boku. Po 20 minutach Trefl prowadził w Starogardzie 44:35.

W pierwszej połowie po 10 punktów dla Trefla zdobyli Kuzminskas i Kinnard, dla Polpharmy 11 "oczek" zdobył Weeden, a 10 Mirković.

No początku drugiej połowy meczu obydwa zespoły dały popis nieskuteczności dopiero w 23 minucie pierwsze punkty w drugiej połowie zdobył Stefański (46:35 dla Trefla). Za chwilę punkty spod kosza zdobył Kuzminskas i sopocianie wyszli na najwyższe w meczu prowadzenie 48:35. Szkoleniowiec Polpharmy poprosił wówczas o przerwę.

Przerwa na żądanie nieco pomogła gospodarzom, którzy za sprawą dwóch trójek Piotra Dąbrowskiego zniwelowali straty do poziomu 8 punktów (45:53 w 27 min.)

Po dwóch trójkach Dąbrowski dołożył jeszcze punkty z półdystansu i było 53:47 dla Trefla, sopocianie odpowiedzieli punktami Hlebowickiego ale niemal równo z syreną końcową akcje 2+1 wykorzystał Łukasz Wiśniewski i po 30 minutach meczu było 58:53 dla Trefla.

W 32 minucie pierwsze punkty w meczu zdobył Okafor i było już tylko 60:58 dla Trefla, na punkty Nigeryjczyka odpowiedział Stefański a później wolnego trafił Kadziulis i było 63:58 dla sopocian w 33 min.

Gospodarze zaczęli seriami trafiać z dystansu po trójkowych rzutach Ochońki i Majewskiego było jedynie 65:64 dla Trefla w 35 min. gry.

Pogoń gospodarzy przyniosła efekt w 37 minucie kiedy to Okafor trafił spod kosza i gospodarze wyszli na pierwsze prowadzenie w meczu 68:67, później wyrównał Kuzminskas po rzucie wolnym a inny Litwin Gintaras Kadziulis odzyskał prowadzenie dla sopocian (73:72).

W ostatnich sekundach spotkania jeden rzut wolny wykorzystał Weeden. Sopcianie nie odpowiedzieli punktami i w Starogardzie Gdanskim potrzebna była dogrywka!

Pierwsze punkty w dogrywce zdobył Kadziulis i były to od razu trzy punkty. Sopocianie prowadzili niemal przez całą dogrywkę, w końcówce gospodarze doszli ich na 81:80, jeden rzut wolny z dwóch wykorzystał Kitzinger a na 1 sekundę przed końcem dogrywki do remisu (82:82) doprowadził Wiśniewski. W Starogardzie dojdzie więc do drugiej dogrywki.

Druga dogrywka toczyła się ze wskazaniem na gospodarzy, po trójce Majewskiego i wolnych Okafora prowadzili oni już 89:84 na 102 sekundy przed końcem doliczonego czasu. Ostatecznie Polpharma wygrała pierwszy mecz o brąz 95:85.