Spektakularny sukces we Włocławku

3 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Koszykarze Asseco awansowali do finału play off. Koszykarze Asseco awansowali do finału play off.

Koszykarze Asseco Prokom awansowali do finału play-off PLK. Sopocianie rywalizację z Anwilem rozstrzygnęli w stosunku 4-2, wygrywając dziś wysoko we Włocławku z Anwilem 86:63 (13:14, 29:13, 14:15, 30:21), notując przy tym aż 50 zbiórek! O złoto żółto-czarni zmierzą się po raz trzeci z rzędu z PGE Turowem Zgorzelec

.

ANWIL: Miller 20 (1x3), Koszarek 13, Boylan 5 (1), Brkić 5 (1), Adams 3 (1) oraz Pluta 8 (2), Wołoszyn 6, Gabiński 3 (1), Glabas, Michalski.

ASSECO PROKOM: Burrell 25, Zamojski 5 (1), Ewing 7 (1), Logan 6 (2), Łapeta oraz Woods 25 (2), Dylewicz 12 (1), Brazelton 4, Burke 2, Szczotka, Hrycaniuk, Świętoński.

Quntel Woods bardzo szybko pokazał, że po kontuzji nie zostało żadnego śladu. Co prawda Amerykanin nie wyszedł w podstawowym składzie, ale już w pierwszej kwarcie dostał szanse i doskonale z niej skorzystał. To jego "trójka" w 7. minucie dała sopocianom prowadzenie 7:5, a w 9. jego akcja 2+1 poprawiła wynik na 13:11. Jednak ostatnie słowo w tej odsłonie należało do Anwilu. Niespodziewanie zza łuku trafił środkowy Paul Miller, a w odpowiedzi nie wyszedł rzut zza 6,25 Woodsowi.

W drugiej kwarcie Asseco Prokom, dopingowany przez Ryszarda Krauze, ruszył do zdecydowanego ataku od wyniku 15:16. Dziesięć kolejnych punktów zapisano na konto sopocian. Cztety punkty w tym okresie zdobył Ronald Burrell, a po jednej skutecznej akcji przeprowadzili Woods, Filip DylewiczTyrone'a Brazeltona.

W 17. minucie Igor Griszczuk przerwał grę po tym, gdy Burrell poprawił na 31:20. Ale to nie był koniec budowania przewagi mistrzów. Po powrocie do gry "trójką" popisał się Dylewicz, a po kolejnym tego typu rzutu, tym razem Przemysława Zamojskiego zrobiło się 39:23 dla żółto-czarnych.

Ostatecznie na przerwę Asseco Prokom zszedł z 15 punktami w zapasie (42:27), gdyż w ostatnich sekundach przestrzelili Zamojski i Burrell. Przed przerwą sopocianie mieli wielką przewagę na tablicach (28:14 w zbiórkach). Na tablicy Anwilu zebrali nawet 9 piłek, przy zaledwie 10 takich akcjach gospodarzy. Dlatego wiele akcji po nieudanych rzutach nasza drużyna mogła ponawiać. Prym pod koszami wiedli Dylewicz (7 zbiórek do przerwy) i Burrell (9). Wspólnie mieli do przerwy więcej zbiórek niż wszyscy gracze Anwilu.

Drugą połowę "trójką" otworzył Burrell na 45:27. Jednak w 24. minucie grę przerwał Tomas Pacesas, gdyż po dobrych akcjach Łukasza Koszarka oraz punktach Millera (miał ich już wówczas 17) Anwil zbliżył się na 38:47. Po "czasie" włocławianie tak dokładnie pokryli sopocian, że ci nie potrafili przez 5 sekund wprowadzić piłkę do gry i ją stracili.

Całe szczęście dla Asseco Prokom, że wówczas nie wpadły "trójki" Koszarkowi i Tommy Adamsowi. W końcówce trzeciej kwarty sopocianom udało się odbudować przewagę. Po akcji Dylewicza przed ostatnimi dziesięcioma minutami prowadzili aż 56:42. Natomiast na początku czwartej kwarty Burrell i Woods poprawili na 60:42.

Gospodarzy jeszcze spróbował poderwać Andrzej Pluta, który w przerwie przed kamerami Polsatu Sport usprawiedliwiał siebie i kolegów zmęczeniem. - Jest to już nas dziesiąty mecz w ciągu 30 dni - przypominał rutynowany rozgrywający. Jednak to on trafił "trójką" i na niespełna osiem minut przed końcem trener Pacesas zdecydował się poświęcić ostatni przysługujący mu czas.

W 36. minucie po kolejnym trafieniu zza łuku Pluty Anwil zbliżył się na 55:64. Na więcej nie pozwolił Burrell. Ronie odpowiedział czterema punktami z rzędu. Po chwili "trójkami" dobili rywali: mało dziś widoczny David Logan oraz Daniel Ewing. Dlatego Pacesas mógł sobie pozwolić, aby mecz kończyć piątką złożoną wyłącznie z Polaków.

- Odnieśliśmy spektakularny sukces. Zależało nam na sukcesie zwłaszcza tutaj, gdyż nie wygraliśmy we Włocławku od trzech lat - przypomniał Dylewicz.

PGE Turów Zgorzelec

W sobotę rozstrzygnęła się rywalizacja w drugim półfinale. Koszykarze Energi Czarnych Słupsk przegrali z PGE Turów Zgorzelec 83:91 (21:29, 29:19, 12:18, 21:25) i tym samym to wicemistrzowie Polski znaleźli się w finale.

Opinie (43) 3 zablokowane

• BAŁTYK GDYNIA!!! (1)

TYLKO BAŁTYK!!!

• 12 33

• boze co za idiota. jak was jest wiecej to wspolczuje..

• 86:63

I tak, uważany za słaby i beznadziejny Asseco Prokom , rozjechał mighty Anwil Włocławek ;D
    Argumenty o krótkiej ławce Anwilu od razu odrzućcie, bo jak przyznał sam zawodnik Anwilu, "Prokom też gra 7 głównymi zawodnikami" .
    Nie ma co, Prokom jest jednak silną drużyną. Dzisiejszy mecz pokazał,że wydawanie pieniedzy na doswiadczonych (starych jak niektorzy mowia) zawodnikow sie opłaciło. dzis mityczna przewaga parkietu hali mistrzów poprostu uległa zawodostwu.
    Bardzo dobry półfinał, gratulacje dla zawodników Anwilu.