Rekordowe zwycięstwo w Słupsku

Łukasz Borkowski
1 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarze Asseco Prokomu najkrótszą drogą przebili się do półfinałów play-off. Co ciekawe wygranie pojedynku w Słupsku przyszło mistrzom Polski znacznie łatwiej niż odniesienie dwóch poprzednich zwycięstw przed własną publicznością. Dzisiaj mistrzowie Polski rozgromili Energę Czarnych 111:65 (14:22, 33:20, 35:13, 29:10), mimo że przegrali inauguracyjną kwartę

.

ENERGA CZARNI: Cesnauskis 20, Daniels 15, Leończyk 12, Booker 6, Harris 6, Sulowski 3, Przybyszewski 2, Przyborowski 1, Żurawski 0, Pabian 0.

ASSECO PROKOM: Ewing 27, Zamojski 22, Logan 16, Woods 12, Varda 8, Jagla 7, Hrycaniuk 5, Burrell 5, Kostrzewski 3, Harrington 2, Łapeta 2, Szczotka 2.

Czarni zaczęli od mocnego uderzenia, prowadząc po kilku minutach 8:0, między innymi po akcjach Mantasa Cesnauskisa i Jacka Sulowskiego.

Trener Tomas Pacesas szybko zareagował, wprowadzając na plac gry trzech rezerwowych: Daniela Ewinga, Adama Hrycaniuka i Ronniego Burrella. Ten pierwszy od razu po wejściu wymusił faul, po czym trafił dwa osobiste. Chwilę później Amerykanin cieszył się z rzutu za trzy punkty.

Mimo to, gospodarzę włączyli "wyższy bieg" i zwiększyli przewagę nad gdynianami do 11 punktów. Dopiero w końcówce dzięki skuteczności Ratko Vardy i Przemysława Zamojskiego Asseco Prokom częściowo zniwelowało straty.

W drugiej kwarcie popis rozpoczął Zamojski. Gdynian zdobył 6 punktów, a jego drużyna zmniejszyła dystans do gospodarzy. Kolejne minuty, to znów dobra gra Zamojskiego. 24-letni obrońca powiększył swój dorobek do 16 punktów w niecałe 10 minut. Asseco Prokom prowadziło po raz pierwszy tego wieczora 38:36. Warto też pochwalić Ewing, który do przerwy zdobył 14 "oczek".

Trzecia odsłona spotkania to znakomita gra Qyntela Woodsa. Skrzydłowy najpierw popisał się rzutem za trzy punkty, następnie trzema akcjami dwupunktowymi z rzędu. W przedostatniej części spotkania Asseco zdemolowało drużynę gospodarzy. Prowadzenie mistrzów Polski po 30 minutach gry wynosiło 82:55.

Czwarta część meczu wiele nie zmieniła. Wciąż trwał napór gdynian, którzy zdobyli w ostatniej odsłonie spotkania 29 punktów. Między innymi świetną akcją popisał się Ewing. Rozgrywający drużyny gości zdobył ogółem 27 oczek.

Oprócz Ewinga znów na parkiecie szalał Zamojski. Wychowanek klubu z Elbląga w ostatniej kwarcie rzucił kolejną "trójkę". Ci dwaj zawodnicy Asseco Prokom zdobyli łącznie 49 punktów, ośmiokrotnie trafiając za trzy.

W dzisiejszym meczu zawodnicy z Gdyni pobili rekord sezonu pod względem zdobytych punktów w meczu. Poprzednio trzykrotnie udawało mi się przekroczyć "setkę", ale były to wyniki kończone w granica 102-104 punktów.