Trefl w Final Four Pucharu Polski

Sime Spralja był najskuteczniejszym graczem Trefla we Włocławku. Czy dobrą dyspozycję podtrzyma w Koszalinie podczas turnieju final four Pucharu Polski? fot. Monika Goldszmidt-Czarniak / Trojmiasto.pl

Koszykarze Trefla w środowy wieczór zapewnili sobie awans do turnieju Final Four Pucharu Polski. Wicemistrzowie Polski i obrońcy PP wygrali na wyjeździe z Anwilem Włocławek 79:72 (21:18, 25:15, 14:24, 19:15). Sopocianie zaimponowali skutecznością zza łuku (13 celnych prób w meczu) i zrehabilitowali się za przykrą porażkę w ostatnią niedzielę z Energą Czarnymi. W sobotę w Koszalinie o finał PP zagrają z PGE Turowem Zgorzelec.

ANWIL: Weeden 14 (2x3), Hajrić 13 (7 zb.), Szubarga 11 (6 as.), Boykin 6 (2x3), Frasunkiewicz 0 - Jovanović 10, Łapeta 9, Sokołowski 5 (7 zb.), Vasojević 2, Ginyard 2.

TREFL: Dylewicz 16 (4x3, 6 zb.), Waczyński 14 (3x3), Michalak 5, Harrington 4, Looby 2 - Spralja 24 (4x3, 7 zb.), Turner 10 (7 as.), Dąbrowski 4, Brembly 0.

Po meczu ze słupszczanami trener Mariusz Niedbalski zapewniał, że gorszego spotkania jego podopieczni już nie zagrają. Okazuje się, że miał stuprocentową rację. Żółto-czarni przeżyli prawdziwy renesans formy w zaledwie 3 dni. Pokonali zawsze groźny u siebie Anwil. Z kolei włocławianie w ciągu kilkudziesięciu godzin doznali dwóch porażek z drużynami z Trójmiasta, ale to oczywiście nie nasz problem.

Zaczęło się lepiej dla zespołu z Kujaw, który objął prowadzenie 4:0, później Trefl odpowiedział na 6:6 i wyszedł na prowadzenie 9:6. Przez większość czasu w pierwszej połowie meczu wydarzenia na parkiecie toczyły się według podobnego scenariusza. Raz Anwil, raz Trefl wychodził na prowadzenie, jednak nie było ono nigdy wyższe niż 4 punkty.

W 16. minucie gry było 32:30 dla Trefla. Sopocianie prowadzili, mimo że wyraźnie przegrywali walkę na tablicach (5:10), mieli słabą skuteczność za 2 (tylko 40 procent), ale za to aż siedmiokrotnie trafiali w tym czasie zza łuku i mogli tez liczyć na swojego kapitana. Filip Dylewicz miał już wówczas na koncie 13 punktów i 4 zbiórki. Jeszcze w 17. minucie było 34:33 dla Trefla, ale ostatnie 154 sekundy pierwszej połowy wicemistrzowie Polski wygrali aż 12:0 - sam tylko Sime Spralja zdobył wówczas 7 "oczek".

Na przerwę sopocianie schodzili prowadząc 46:33. Tuż po wznowieniu gry Frank Turner trafił na 48:33 i było to najwyższe prowadzenie Trefla w meczu. Włocławianie mimo wyraźnej straty nie zamierzali wcale poddawać meczu. Poprawili obronę oraz skuteczność i z powodzeniem zaczęli gonić gości. W końcówce trzeciej kwarty Adam Łapeta dwa razy niwelował straty do 1 punktu (53:54 i 57:58). Anwilowi nie starczyło jednak sił na przełamanie gości. W ostatnich sekundach trzeciej kwarty Turner ustalił wynik po 30 minutach na 60:57 dla Trefla.

Ostatnią kwartę żółto-czarni otworzyli serią 7:0, która "ostudziła" apetyty gospodarzy. Sopocianie nie pozwalali Anwilowi na zbyt wiele, na ich akcje skutecznie odpowiadali i kontrolowali tym samym wynik. Na 3 minuty przed końcem meczu Sprajla trafił zza łuku i było 77:63 dla sopocian. W końcówce włocławianom udało się jedynie nieco tylko zmniejszyć straty.

W sobotnim półfinale, który rozegrany zostanie w Koszalinie, Trefl zmierzy się z PGE Turowem Zgorzelec.