Suzuki Arka Gdynia - King Szczecin 88:102. Z deszczu pod rynnę

dak.
5 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (20)

Suzuki Arka Gdynia rozpoczęła mecz z Kingiem Szczecin bez chorego Dominika Wilczka (z prawej), a ponadto w trakcie spotkania kontuzji nabawił się Adrian Bogucki (z lewej). Suzuki Arka Gdynia rozpoczęła mecz z Kingiem Szczecin bez chorego Dominika Wilczka (z prawej), a ponadto w trakcie spotkania kontuzji nabawił się Adrian Bogucki (z lewej).

Suzuki Arka Gdynia przegrała u siebie z Kingiem Szczecin 88:102 (20:20, 20:30, 21:25, 27:27) w 15. kolejce Energa Basket Ligi. Koszykarze dali sobie rzucić drugą "setkę" w tym sezonie, ale to nie koniec problemów. Spadli z deszczu pod rynnę, bo po kontuzji wrócił Adam Hrycaniuk, ale już w pierwszej kwarcie spotkanie z urazem stawu skokowego zakończył Adrian Bogucki. Jakby tego było mało, to Dominik Wilczek nie zagrał ze względu na chorobę.

SUZUKI ARKA: Florence 16 (2x3), Musić 16 (2x3), Wołoszyn 12 (4x3), Wade 12 (2x3, 7 zb.), Bogucki 0 oraz Fenner 17 (2x3), Sewioł 6 (5 zb.), Hrycaniuk 4, Harris 3, Pajkert 2, Janiec 0

King: Fayne 15, Cuthbertson 11 (3x3, 8 zb.), Matczak 11 (8 zb.), Meier 11 (1x3), Mazurczak 8 oraz Kostrzewski 19 (2x3), Brown 18 (2x3), Borowski 8, Szymański 1, Rosiński 0, Żmudzki 0

Suzuki Arka Gdynia do swojego pierwszego w 2023 roku meczu przystąpiła już z Adamem Hrycaniukiem w składzie, który w ostatnich tygodniach miał kontuzjowane kolano. Jednak niestety liczba nieobecnych się zgadzała, bo do spotkania z Kingiem Szczecin przystąpiła bez Dominika Wilczka, który ze względu na chorobę nie tylko opuścił mecz z byłym klubem, ale ostatnio zanotował zanotował najlepszy występ w tym sezonie, rzucając 18 punktów z Anwilem Włocławek (93:79).

Suzuki Arka Gdynia - Anwil Włocławek 93:79. Przeczytaj relację

Starcie z Kingiem zapowiadało się nie mniej emocjonująco, gdyż szczecinianie walczyli o rozstawienie w Suzuki Pucharze Polski. Natomiast szans na grę o to trofeum nie mieli już gospodarze. Mimo to żółto-niebiescy mogli liczyć na doping swoich kibiców, w tym także piłkarzy Arki Gdynia. Na trybunach zameldowali się m.in.: Hubert Adamczyk, Mateusz Żebrowski, Sebastian Milewski, Przemysław StolcMichał Molenda.

I faktycznie emocje mieliśmy od samego początku, bo gospodarze ruszyli od 3 celnych "trójek", dzięki czemu prowadzili 9:2 po niespełna 3 minutach. To właśnie ten element był główną bronią gdynian w pierwszej kwarcie, bo nawet jeśli King wyrównał, to za chwilę znów wpadały rzuty zza łuku. W sumie do 10. minuty mieliśmy takich 5, a na tablicy wyników widniał remis 20:20.

Niestety w drugiej partii miejscowi nie byli już tacy skuteczni, a i rywale pozwalali na mniej. Na pewno nie pomogła kontuzja Adriana Boguckiego, który nie mógł kontynuować gry przez uraz stawu skokowego.

Ile drużyn z Trójmiasta w Pucharze Polski? Przeczytaj analizę

King przejął inicjatywę i szybko odebrał prowadzenie. Podopieczni Krzysztofa Szubargi utrzymywali kontakt z rywalami, ale ci przed przerwą odskoczyli na 2-cyfrową przewagę. Wynosiła już 12 punktów, ale została zminimalizowana do 10 po trafieniu Wiktora Sewioła tuż przed syreną.

Niemoc trwała także po zmianie stron. Żółto-niebiescy szukali okazji, próbowali, nawet podwajali, ale co najwyższej doskoczyli na 8 punktów. Z kolei na początku czwartej kwarty różnica wynosiła 14 punktów i jeszcze urosła, bo lepiej weszli w nią goście.

Sygnał do ataku "trójką" dał jeszcze DJ Fenner, ale to było za mało. Szybką odpowiedź dał Zac Cuthbertson, ale to po akcji Phila Fayne'a było już ponad 20 punktów straty. To był gwóźdź do trumny arkowców, którzy ostatecznie przegrali 88:102. To ich druga stracona "setka" w tym sezonie. Pierwszą stracili w meczu z BM Stal Ostrów Wielkopolski (73:102).

- Nie wyglądaliśmy tak, jak byśmy chcieli i nasze założenia nie do końca były realizowane. Za dużo pozwoliliśmy Kingowi. Oczywiście wpływ na to miały różne choroby i kontuzje, ale nie jestem tutaj od narzekania. Trzeba grać w zestawieniu, które mamy. Były momenty, w których przez chwilę zaczynaliśmy walczyć, ale drużyna ze Szczecina trafiała i nie pozwoliła nam nawiązać walki w tym spotkaniu - podsumował Krzysztof Szubarga, trener Suzuki Arki, na pomeczowej konferencji prasowej.

Suzuki Arka Gdynia - King Szczecin. Zobacz całą konferencję prasową

Goście wygrali przede wszystkim dzięki rzutom za 2 punkty. Ich skuteczność w tym elemencie wyniosła 74 proc. (26/35). I tutaj zabrakło obrony, którą pod koszem mógłby zapewnić Bogucki. Dla porównania - żółto-niebiescy wykorzystali 15 z 41 takich rzutów (36 proc.). Byli za to lepsi za łukiem (12/25 przy 8/18 Kinga).

- Mieliśmy problem z wysokimi zawodnikami, bo Adrian Bogucki nie mógł grać, a Adam Hrycaniuk wrócił po kontuzji i zagrał 21 minut. Nie wiem, czy był na to gotowy, ale przed meczem tego nie zakładaliśmy - dodał trener Szubarga.

Wyniki 15 kolejki

• Trefl Sopot - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 71:77 (20:21, 23:19, 13:15, 15:12)
  • Suzuki Arka Gdynia - King Szczecin 88:102 (20:20, 20:30, 21:25, 27:27)
  • Rawlplug Sokół Łańcut - Śląsk Wrocław 92:85 (21:23, 24:23, 22:15, 25:24)
  • Tauron GTK Gliwice - Arriva Twarde Pierniki Toruń 90:85 (19:21, 17:18, 27:23, 27:23)
  • BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 71:68 (14:22, 17:6, 20:11, 20:29)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Legia Warszawa 90:106 (18:30, 23:30, 26:23, 23:23)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - MKS Dąbrowa Górnicza 78:80 (20:22, 23:18, 16:14, 19:26)
  • Polski Cukier Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 85:94 (23:21, 23:21, 18:21, 21:31)